“Verinin Yeni Anlatımları” Serisinin Konuğu CLEVER°FRANKE

Verinin Yeni Anlatımları, CLEVER°FRANKE

Verinin Yeni Anlatımları program serisi CLEVER°FRANKE’nin katılımı ve sunumu ile devam ediyor. Program detayları aşağıda bulunabilir.


VERİNİN YENİ ANLATIMLARI
AI & Data Narratives: Tools for Creating New Meanings
(Yapay Zekâ ve Veri Anlatımları: Yeni Anlamlar Yaratmak İçin Araçlar)

Konuk: CLEVER°FRANKE
Tarih: 17 Haziran, Perşembe
Saat:
19.00
Mecra: SALT Online, YouTube Kanalı
Lisan: İngilizce


İstanbul Ansiklopedisi Arşivi’nin dijital ortama aktarılarak çevrimiçi erişime açılması için sürdürülen projeye eşlik eden Verinin Yeni Anlatımları program serisi SALT ve Digilogue ortaklığı ile gerçekleşiyor. Program serisiyle, İstanbul Ansiklopedisi çalışmasının dijital arşivleme sürecinin en verimli ve ideal şekilde kurgulanması amaçlanıyor. Serinin yeni oturumunun konuğu ise etkileşimli ürünler ve yeni deneyimlerin oluşumunda verileri kullanan, Utrecht, Hollanda merkezli tasarım ve teknoloji stüdyosu CLEVER°FRANKE. Bildik sınırların ötesine geçen çözümlerle algıları zorlamayı ve değişime hız kazandırmayı amaçlayan stüdyonun müşterileri arasında Google, Warner Music ve Cisco ile The New York Times ve Wired yer alıyor.

Görsel: CLEVER°FRANKE
Görsel: CLEVER°FRANKE

CLEVER°FRANKE tecrübesine dayalı çevrimiçi sunumda, tasarım bilgisinin kullanımı, verinin gücü ve ileri teknolojilerin yeni araçlar ve anlamlar geliştirmedeki önemi tartışmaya açılacak. Etkileşimli veri görselleştirmede çeşitli stratejilerin de inceleneceği programda, bu süreçte farklı düşünebilmenin yolları ve katkıları ele alınacak.

Makine öğrenimi, yapay zekâ, bilgi sistemleri tasarımı ve dijital arşiv altyapısı alanlarından teknoloji profesyonelleri, sanatçılar ve araştırmacıların katılımıyla düzenlenen Verinin Yeni Anlatımları kapsamında İngilizce gerçekleşecek sunum, 17 Haziran Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren herkesin erişimine açık olarak SALT Online YouTube kanalında yayınlanacak.

Yayın ve program serisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için SALT Online‘ı veya Digilogue’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz. CLEVER°FRANKE’yi daha yakından incelemek için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.