(Goethe-Institut)’un Yeni Sergisi “Kadın Mimar” Açıldı!

KADIN Mimar, Goethe-Institut Türkiye

Goethe-Institut Türkiye’nin “Kadın Mimar” başlıklı çevrimiçi sergisi 4 Mayıs’ta açıldı. Türkiye ve Almanya’da mimarlık mesleğinde kadınlara odaklanan sergi, her iki ülkeden kadın mimarları ve işlerini konu alıyor. Sergi, aynı zamanda, paralel olarak gerçekleşecek iki de etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Mimarlık mesleğinin Türkiye’deki gibi Almanya’da da hala erkek çalışma alanı olarak kabul edilmesinden yola çıkan Goethe-Institut, “Kadın Mimar” sergisi ile, iki ülkeden toplam 18 kadın mimarı tanıtmayı, tartışmaya açmayı ve uzmanları sohbete dahil etmeyi amaçlıyor. Sergi; Alman Mimarlık Müzesi’nin, 2017 yılında “FRAU ARCHITEKT – 100 Yılı Aşkın Bir Tarih: Mimarlık Mesleğinde Kadınlar” başlığı altında açtığı sergiden bir seçki sunarken içeriğini Türkiye’ye bir bakış ile genişletiyor. Sergi ve etkinliklerin odak noktasında, mimariyi şekillendiren veya yaptıkları işlerle önemli vurgular yapan kadınlar yer alıyor.

Sergi kapsamında konu edilen mimarlar arasında, Almanya’dan Gesine Weinmiller, Ingeborg Kuhler, Verena Dietrich, Almut Grüntuch-Ernst, Lotte Stam-Beese, Emilie Winkelmann, Lucy Hillebrand, Margarete Schütte Lihotzky, Iris Dullin-Grund; Türkiye’den ise Melike Altınışık, Semra Teber Yener, Mualla Eyüboğlu Anhegger, Neyyire Perran Doğancı, Semra Uygur, Sevinç Tüjüment Hadi, Leman Tomsu, Nuran Ünsal ve Melkan Gürsel yer alıyor.

Sergi kapsamında gerçekleşen etkinlikler:

Kadın Mimar sergisi 4 Mayıs, Salı günü 20:00’da gerçekleşen canlı bir yayın ile izleyiciler ile buluştu. Yayın Prof. Dr.-Ing. Mary Pepchinski ve Prof. Dr. Özlem Erdoğdu Erkarslan‘ın katılımıyla, Dr. Meral Ekincioğlu‘nun moderatörlüğünde gerçekleşti.

Açılış Etkinliği’nin yanısıra, sergi kapsamında gerçekleşecek bir diğer etkinlik ise “Mimarlık Alanındaki Kadınlar – Mesleki Pratiğe Bir Bakış” başlıklı bir söyleşi. Gesine Weinmiller ve Semra Uygur‘un , mesleki deneyimlerini paylaşacakları söyleşinin moderatörlüğünü Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu üstlenecek. 6 Mayıs, Perşembe akşamı 20:00’da çevrimiçi olarak gerçekleşecek etkinlikte Almanca ve Türkçe simultane çeviri de mevcut olacak.

Herkese açık ve ücretsiz katılım ile gerçekleşecek etkinliğe bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sergi ve etkinlik hakkında detaylı bilgi için Goethe-Institut Türkiye’nin web sitesini ziyaret edeblirsiniz.