(VMZINC) Teknik Yüzeyler ve Pigmento YENİ Renkler…

VMZINC® titanyum çinko 186 yıl boyunca grinin farklı tonlarıyla var oldu. Gri ve tonları, tasarımcılar arasında çok popülerken bile biraz renk katma arzusu vardı. 2005’te VMZINC® titanyum çinko tüm çatı ve cephe kaplamalarında, patinalı yüzeylere uygulanan özel bir işlem ile elde edilen, kırmızı, mavi, yeşil, kahverengi gibi çok çeşitli renklerde olmasına izin veren PİGMENTO® serisi ürünlerini piyasaya çıkardı. Gelen talepler üzerine ürün çeşitliğini sürekli arttıran VMZINC®; QUARTZ-ZINC® (füme gri) ve ANTHRA-ZINC® (antrasit gri) yüzeylerinin arasında bir gri tonunu PIGMENTO® serisine eklediğinde standart PIGMENTO® serisinde 5 alternatif renk sunulmuş oldu. Ayrıca bu standart renkler dışında istenilen renk titanyum çinko üretimi farklı projeler için üretilmekte ve uygulanmaktadır. Make it yours (Dilediğin Renk) sloganıyla projelerde, diğer malzemeler ile uyumu açısından talep edilen farklı renkler de üretilmeye devam etmektedir.

VMZINC® şimdi iki koyu gri yüzey alternatifini daha sunuyor:

  • PIGMENTO® STORM GREY bir miktar kırmızı içeren koyu gri.
  • PIGMENTO® CHARCOAL BLUE az miktarda mavi içeren koyu gri.

PIGMENTO® serisi ürünler boya değildir. Bu sebeple RAL renk kodlarıyla uyumlu değillerdir. Ancak PIGMENTO® STORM GREY RAL 9004’e çok yakın, PIGMENTO® CHARCOAL BLUE ise RAL 7016’ya benzemektedir.

VMZINC® titanyum çinko kalitesi, uzun ömrü, uygulama ve kullanım ile ilgili avantajlı özelliklerine renk çeşitliliği sunması haricinde teknik yüzeyler ile de projelere değer katmaya devam etmektedir.

1996’dan beri üretilen VMZINC PLUS® koruma laklı yüzey; çatı ve cephe kaplamalarında katmanda önerilen havalandırmanın yetersiz veya eksik olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Titanyum çinkoyu yüksek bariyeri sayesinde korozyon ve beyaz pasa karşı koruyan benzersiz bir teknik çözümdür ve projelere bir alternatif olarak sunulmaktadır. Titanyum çinko ile uyumlu olmayan malzemelerin (trapez, OSB, su kontrası vb.) üzerinde uygulama mümkün hale gelir. VMZINC Plus® özellikle dış ortamda yüksek ısı ve nemin mevcut olduğu, iç ortamda higrometrik seviyenin yüksek olduğu yapılarda kullanılır. (Havaalanı, yüzme havuzu, konser salonu vb.)

2006’dan itibaren üretilen VMZINC STRAT® ikinci teknik yüzey alternatifidir. PIGMENTO teknolojisine benzeyen ancak renk eklenmeden elde edilen bu teknik yüzeyin kullanım yerlerinden biri sirkülasyonun yoğun olduğu bölgelerde cephe kaplamalarıdır. Elimizde asidik olarak bulunan ter vb. izlerin yüzeyde kalmasına engel olan bu teknik yüzey cephelerde el ile sık temas edilen giriş bölümlerinde kullanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı deniz kenarına 1 km mesafedeki projelerdir. Havadaki tuz etkisinin malzemeye zarar vermesi ihtimalini ortadan kaldırmak için önerilmektedir.

Ürünlerle veya RIBA onaylı sürekli gelişim merkezi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için VMZINC teknik destek ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.