“Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” (AB) Projesi Başladı!

Türkiye Tasarım Vakfı, proje ortakları Slovenya’dan Brumen Foundation ve Türkiye’den Geleneksel Sanatlar Derneği ile birlikte, “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” isimli Avrupa Birliği Projesi’nin yürütücüsü olarak faaliyete başladı.

Kültürlerarası iş birliği çerçevesinde, kaybolma riski altındaki Anadolu zanaatlarını geleceğe taşımak için başlatılan, Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamında finanse edilen bu proje ile, kadim değerlerin güncel tasarımlarla birleştiği örneklerin Türkiye ve Avrupa’da yaygınlaştırması hedeflenmektedir. Proje kapsamında Anadolu topraklarının kültürel mirası olan geleneksel zanaatlardan seçilecek beş tanesi Avrupa’da tanıtılacaktır. Bu doğrultuda öncelikle, her bir ustanın kendi atölyesinde zanaatının inceliklerini, kullandığı malzeme ve üretim tekniklerini anlattığı kısa filmler çekilerek, Anadolu zanaatları video arşivi oluşturulması planlanmaktadır.

Projenin sonraki aşamasında Anadolu zanaatlarını tanıtan kısa filmler, Avrupa’da tasarım alanında çalışan kişi ve kurumlarla paylaşılacak ve Avrupa’daki tasarımcılardan, Anadolu’nun kadim üretim öğretilerini kendi uzmanlıklarının güncel yaklaşımlarıyla yeniden yorumlamaları ve tasarım fikirlerini proje ekibine iletmeleri istenecektir.

Gönderilecek fikirler arasından seçilen 10 tasarım, Avrupa’daki tasarımcılarını Anadolu zanaatkarları ile kültürlerarası ortak bir üretim süreci deneyimi için Türkiye’de bir araya getirecek. Bu süreçte hayata geçirilecek güncel tasarımlar ile kadim zanaat öğretilerinin gelecek nesillere deneyim aktarımına zemin hazırlanacak. Toplam 15 ay sürecek projenin sonunda ortaya çıkacak 10 ürünün, Mayıs 2022’de İstanbul’da sergilenmesi planlanmaktadır.

Proje için alanında uzman isimlerden oluşan bir Danışma Kurulu belirlenmiştir. Bu kurul kadim Anadolu zanaatlarından beş tanesinin belirlenmesi, zanaatkarlarla iletişimin sağlanması, Avrupa’dan gelen tasarım fikirlerinin değerlendirilerek 10 tasarımın seçilmesi, Türkiye ve Avrupa’da tasarım alanında çalışan kişi ve kurumlar ile sınır ötesi diyalog ve iş birlikleri geliştirilmesi gibi konularda projeye destek verecektir. Danışma Kurulu’nda yer alan isimler şöyle:

  • Prof. Dr. Gülname Turan (Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)
  • Mehmet Ali Güveli (Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)
  • Ajda Schmidt (Brumen Foundation Yönetim Kurulu Üyesi)
  • Dr. Aslıhan Erkmen Birkandan (Genel Sekreter, Geleneksel Sanatlar Derneği)
  • Prof. Dr. Hüsamettin Koçan (BAKSI Müzesi Kurucusu & Sanatçı)
  • Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu (Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat Bölümü Öğretim Üyesi)
  • Maeve Murphy (The Design & Crafts Council Ireland Yönetim Kurulu Üyesi)

Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi için Türkiye Tasarım Vakfı‘nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.