[Sergi]: “Tedbir”

Tedbir, Küratör: Emre Baykal, Sergiden yerleştirme görüntüsü, 2021, Fotoğraf: Sena Nur Taştekne (Arter)

Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği “Tedbir” başlıklı grup sergisi Arter Koleksiyonu’ndan bir araya getirilen yapıtlar yoluyla sanatın üretim, muhafaza ve sergileme pratiklerine odaklanıyor. ‘Tedbir’, 11 sanatçının 13 eserinden oluşuyor. Pandeminin biçimlendirdiği sıradışı bir dönemde tasarlanıp ziyarete açılan sergi, başta sağlık alanında olmak üzere ekonomi, güvenlik, enerji gibi farklı bağlamlarda sıklıkla duyup kullanır olduğumuz “tedbir” kelimesinin açılımlarından esinleniyor. ‘Tedbir’, 20 Şubat 2022 tarihine kadar Arter’de görülebilir.


Tedbir
Küratör:
Emre Baykal
Tarih:
03 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022
Sanatçılar:

Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon, Nasan Tur
Konum: Arter, Dolapdere, İstanbul – 3. Kat
Ziyaret: Salı’dan Cumartesi’ye – 11:00 – 17:00


Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan, adını Canan Tolon’un sergide yer alan bir yapıtından ödünç alan Tedbir sergisi, çoğu kez izleyicinin tanık olmadığı hazırlık ve müzakere süreçlerini; kültürel, ideolojik, hiyerarşik ve ekonomik bağlamların şekillendirdiği güç dinamiklerinin yanısıra, sanatın kendine özgü zaaf, hassasiyet ve kırılganlıklarını konu ediniyor.

Sergide yapıtları bulunan sanatçılar arasında şu isimler yer alıyor:

Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon, Nasan Tur

Sergi hakkında daha ayrıntılı bilgi için Arter’in web sitesinde yer alan sergi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sergi rehberini ise bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.