[Kitap]: Technological Arts Preservation

Technological Arts Preservation

Sakıp Sabancı Müzesi digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı, ‘Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması’ projesi kapsamında ilk e-kitabını yayımladı. ‘Technological Arts Preservation’ isimli e-kitap Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Selçuk Artut, Cemal Yılmaz ve Sakıp Sabancı Müzesi digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı Yöneticisi Osman Serhat Karaman’ın editörlüğünde hazırlandı. 

Teknoloji yardımıyla üretilen ve teknolojiye ihtiyaç duyan sanat eserlerinin korunma yöntemleri ve kültürel mirası korumakla görevli kurumların yaklaşımlarını odağına alan Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması projesi, farklı disiplin ve uzmanlık alanlarından profesyoneller arasında işbirliği oluşturma ve bilgi paylaşımı sağlamayı amaçlıyor.

E-kitabın ilk bölümü, yazılıma dayalı sanat eserlerinin korunması, medya arkeolojisi, internet sanatı ve web arşivleme konularını içeriyor. Bu bölümde aralarında medya arkeolojisi alanının kurucusu olarak kabul edilen Prof. Siegfried Zielinski’nin de yer aldığı ve INA (Institut national de l’audiovisuel), Rhizome, ZKM gibi önde gelen kurumların uzmanları tarafından kaleme alınan 12 makale yer alıyor.

169. Sayfa, Technological Arts Preservation
169. Sayfa, Technological Arts Preservation

Kitabın ikinci bölümünde sanatçılar Alp Tuğan, Bager Akbay, Büşra Tunç, Can Büyükberber, Candaş Şişman, Ecem Dilan Köse, Eda Sütunç, Lara Kamhi, Onur Sönmez, Ozan Türkkan, Refik Anadol ve Selçuk Artut’un, eserlerinin korunmasıyla ilgili sorulara verdikleri cevaplar yer alıyor.

199. Sayfa, Technological Arts Preservation
199. Sayfa, Technological Arts Preservation

Kitabın son bölümünü ise proje kapsamında 2019-2020 yıllarında Digilogue işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliklere ait içerikler oluşturuyor. Bu bölümde okuyucular, karekod yönledirmeleriyle proje kapsamında gerçekleştirilmiş konferansların video kayıtlarına da ulaşabiliyorlar.

Technological Arts Preservation adıyla İngilizce yayımlanan e-kitabın, dijital kültürel mirasın geleceğe taşınması çalışmalarına özgün bir katkı yapması ve uluslararası referans kaynaklardan biri olması hedefleniyor.

Yayına ve ayrıntılı bilgiye Sakıp Sabancı Müzesi‘nin web sitesinden PDF ve EPUB formatlarında ücretsiz olarak erişilebiliyor.


Technological Arts Preservation
Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması

Editörler: Selçuk Artut, Cemal Yılmaz, Osman Karaman
Yayım Tarihi: 2021
ISBN: 9786257329163
Sayfa Sayısı: 218
Dil: İngilizce
Erişim: Ücretsiz, Çevrimiçi

İlk Bölüm: Uzmanlardan Makaleler
İkinci Bölüm: Sanatçılardan Yorumlar
Üçüncü Bölüm: Kayıtlarına Erişim