ARREDAMENTO MİMARLIK’ın Yaz Sayısı Çıktı!

Arredamento Mimarlık, okurlarına basılı ve dijital olarak ulaşan Temmuz-Ağustos sayısında, pandemi ortamının mimarlık öğretimine getirdiklerini geniş bir grup akademisyenin katkısıyla tartışmayı sürdürüyor. Geçen sayıda ilk bölümüne yer verilen tartışma, “Uzaktan Öğretim: Çevrimiçi İmkanlar, Sınırlar, Sorunlar” başlıklı Tema’nın ikinci bölümü ile bu sayıda devam ediyor.

Son bir yılı aşkın sürenin ana toplumsal sorunu pandemi. Tasarım öğretimi genelde bu durumdan en fazla etkilenen etkinlik alanlarından biri. Mimarlık okulları yüzyıllardır yüzyüze yapılan, “adam adama markaj” yöntemiyle yürütülen tasarım öğretimini uzaktan web ortamında sürdürmek zorunda kaldı. Bu alışılmadık uygulamanın getirileri ve götürüleri oldu. Sözkonusu değişimin bir yandan dünya genelinde giderek daha belirgin biçimde dijitalize olan ve web bağımlısı hale gelen mimarlık pratiklerine bir biçimde uyum sağlamayı da mümkün kıldığı bir gerçek. Ancak, sözkonusu dijitalleşme sadece okulları değil, mimarlık pratiğini de dönüştürdü ve dönüştürmekte.

Arredamento, konuyu daha kapsamlı ele almak için çok geniş bir grup öğretim elemanına sorular yöneltti. Onlara verilen yanıtların ve konuya ilişkin kapsamlı yazıların ilk kesimi geçen sayıda yer aldı. Tartışmanın bu sayıda yer alan ikinci bölümüne ise; Çağhan Keskin, Özlem Köprülü Bağbancı, Demet Mutman Uluengin, Aslı Paköz, Gökçe Tuna Taygun, Hülya Turgut, Taner Üsküplü, Yasemin Yılmaz Üsküplü ve Şebnem Yücel yanıtlarıyla; Zeynep Halu, Kutay Karabağ, Yavuz Koşaner, Mehmet Kerem Özel, Lale Özgenel, Yekta Özgüven, Kumsal Şen Bayram, Işıl Ruhi Sipahioğlu, Zelal Öztoprak, Funda Uz ve Ayşe Tuğçe Pınar metinleriyle katkı yaptı.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı yazı dizisi bu sayıda, Dessau’da Bauhaus’un Meisterhäuser’i (Usta Konutları) arasında yer alan Gropius Evi’ne odaklanıyor. Berlinli mimarlık ofisi Bruno Fioretti Marquez tarafından gerçekleştirilen proje ile modern mimarlık hareketi için çok önemli bir kompleksin yeniden varedilmesi sürecini Saitali Köknar değerlendiriyor.

Japon mimar Satoshi Kurosaki’nin yürütücülüğündeki mimarlık ofisi APOLLO Architects & Associates’in yakın tarihli konut yapılarının incelendiği 347. sayıda ayrıca; Madrid merkezli Estudio Arquitectura HAGO’nun restorasyon ve kültürel miras alanlarına yoğunlaşan projelerinden ikisi tanıtılıyor.

Sayıda İsben Önen’in kaleme aldığı değerlendirme ise, Türkiye ortamıyla da tanışık önemli bir Avusturyalı mimarın, Walter Stelzhammer’in uzun soluklu kariyerine yakından bakıyor.

Arredamento Mimarlık’ın 347. Sayısına Ücretsiz Olarak Buradan Ulaşabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2021 yıllarına ait sayılarına ise Dergilik, Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Binat İletişim ve Danışmanlık’ın Shopier hesabı üzerinden yeni ve eski sayıların yanında abonelik ve indirimli paketler edinebilirsiniz.