29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın Teması: “Sokak”

29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Teması 29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Teması

29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bu yıl, 20-27 Haziran tarihlerinde çevrimiçi ve fiziksel olarak gerçekleşiyor. 15 Haziran’da programı açıklanan Onur Haftası’nın bu seneki teması ise ‘SOKAK’.


29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası
Tarih:
20-27 Haziran 2021
Mecra:
Fiziksel + Çevrimiçi
Katılım:
Ücretsiz, Herkese Açık, Kayıt Gerekli


Bu senenin organizasyonu, SOKAK temasını kentsel ve sosyal bir ölçekte ele alırken, ‘”yaşam hakkı”, “barınma hakkı”, “kısıtlamalar”, “güvensizlik”, “alt kültür”, “kamusal alan” ve “yasak” gibi anahtar kelimeler etrafında şekilleniyor.

29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Teması: SOKAK

Onur Haftası Komitesi‘nin hazırladığı tema metninden:

“Sokak görecelidir, sokak kesişimseldir, kendi dili olan bir alt kültürü vardır. Bazen ‘yersiz, yurtsuz’a, bir kediye, bir köpeğe yaşam alanı oluşturur. Her sokağın herkes için erişilebilir olmadığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Gecekonduların yanında yükselen plazalarıyla, kimileri için özgürleştirici olurken kimilerini kısıtlamasıyla, bazılarımız için tetikleyici olabilirken bazılarımızı iyileştirmesiyle, tüm karşıtlıkların bir aradalığı ile bir mozaik sokak… Bazen bilir bazen bilemezsin, bir sabah çok tanıdık aynı günün akşamında yabancı olabilir. Herkesin farklı deneyimlediği, farklı duygular hissettiği bir yaşam alanıdır.”

Onur Haftası’nın bu seneki programında tema ile ilişkilenen, sunum, panel, söyleşi, atölye gibi 40’tan fazla etkinlik yer alıyor. Programı buradan inceleyebilirsiniz.

Onur Haftası 2021 hakkında daha ayrıntılı bilgi için Pride İstanbul web sitesini ziyaret edebilir, en güncel gelişmelerden haberdar olmak içinse sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.