Duvarları Olmayan Müze’de: “Rahat hissediyor musun?”

Rahat hissediyor musun?

British Council’ın geliştirdiği çevrimiçi sergi platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi ‘Rahat hissediyor musun?’, Rita Aktay ve Ritika Biswas’ın küratörlüğünde British Council’ın web sitesi üzerinden herkesin erişimine açıldı. Sergi, kadın deneyimine ve aileye yakından bakarken kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde hissetmenin ne anlama geldiğini irdeliyor.


Duvarları Olmayan Müze
“Rahat hissediyor musun?”

Küratörler: Rita Aktay (Türkiye) ve Ritika Biswas (Birleşik Krallık)
Sanatçılar: Sharon Aivaliotis, Shirley Baker, Ursula Biemann, Elif Biradlı, Flo Brooks, Chila Kumani Burman, Helen Chadwick, Jayashree Chakravarty, Tacita Dean, Rohini Devasher, Suki Dhanda, Ayçesu Duran, Anna Fox, Lubaina Himid, Siobhan Hapaska, Jun Hasegawa, Sibel Horada, Shirazeh Houshiary, Delaine Le Bas, Clare Leighton, Goshka Macuga, Paula Rego, See Red Women’s Workshop, Charlotte Schmitz, Eda Sütunç, Madame Yevonde, Zadie Xa
Mecra: Çevrimiçi, British Council Web Sitesi
Erişim: Ücretsiz, Herkese Açık


Elif Biradlı, Chosen Stone, 2013, Rahat hissediyor musun?
Elif Biradlı, Chosen Stone, 2013, Rahat hissediyor musun?

British Council’ın ödüllü platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’, sanatı dijital ortama taşıyarak yeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen beşinci sergisi ‘Rahat hissediyor musun?’ ile sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü, Türkiye’den Rita Aktay ve Birleşik Krallık’tan Ritika Biswas’ın üstlendiği sergi, kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde gibi hissetmenin ne anlama geldiğini inceleyerek toplumsal cinsiyet konularına yeni bir bakış açısı sunuyor.

CharlotteSchmitz, 'Çok güzelim, çok güzel', 2013, Rahat hissediyor musun?
CharlotteSchmitz, ‘Çok güzelim, çok güzel’, 2013, Rahat hissediyor musun?

Kadın deneyimine ve aileye yakından bakarken kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde hissetmenin ne anlama geldiğini irdeleyen sergide, British Council Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve sanatçılara, çağdaş uluslararası sanatçılar da eşlik ediyor. Erişilebilirliğin ön planda tutulduğu çevrimiçi platformda, 27 sanatçının video, fotoğraf, resim ve yerleştirme gibi birçok farklı türde 40 eseri bir arada sunuluyor.

This slideshow requires JavaScript.

Farklı seyir rotaları sunan yenilikçi bir deneyim

‘Rahat hissediyor musun?’ ilk kez, ziyaretçiye birden fazla rota sunarak yenilikçi bir deneyim sağlıyor. Ziyaretçiler, farklı temsiliyetlerdeki emojileri seçerek 40 farklı eserden hangisinin onların yolculuğuna dahil olacağını seçebiliyor ve her defasında farklı bir seyir rotası belirleyebiliyor. 

Engelleri aşan bir dijital sergi

‘Rahat hissediyor musun?’, ziyaretçilerin sergiyi istedikleri hızda ve herhangi bir zaman sınırı ya da fiziksel kısıtlama olmadan gezebilmelerine olanak veriyor. BC’ın web sitesinden tek tıkla ulaşılabilen sergi, eserlerin ve sanatçıların her biriyle ilgili erişimi kolaylaştıran özelliklerle desteklenen ayrıntılı yazılı ve görsel-işitsel bilgiler sunuyor.

Erişim QR Kodu, Rahat hissediyor musun?

 

Sergi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve ziyaret için British Council’ın web sitesini ziyaret edebilir veya yanda yer alan QR kodunu taratabilirsiniz.