(Dyson) Airblade TEMASSIZ El Kurutma Teknolojisiyle GÜVENLİ İşyerleri…

Dyson Airblade™ teknolojisi, bazı geleneksel el kurutma yöntemlerinin aksine tamamen temassız bir deneyim sunup, hijyenik tuvalet ortamına katkıda bulunarak işyerlerine geri dönüşün yaklaştığı bugünlerde ofis çalışanlarının güvende olmasını sağlıyor.

Dyson Airblade™, tuvaletteki bakteri ve virüsler dahil partiküllerin yüzde 99,95’ini yakaladığı kanıtlanan HEPA filtreli havasıyla, ellerinizi en hijyenik ve hızlı kurutan el kurutma makinesidir. Yapılan yeni araştırmaya göre, tuvaletteki diğer faaliyetlere kıyasla, havaya minimum düzeyde sıvı saçan Dyson AirbladeTM el kurutma makineleri, hijyenin çok önemli olduğu bu dönemde elleri hızlı bir şekilde kurutmak için güvenli ve verimli bir çözüm sunuyor.

Yetişkinlikte hayatımızın üçte birini işte[1] geçirdiğimiz tahmin ediliyor ve günümüz koşullarında mikropların yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olmak için çalışma alanlarında hijyenik el yıkama ve kurutma çözümlerinin bulunması hayati önem taşıyor. Tüm Dyson AirbladeTM el kurutma makinelerinde HEPA filtreleme bulunduğundan, ellerinizi kirli havayla değil temiz havayla kurutur. En son el kurutma teknolojisiyle, tamamen temassız olan Dyson Airblade 9kJ temiz hava sağlamak için 0,25 saniyede etkinleşen uçuş süresi sensörleriyle tasarlanmıştır. Bu özellik, bazı kâğıt havlu makineleri ve düğmeyle çalışan el kurutma makinelerinin karşılaştığı sorunlara çözümü yüzde 85’e kadar daha az CO2 (Karbondioksit) emisyonu kullanımı ve kâğıt havlulara göre yüzde 99’a kadar daha ucuz olmasıyla sunuyor. Dyson AirbladeTM el kurutma makinelerinin hijyenin çok önemli olduğu, güvenli ve hijyenik teknolojiyle geleceğe dönük ofislerin ön planda olduğu bir zamanda; her tuvalet için güvenli, uygun maliyetli ve hijyenik bir çözüm olmasının yanı sıra, ofise geri dönenler için de güven sağladığı çok açıktır.

Dyson, hijyen konusundaki bu yenilenen isteğin bir parçası olarak bağımsız bir laboratuvarda elleri duruladıktan veya uygun şekilde yıkadıktan sonra farklı kurutma yöntemleri üzerine araştırmalar başlattı ve pandeminin başlangıcında tartışma konusu olan havaya sıvı saçılması sorununu inceledi.

Yeni araştırma nedir ve çalışanlar için ne anlama geliyor?

Yapılan yeni araştırma, Dyson AirbladeTM ile ellerinizi kurutmanın güvenli ve hijyenik bir yol olduğunu destekliyor. Bu bağımsız çalışmada, suyla (sabunsuz) durulanan veya 20 saniye sabunla yıkanan eller, Dyson AirbladeTM el kurutma makineleri ve kağıt havlular kullanılarak kurutuldu. Amaç, farklı el kurutma yöntemlerinin havadaki saçılma ve bakteri konsantrasyonu üzerindeki etkisini belirlemekti. Çalışma sonuçları, yürüme ve musluk kullanma gibi farklı aktivitelerin tuvalette en az düzeyde saçılma üretilebileceğini gösterdi. Genel olarak ellerinizi bir Dyson AirbladeTM el kurutma makinesiyle kurutmanın, yürümek ve elleri yıkamak gibi yaygın tuvalet aktivitelerinden hiçbir istatistiksel fark göstermediğini ortaya çıkardı.

Eller Dyson AirbladeTM el kurutma makinesi modellerinden herhangi biriyle kurutulduktan sonra yaşanan havaya saçılma ve bakteri sayısındaki artışın, kağıt havlularla kurutulduğunda elde edilen sayılarla karşılaştırılabilir olduğunu gösterdi. Amaç, bu süreçte geliştirilen teknolojiyle ilgili herhangi bir belirsizliği ortadan kaldırmaktı. Buna Dyson AirbladeTM teknolojisinin insanların kağıt havlu makinesi, kapı kolları veya çalıştırma düğmeleri gibi yüzeylere dokunmaktan korktukları bir zamanda temassız kullanım sunduğu gerçeği de ekleniyor. Dyson, Temmuz 2020’de yapılan küresel bir hijyen çalışmasında[3]  COVID-19 başladığından bu yana tuvalet ve genel el hijyenine yönelik tutumların nasıl değiştiğini inceledi. Çalışma, yetersiz bakım yapılan tuvaletlerin insanların endişelenmesine neden olduğunu ve yüzde 40’ının el kurutma makinelerindeki düğmelere basmak zorunda kalmaktan endişe duyduğunu gösterdi. Ankete katılanların yüzde 58’i, el kurutma makinesini kullanırken içlerini rahatlatacak özelliklerden biri olarak el kurutma makinesinin temassız çalışmasını seçti ve yüzde 47’si de ellerini havayı temizleyen filtreli el kurutma makinesiyle kuruturken daha kendinden emin hissettireceğini belirtti.

[1] World Health Organisation, Occupational Health Global Strategy – Dünya Sağlık Örgütü, İş Sağlığı Küresel Stratejisi
2Patrick D, Findon G ve Miller T (1997). Kalan nem, el yıkamayı takiben temasla ilişkili bakteri aktarımının seviyesini belirler. Epidemiol. Infect. 119: 319-325
3 Temmuz 2020’de dünya çapında 14 ülkede (İngiltere, DE, ES, FR, IT, NL, US, CA, MX, CN, JP, MY, SG, AU) 8758 ile yapılan küresel anket 18 yaş ve üstü toplam katılımcılar. Bireysel yüzdeler ülkeye göre değişir.