Emre Dörter’in Yönettiği “GREAT EMPTINESS” Filmi (WAF)Virtual Kapsamında Gösterimde!

Karantina altındaki İstanbul’u kayıt altına alan; mimari fotoğrafçı ve videografiker Emre Dörter’in, hava fotoğrafçısı ve videografiker Mustafa Erkatırcı ile birlikte hayata geçirdiği ve orijinal ses tasarımını müzisyen, besteci ve ses tasarımcısı Serdar Ateşer’in üstlendiği “Great Emptiness” (Büyük Boşluk) başlıklı kısa film 30 Kasım 2020 Pazartesi günü 14:15’te WAFVirtual kapsamında gösterilecek.

Tanıtım metninden:

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan Covid-19 pandemisi nedeniyle evlerine kapandı. Kentsel mekanı algılama, etkileme, temsil etme yollarını yeniden şekillendirmenin eşiğindeyken, yüzleştiğimiz bu büyük boşluğu tanımamız, tanımlamamız ve kabul etmemiz gerekiyor. “Great Emptiness” arşivlenen drone görsellerinden bir seçki aracılığıyla mega şehir içindeki kamusal alanların beklenmedik ıssızlığını gözler önüne seriyor. Otoyollardan otoparklara, havaalanlarından tren istasyonlarına, Boğaz’dan İstiklal’e kamusal alanı şekillendiren eylemlerin ve akışın yokluğunda aşina olana yabancı bir bakış sunuyor. 

İnsan varlığı görünmez olsa dahi mevcudiyeti yadsınamaz.

İklim adaleti de dahil olmak üzere adalet kavramı, megakentlerde daha okunur; sosyo-ekonomik adaletsizlikler temelde kültürel ve sembolik adaletsizliklerle bağlantılı. Karantina boyunca kuş bakışı perspektiften sokaklara bakıldığında dolaşan insanların yokluğunda bile ayrımcılık açıkça görünür.

Havadan çekilen görüntüler kentsel durumu sorgulamak için tarafsız, analitik bir araç olarak işlev görebiliyor. Öte yandan şehrin karantina boyunca verdiği bu his, Lautréamont’un sürrealist bir izlenimle muhteşem bir gerçekliği “deneyimlememizi” sağlayan şiirlerini anımsatıyor.

Toplumsal varoluşun geniş kapsamıyla ilişkilenen bir paradigma olarak insanın indirgenemez maddeselliği ortadan kalktığında, şehir kimsenin ölü mü canlı mı olduğunu bilmediği bir “kedi”ye dönüşür. Bize bahşedilen bu tanıklık şansı ile, İstanbul’un, kentlilerinin yeniden ortaya çıkışını beklediğini biliyoruz.

 

30 kasım-4 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi ve ücretsiz gerçekleşecek mimarlık festivali WAFVirtual programında paneller, özel WAF ödülleri, konuşmalar ve çeşitli iletişim etkinlikleri yer alıyor.

Film gösterimi hakkında bilgi için: www.worldarchitecturefestival.com/wafvirtual-2020-programme

Detaylı bilgi ve etkinlik kaydı için: www.worldarchitecturefestival.com/