Mimarlar Deneyimlerini Paylaşıyor’da 2021’in İLK Söyleşisi Gerçekleşti!

Cumartesi Buluşmaları: Melih Güneş ve Aykut Genç ile “Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde” Söyleşisi

TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen, 2009 yılından bu yana devam eden Mimarlar Deneyimlerini Paylaşıyor etkinliklerinde 2021’in ilk oturumu gerçekleşti. Oturumun konukları Mimar Melih Güneş ve Tasarımcı Aykut Genç oldu. Yayında konuklar Melih Güneş’in yayımladığı Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde isimli en son kitabını içeriği ve tasarımı odağında ele aldılar.

Yayın Esin Köymen‘in moderatörlüğünde konukların tanıtımıyla başladı. Sonrasında sözü alan konuklar kitabın hazırlık serüvenine ve tasarımıyla ilgili önemli noktalara dikkat çektiler. Mimarık, şiir ve grafik tasarımı birarada ele alan yayın Güneş, Genç ve Köymen arasında bir sohbet olarak ilerledi. Sohbet sonrasında konuklar izleyicilerden gelen yorum ve soruları cevapladılar.

Yayın Zoom üzerinden gerçekleştiği gibi YouTube ve mimarist.tv üzerinden de canlı olarak yayınlandı. Yayının kaydı YouTube ve mimarist.tv üzerinden izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından yayımlanan Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde hakkında detaylı bilgi için Küçükçekmece Belediyesi’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikler hakkında detaylı bilgi için ise mimarist.org‘u veya mimarist.tv‘yi ziyaret edebilirsiniz.


Melih Güneş
Akşehir’de doğdu, büyüdü. İstanbul’da mimarlık ve lisansüstü restorasyon eğitimi aldı. Uluslararası inşaat projelerinde yöneticilik yaptı. Sovyetler Birliği döneminde Moskova’da yaşarken Nâzım Hikmet’in karısı Vera Tulyakova Hikmet ile tanışmaları dostluğa dönüştü. Tulyakova’nın ölümünden birkaç yıl sonra kızı Anna Stepanova’nın desteğiyle Nâzım Hikmet’in Türkçede yayımlanmamış veya yitik sanılan eserlerini buldu, bir kısmının yayımlanmasını sağladı.

Nâzım Hikmet ve Semiha Berksoy’a dair sergiler ve yayınlar gerçekleştirdi. Rusya’nın Çukotka bölgesindeki proje yöneticiliği döneminde çektiği belge niteliği taşıyan fotoğraf ile nesnelerden oluşan “ve kuzeydeydi güneş / hatır’lananlar” başlıklı kişisel sergisinin yanı sıra “Doğumunun 100. Yılında Geleneksel Mimarinin Şairi Nail V. Çakırhan” ile “Halet Çambel ile Buluşma” sergilerini Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde projelendirdi, küratörlüklerini yaptı, ilgili yayınları hazırladı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nin kurulmasına önayak oldu. Çalışmaları nedeniyle iki kez Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü verildi. Çeşitli dergilerde yayımlanmış yazıları dışında yazdığı, hazırladığı ya da katkıda bulunduğu pek çok kitap var. En son, Nâzım Hikmet’in sağlığında yayımlanmış kitaplarını içeren Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde adlı kapsamlı bir araştırma kitabı yayımlandı. Mimarlık ve restorasyon çalışmalarını sürdürmekte.

Aykut Genç:
16 Eylül 1980’de İstanbul Moda’da doğdu.

1997-1999 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne devam etti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 2012 yılında mezun oldu.

2007-2012 tarihleri arasında Demir Tasarım’da Sanat Yönetmeni ve ardından Yaratıcı Yönetmen olarak çalıştı. 2013 yılında İstanbul Ajans’ta Yaratıcı Yönetmen olarak görev aldı. 2012 yılında tasarım ofisi Müessese’nin kurucu ortaklığını gerçekleştirdi ve çalışmalarını halen burada sürdürmektedir.

Eğitim hayatı boyunca birçok atölye çalışmalarına ve sergilere katıldı. Ardından proje yöneticiliği, atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Beş yıldan bu yana yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve aynı zamanda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı üzerine doktorasını yapmaktadır.

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu tarafından düzenlenen “Grafik Ürünler Sergisi” yarışmalarında Emin Barın Logotayp Özel Ödülü, İhap Hulusi Afiş Özel Ödülü ve Eczacıbaşı Vakfı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Özel Ödülü aralarında olmak üzere 20’yi aşkın ödül kazandı. Graphis’ten gümüş madalyası, Birleşmiş Milletler, Toplum Gönülleri Vakfı, Koç Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden teşekkür belgeleri bulunmaktadır.