Celal Abdi Güzer ile Cumartesi (Aura)sı: “Mimarlık Eleştirisinin Sınırları” 

Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul, Cumartesi Aurası konferans dizisi kapsamında, 28 Kasım tarihli dijital etkinliğinde Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’i ağırlıyor.

Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul’un, sertifika programı dahilinde mimarlık, şehircilik, sanat, felsefe, edebiyat ve teknoloji dallarında düzenlediği disiplinler arası konferans dizisi Cumartesi Aurası, mimar Celal Abdi Güzer’in katılımıyla devam ediyor.

Fibrobeton‘un sponsorluğunda, 28 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’te gerçekleşecek etkinlikte Celal Abdi Güzer, “Mimarlık Eleştirisinin Sınırları” başlıklı konuşmasıyla katılımcılarla buluşacak. Konferans, mimarlık eleştirisini içinde yer aldığı kültürel ortama ve ortamın özellik ve önceliklerine bağlı olarak anlamayı, kültürel farklılıklardan kaynaklanan değer çatışmalarını örnekleyerek tartışmaya açacak.

Herkese açık ve ücretsiz olan dijital etkinliğe kayıt için tıklayınız.

Etkinlik için kayıt olan katılımcılara Zoom oturum linki, e-posta yoluyla iletilecektir. Etkinlik AURA İstanbul YouTube kanalından  canlı olarak da yayınlanacak.


Celal Abdi Güzer:
Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, lisans derecesini 1982 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını aynı üniversitede tamamlayan Güzer; İngiltere’de, Newcastle upon Tyne Üniversitesi’nde mimarlık eleştirisi üzerine doktora çalışması yapmış ve ders vermiştir. Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eleştirisi üzerine ders vermekte ve dördüncü sınıf proje stüdyosu yürütücülüğü yapmaktadır. Çağdaş mimarlık kavramları ve uygulamaları üzerine teori, eleştiri ve tasarım odaklı pek çok ulusal ve uluslararası yayını olan Güzer, ODTÜ’de bölüm başkan yardımcılığı, dekan yardımcılığı, anabilim dalı başkanlığı gibi görevler üstlenmiş, bir dönem Mimarlar Derneği 1927 genel başkanlığı yapmıştır. Çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapan Güzer, üçü birincilik olmak üzere çok sayıda derece ve ödül sahibidir. Projelerini ağırlıklı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştiren Güzer’in uygulanmış ve devam eden çok sayıda kentsel ve mimari projesi vardır. Bu projeler arasında yer alan MATPUM Araştırma Merkezi yapısı 2008 yılında YEM ödülüne, Zeugma Müzesi 2012 yılında, arkeoloji dalında Cumhurbaşkanlığı ödülüne layık bulunmuştur. 2013 yılında Uluslararası Antalya Mimarlık Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen ve “şablon / template” temalı ana sergiyi düzenleyen Güzer’e, 2019 yılında mimarlığa yaptığı katkılar nedeni ile TSMD jüri özel ödülü verilmiştir. Güzer’in araştırma konuları arasında mimarlık eleştirisi, çağdaş mimarlık uygulama ve kavramları, konut ve toplu konut, kentsel dönüşüm ve sürdürülebilirlik gibi konular yer almaktadır.