(International Design Awards)’un 2020 KAZANANLARI Belli Oldu!

14th IDA Awards Enter Now!

International Design Awards (Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2020 yılı kazananları açıklandı. 83 ülkeden gelen başvurular arasından belirlenen kazananlar Mimarlık, İç Mekan Tasarımı, Grafik Tasarım, Moda Tasarımı ve Ürün Tasarımı olmak üzere beş ayrı kategoride derecelendirildiler.

International Design Awards 2020 (Uluslararası Tasarım Ödülleri) kurulduğu 2007 yılından bu yana her sene beş farklı disiplinden tasarımları ödüllendiriyor. Dünyada akıllı ve sürdürülebilir tasarımların hak ettikleri tanınırlık ve beğeniyi bulmaları gerektiği fikriyle kurulan IDA her sene farklı kategorilerde o senenin enlerini belirliyor. IDA, tasarımcıları ve tasarımları ödüllendirdiği gibi bu tasarımların tanıtımı ve hak ettiği takdiri görmesi için de çalışıyor.

Alanında uzman tasarımcılardan oluşan uluslararası kalabalık bir jüri ile belirlenen IDA 2020 kazananları 29 Ocak’ta açıklandı. Binlerce başvurunun değerlendirildiği ödül sürecinde İnovasyon, Estetik, İşlevsellik, Ergonomi, Dayanıklılık, Etki, Verim, Ekolojik Uyum, Üretime Uygunluk gibi başlıklar seçim kriterlerini oluşturdu. Mimarlık, İç Mekan Tasarımı, Grafik Tasarım, Moda Tasarımı ve Ürün Tasarımı olmak üzere beş ayrı kategoride verilen ödüller Sürdürülebilirlik, Aydınlatma, Ticari Fonksiyon, Afet Sonrası Tasarım vb. her ana kategori için özelleşen alt kategorilere ayrıldı. Kendi alanlarına göre gelen başvuruları değerlendiren jüri üyeleri değerlendirme sürecinde 1’den 10’a bir puanlama sitemi ile kazananları belirlediler. Puanlama sonucunda ise ödüller Altın, Gümüş, Bronz ve Mansiyon olmak üzere derecelere ayrılarak çeşitlendirildi.

Her bir ödül kategorisinde belirlenen dereceler bir kişiye ve tasarıma değil, aynı dereceyi hak eden birden çok tasarıma verildi. Ödüllendirme sisteminin alışılmış ve az sayıda kişiye odaklanan bir sistem değil, aksine ödül sayısı özelinde kısıtlı olmayan ve kapsayıcı bir düzeni olduğu belirtilen IDA Ödülleri 2020 nitelikli tasarımcı ve tasarımlar ile buluştu.

Kazananların belirlendiği süreçte, sürdürülebilirlik diğer başlıklardan daha ön planda tutuldu. Jüri üyesi, aynı zamanda IDA kurucusu ve başkanı Cristiano Magni seçim sürecinde sürdürülebilirlik konularına gösterilen dikkat ve hassasiyeti şöyle vurguluyor:

“Sürdürülebilirlik akımı kesinlikle birçok tasarımda açıkça görülebiliyordu. Çevreye karşı dikkat ve saygı sadece etik bir konu değil aynı zamanda bir işletme konusudur. Tüketiciler artık bu konuya karşı daha hassas ve anlayışlılar. Bu doğrultuda tüketiciler güzel görünmenin yanısıra çevresine en az atık ve kirlilik oluşturacak tasarımları arıyorlar.”

Cristiano Magni, Jüri Üyesi, Kurucu & Başkan, Cristiano Magni Halkla İlişkiler

Jüri üyelerinden Murat Soygeniş ise yarışma başvurularını şöyle değerlendiriyor:

“IDA’ya başvuran projeler mimarlıkta güncel akımlara dair geniş bir yelpazeyi temsil ettikleri gibi dünyanın da neredeyse tamamını kapsıyorlar. Bu bağlamda, projeler güncel akımların birer parçaları olsalar da malzemenin inovatif kullanımı, özel mekansal aranjmanlar, çevre ile uyum ve sürdürülebilirlik konularına karşı hassasiyet gibi etmenler projelerin diğerlerinden sıyrılmasını sağladı.”

Jüri Üyesi Murat Soygeniş FAIA,
S+ ARCHITECTURE Kurucu Ortağı

IDA 2020 kapsamında Türkiye’den 19 proje 22 derecede ödüllendirildi:

IDA 2020 kazananları hakkında detaylı bilgiye IDA’nın web sitesindeki kazananlar sayfasından ulaşabilirsiniz.


Mimarlık kategorisinde ödül alan projelerden Kiptaş Silivri 4. Etap Sosyal Konutları‘nın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

Kiptaş Silivri 4. Etap Soyal Konutları

 

Kiptaş Silivri 4. Etap Sosyal Konutları

Ödül Kategorisi: Mimarlık / Düşük Bütçeli Konut – Bronz

Mimari: Murat Şahin, PDG Architects

Tasarım Ekibi: Murat Şahin, Cengiz Gültek, Eylem İşler Kahraman, Ayhan Öçkaç, Can Özkan, Deniz Yıldırım, Anna Cojocar, Büşra Nur Topyıldız

Yer: İstanbul, Türkiye

İşveren: Kiptaş

Proje Açıklaması:
Kiptaş Silivri 4. Etap Sosyal Konutları Marmara Denizi kıyısında, şehir merkezinin 67 km batısında, İstanbul’un Silivri ilçesinde yer alıyor. Yerleşim planı, işlevleri ve sirkülasyon ağı aracılığıyla proje, şehirden kopuk ve izole bir topluluk oluşturmaktansa şehirle içiçe olmayı ve kaynaşmayı hedefliyor. Kullanıcılarına modern mimari bir dil ile tasarlanmış pratik, özgün ve güvenlikli daireler sunmanın yanısıra, proje, alanının 40%ının rekreasyon alanlarından oluşmasıyla insanlara yeşil alanlara erişim sağlamayı da hedefliyor. Bütün bu nitelikleri ile proje sosyal konut standartlarını yüksek bir siyeye çıkarıyor.

Proje hakkında detaylı bilgi için bi_özet’ten proje haberini inceleyebilir veya PDG Achitects‘in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


IDA:
Dünyadan tasarım ve tasarımcılara fırsat oluşturan ve alan açan IDA, aynı zamanda tasarım dünyası için bir arşiv niteliğinde. IDA 2020 ve geçmiş senelerin kazananları hakkında detaylı bilgi için IDA’nın web sitesini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.