[Sergi]: “9. Sanata Yolculuk”

9. Sanata Yolculuk

Bu yıl Institut français Türkiye tarafından dünya çapında düzenlenen Çizgi Roman Senesi’nin son etkinliği olan 9. Sanata Yolculuk sergisi 10 Haziran’da ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Geleneksel basılı yayınlar için çizilen çizgi romanlarla ve tamamen dijital yeni formatlarda yaratılan çizgi romanların karışımından oluşan melez çizgi roman sergisi 26 Eylül’e kadar Pazartesi-Cuma, 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.


9. Sanata Yolculuk
Organizasyon: Institut français Türkiye
Sanatçı & Eser: Ersin Karabult & Machine a bulles
Tarih: 10 Haziran – 26 Eylül
Konum: Institut français Türkiye, İstanbul
Ziyaret: Pazartesi’den Cuma’ya, 10:00 – 18:00


İstanbul seçkisi, çizer Ersin Karabulut’un Fransızca ve Türkçe yayımladığı çalışmaları ile derlenen çizgi roman sayfalarını içeriyor. İki dilde, iki güzergâha ayrılan sergi, 1981, İstanbul doğumlu Karabulut’un resmedilmiş dünyalarını ziyaret etmeye olanak sağlıyor.

Sergide, Karabulut’un çalışmalarının yanısıra, çizgi romanın diğer yeni yüzleri olarak ise, Institut français’nin “Machine à bulles” (Baloncuk Makinası) sergisi kapsamında gerçekleşen Dijital Çizgi Roman panelindeki örneklerden ikisi olan ‘Le grand méchant renard’ ve ‘Phallaina’ isimli dijital eserler yer alıyor. Institut français sergi kapsamında herkesi çizgi romanın çok yönlü ve olağanüstü dünyasını deneyimlemeye ve 9. sanatın birçok yüzünü keşfetmeye davet ediyor.


Ersin Karabulut
Ersin Karabulut

Ersin Karabulut:
1981 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarından başlayarak Pişmiş Kelle, Gırgır, Lombak, Penguen ve kurucusu olduğu Uykusuz da dahil olmak üzere bir çok yayında karikatürler ve çizgi öyküler yazıp çizdi. Mimar Sinan Üniversitesi, Grafik Tasarım bölümünden mezun oldu. Reklam ajanslarına storyboard ve illüstrasyonlar hazırladı. Uykusuz Dergisi’ndeki editörlük ve çizerlik görevinin yanı sıra 2016’dan beri Fransız yayınevleri Fluide Glacial ve Dargaud için çalışıp, Türkçe ve Fransızca çizgi roman albümleri üretiyor. Yurtiçi ve yurtdışında çizgi roman ve öykü anlatımı üzerine atölyeler düzenliyor.