(SAHA Derneği)’nden Refik Anadol ve Pınar Yoldaş Sergilerine Destek!

Sense of Space, Refik Anadol Studio ve Gökhan S. Hotamışlıgil

SAHA, 22 Mayıs – 21 Kasım 2021’de, Hashim Sarkis’in küratörlüğünde “How will we live together?” başlığıyla düzenlenen 17. Venedik Mimarlık Bienali’ne davet edilen sanatçılar Refik Anadol ve Pınar Yoldaş’ın yeni projelerine destek veriyor.

Refik Anadol Studio ve Harvard Üniversitesi James Stevens Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü Gökhan S. Hotamışlıgil’in ortak projesi Sense of Space, alan algılayışını mimari, nörobiyoloji, biyoloji ve görsel sanatları bir araya getiren yerleştirmesi aracılığıyla sorguluyor. Pınar Yoldaş ise Hollow Ocean başlıklı yerleştirmesinde denizlerin gelecekteki olası değişikliklere bir bakış sağlamayı amaçlıyor.

Hollow Ocean, Pınar Yoldaş

SAHA, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ile 2014 yılından itibaren Türkiye’nin Venedik Bienali’ndeki uzun süreli mekânına destek veren 21 kişi ve kurumun arasında bulunuyor. Arsenale’de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen bu mekân sayesinde Türkiye Pavyonu, 2014 yılında ilk kez Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde de yer aldı.

17. Venedik Mimarlık Bienali ve SAHA Derneği tarafından desteklenen sanatçılar Refik Anadol ve Pınar Yoldaş’ın eserleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için SAHA’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Refik Anadol:
Refik Anadol, medya sanatçısı ve yönetmendir. Refik Anadol Studio’yu yürütmektedir ve Los Angeles, Kaliforniya’da yaşamaktadır. Anadol aynı zamanda Güzel Sanatlar Yüksek Lisansını aldığı UCLA’in Medya Sanatları Tasarım Bölümü öğretim üyesi ve araştırmacısıdır.

 

Pınar Yoldaş:
Pınar Yoldaş, disiplinler arası tasarımcı, sanatçı, araştırmacıdır. Çalışmaları, post-hümanizm, eko-nihilizm, antroposen ve feminist teknobilim odaklı mimari enstalasyonlar, kinetik heykel, ses, video ve çizim yoluyla biyolojik bilimler ve dijital teknolojiler dahilinde gelişmektedir.

 

 

SAHA Derneği:
Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011 yılında kurulan SAHA, çağdaş sanat alanında faaliyet gösteren sanatçı, küratör ve yazarların gelişim ve üretim ortamlarını ve uluslararası ağlarla etkileşimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Türkiye’nin çağdaş sanat üretimini ve uluslararası tanınırlığını artırmak amacıyla kâr amacı gütmeyen uluslararası sanat projelerine karşılıksız destek veriyor. SAHA, kurduğu kurumsal ortaklıklarla yurtdışındaki rezidans ve araştırma programlarına Türkiye’den sanatçı ve küratörlerin davet edilmesini sağlarken SAHA Studio’da davetli sanatçı ve küratörlerin araştırma ve üretimine yardımcı oluyor. Türkiye’de görsel sanat üretiminin sürdürülebilirliğini desteklemek adına farklı kentlerdeki güncel sanat bienallerine, bağımsız sanat inisiyatiflerine ve sanat yazarlarına yönelik destek programları geliştiriyor.