(Okuyay Platformu)’nun Desteklediği “İSTANBUL’U OKUYORUM” Projesi Tamamlandı!

Okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefleyen OKUYAY Platformu’nun desteklediği “İstanbul’u Okuyorum” projesi tamamlandı. Şehir Dedektifi İnisiyatifi’nden Şehir Planlamacısı Gizem Kıygı’nın koordinatörlüğünü yaptığı “İstanbul’u Okuyorum”; 5 yaş ve üzeri çocukları ve ailelerini Tarihi Yarımada odağında İstanbul’un okuma kültürü, edebiyat ve basın-yayın hafızasıyla tanıştırmayı amaçlayan dijital ve basılı, interaktif bir haritalama projesi olarak hayata geçirildi. Çocukların kentin tarihi ve kültürel yapısıyla etkileşimini güçlendiren, algılarındaki tarihi İstanbul imgesini okuma kültürüyle buluşturan proje, yayıncılığın üretim süreçlerini çocukların ilgisine açarak yazın dünyasına dair bilgilenmelerini de sağladı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri. OKUYAY Platformu, Ankara, İstanbul, Adana ve Konya olmak üzere 4 ilde toplam 6 pilot proje uygulanmasına destek oldu. Desteklenen pilot projelerle, okuma kültürünü yaygınlaştırmanın yanı sıra bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin ve sivil inisiyatiflerin kapasite artırımına katkı sağlanması; diğer sivil toplum örgütlerine ilham ve güç vermesi; yerelde bu tür girişimlerin artması hedeflendi.

OKUYAY Platformu’ndan hibe almaya hak kazanan projelerden biri olan “İstanbul’u Okuyorum” ise geçtiğimiz günlerde sona erdi. Şehir Dedektifi İnisiyatifi’nden Şehir Planlamacısı Gizem Kıygı’nın koordinatörlüğünü yaptığı proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İBB Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, İBB Atatürk Kitaplığı işbirliğiyle gerçekleşti. “İstanbul’u Okuyorum” projesi, 5 yaş ve üzeri çocuk ve ailelerini Tarihi Yarımada odağında İstanbul’un okuma kültürü, edebiyat ve basın-yayın hafızasıyla tanıştırmayı amaçlayan dijital ve basılı, interaktif bir haritalama projesi olarak hayata geçirildi.

Proje kapsamında, İstanbul’un simgesel yapıları ve semtleriyle okuma kültürünün ilişkisini vurgulayan oyunlu rotalar öneren ve Tarihi Yarımada Okuma Kültürü’nü buradaki özel yapılar aracılığıyla anlatan Çocuklar İçin Tarihi Yarımada Okuma Kültürü Haritası hazırlandı. Duyu oyunları ve yazın dünyasına ilişkin bulmacalarla interaktif şekilde zenginleştirilen haritanın arka yüzünde yer alan sözlük de Tarihi Yarımada’yı gezerken hem yetişkinlere hem de çocuklara okuma kültürüne dair kavramları ve terimleri tanıtıyor. “İstanbul’u Okuyorum”un internet sitesinde yer alan dijital harita ise Tarihi Yarımada’nın okuma ve kent hafızasını daha kapsamlı bir şekilde sunuyor. Site tamamlandığında basılı haritada gösterilen rotaların daha detaylı hafıza bilgilerinin yanı sıra bu alandaki yapıları ve semtleri konu alan çocuk edebiyatı eserlerinin envanteri, yazarların görüşleri ve çocukluk anıları; matbaacıların, dizgicilerin, ciltçilik gibi unutulmaya yüz tutan ancak hikâyeleri olan meslek erbaplarının tanıtımları, anlatımları ve çocuklara mesajları, Bizans ve Osmanlı anlatıları gibi tarihsel hikâyeler, ziyaretçi deneyimleri yer alacak. Sitenin Meraklı Çocuğun İstanbul Kitaplığı bölümünde de  32 İstanbul kitabı tanıtılacak.

15 Mayıs-15 Ekim 2020 tarihleri arasında hayata geçirilen “İstanbul’u Okuyorum” projesi süresince düzenlenen “Çocuklar İçin Yazanlar Konuşuyor” başlıklı 4 çevrimiçi toplantıda, çocuk kitabı yazarlarıyla ve çizerleriyle buluşuldu. Proje kapsamında 4000 basılı harita üretilerek, şimdiye kadar 50 öğretmen aracılığıyla 1000 öğrenciye ulaşıldı.

6 Kasım 2020’de IGTV’de yapılan canlı yayınla ve proje tanıtım videosuyla sonlandırılan “İstanbul’u Okuyorum” projesinin Çocuklar için Tarihi Yarımada Okuma Kültürü Haritası etkinlikleri, Kale Sanat ve Tasarım Merkezi’nde ve İstanbul Mimarlık Festivali’nde aralık ayı boyunca tanıtılacak.

Bilgi için: okuyayplatformu.com
facebook.com/okuyayplatformu
instagram.com/okuyayplatformu
twitter.com/okuyayplatformu


OKUYAY PLATFORMU:
OKUYAY-Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu, ülkemizde okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını çalışma konularından biri haline getiren Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın yürüttüğü Sivil Toplum Sektörünün Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında alınan hibeyle kuruldu. OKUYAY Platformu, okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere, gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

Çalışmalarını, Türk Kütüphanecileri Derneği (TKD), Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Kadıköy Belediyesi ve Kingston Üniversitesi (Birleşik Krallık) ortaklığıyla gerçekleştirecek olan OKUYAY Platformu; okuma kültürünü yaygınlaştırmak için Türkiye’nin seçilecek 4 bölgesinde çocukları, ebeveynleri, öğretmenleri, kamu kuruluşlarını, kütüphaneleri ve sivil toplumu, yayıncılık paydaşlarıyla bir araya getirerek pilot uygulamalar yapacak. Proje sonunda hazırlanacak olan “Okuma Kültürünü Geliştirmeye Yardımcı Kılavuz”un ise bu alanda önemli bir başvuru kaynağı olması ön görülüyor.

OKUYAY Platformu, İstanbul Taksim’deki çalışma ofisinde düzenlediği toplantılar ve etkinliklerle, okuma kültürünü geliştirmeye destek olabilecek STK, aktivist ve gönüllüleri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda platform bünyesinde kurulacak “Okuma Kültürü” konulu kitaplık ise araştırmacıların kullanımına açık olacak. 2 yıl sürecek projenin tamamlanmasının ardından OKUYAY Platformu’nun Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından sürdürülmesi hedefleniyor.