5. İstanbul Tasarım Bienali EMPATİYE DÖNÜŞ Başlığıyla 15 Ekim 2020’de Başlıyor!

Tasarım: Studio Maria João Macedo

5.İstanbul Tasarım Bienali farklı formatları bir araya getiren yeni yapısıyla 15 Ekim’de başlıyor. Bienal bu sene, sergiler, kamusal alanda yer alan açık hava yerleştirmeleri ve dijital video serileri olmak üzere üç farklı formatta izleyicilerle buluşuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali, 15 Ekim 2020’de başlıyor. Küratörlüğünü Mariana Pestana’nın Sumitra Upham ve Billie Muraben ile birlikte yürüttüğü Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım başlıklı bienal, sergi mekânları Pera Müzesi ve Ark Kültür’de, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların projelerine ev sahipliği yapacak. Sergi mekânlarındaki projeler 15 Kasım 2020 tarihine kadar ziyarete açık olurken; şehirdeki müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileri ise 30 Nisan 2021’e kadar gelişerek devam edecek.

Küratör Mariana Pestana

Küratör Mariana Pestana 5. İstanbul Tasarım Bienali’ne ilişkin, “5. İstanbul Tasarım Bienali Ekim 2020’den Nisan 2021’e dek yavaş yavaş değişen ve gelişen bir bienal olacak. Karşımıza çıkan zorlukları ve pandemi sürecinde getirilen kısıtlamaları göz önünde bulundurarak, günümüz koşullarını yok saymak yerine bu sürece uyum sağlayan bir program düzenledik. İstanbullular ile iletişim içerisinde, onlara yönelik, üretken ve yerel üretime odaklanan bir bienal sunuyoruz. İklim krizinin aciliyeti ve küresel boyuttaki sosyal izolasyon süreci sürerken bienal bizi birbirimizle ve diğer türlerle nasıl ilişki kurduğumuzu düşünmeye davet ediyor. İnsana ait olsun ya da olmasın, bu soru tüm biyolojik, bakteriyel, jeolojik bedenleri kapsıyor. Tasarımı çevremizdekilerle aramızda bir arabulucu gibi konumlandırmak istiyor, dünyayı ve içinde yaşayan sayısız canlıyı algılamak için bir araç olarak görüyoruz. Bu algılama hâlinin ne tür bakış açılarını ortaya çıkarabileceğini merak ediyoruz. Bizi normalde ilişki kuramayacağımız elementler, maddeler ve canlılarla bağlar mı? Peki, kurulan bu ilişkiler içimizdeki empatiyi uyandırabilir mi?” dedi.

İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova,

İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova, “Bugünün toplumunu anlamada bir araç olduğu kadar geleceğe dönük bir tartışma platformu da olan İstanbul Tasarım Bienali, teknolojik hız ve çevre krizinin damgasını vurduğu bu dönemde “Empatiye Dönüş” temasıyla, özen göstermeyi öne çıkaran uygulamaları, bağlantı kurmaya dair ritüelleri ve duygularımıza aracı olan nesneleri odağına alıyor. 2021 Nisan ayına kadar devam edecek yeni formatıyla 5. İstanbul Tasarım Bienali açık havadaki sokak yerleştirmelerinde, evlerimizde misafir ağırlarmışçasına özenle hazırlanan mekânlarda ve dijital video serilerinde takipçileriyle buluşuyor. Her birimizin hayatlarımızı ve gündelik pratiklerimizi yeniden tasarladığı bu olağanüstü günlerde, bienalin empati vurgusuyla tasarım alanında ve gündelik hayatımızda farkındalık yaratacağına inanıyorum” dedi.

Bienalin ana sponsoru VitrA adına Eczacıbaşı Yapı Gereçleri CEO’su Özgen Özkan ise, “Sağlık, hijyen, sürdürülebilirlik gibi tüm dünyanın gündemine geç de olsa oturmuş sorunlarla karşı karşıyayız. Pandeminin bize hatırlattığı ya da önceliklendirmemize sebep olduğu bu konular, VitrA olarak bizim uzun yıllardır odaklandığımız alanlar. Kullandığımız yeni teknolojiler, geliştirdiğimiz yenilikçi çözümler, özellikle de temassız ürünlerimizle hijyeni artırmaya yönelik çözümler sunuyoruz. Bütün bunları yaparken de odağımıza insanları alıyor, kendimizi kullanıcıların yerine koyuyor, bugün ve gelecekteki ihtiyaç ve beklentilerini anlamaya çalışarak tasarımlar geliştiriyoruz” dedi.

5.İstanbul Tasarım Bienali’nin açılışı bu yıl 15 Ekim Perşembe günü saat 11.00’de İKSV’nin YouTube kanalında yayımlanacak bir video ile yapılacak. İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova’nın küratörler Mariana Pestana, Sumitra Upham ve Billie Muraben’le birlikte bienali anlatacağı videoda dünyanın farklı yerlerinden katılımcıların gönderdiği videolar da yer alacak.

15 Ekim Perşembe saat 11.00’de yayını takip etmek için: https://www.youtube.com/user/iksvistanbul

İlk yayınının ardından açılış videosuna İKSV YouTube kanalından veya video görüntü bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Empatiye Dönüş: Birden fazlası için tasarım

5.İstanbul Tasarım Bienali, tasarıma empati odaklı yeni bir rol biçen fikirleri ve projeleri bir araya getiriyor. Duygulara ve hislere aracı olan tasarımı, özen göstermeyi amaç edinmiş bir pratik olarak sunuyor. Hassas, dikkatli, kimi zaman da iyileştirici yaklaşımlar benimseyen tasarımcılar, bizi birbirimizle, aynı zamanda da etrafımızdaki dünyayla, diğer türlerle, mikroorganizmalarla, toprakla, suyla, hatta evrenle bir araya getirmeyi hedefliyor.

Sorumluluğu merkeze alan bir mekân oluşturmanın, insandan fazlasıyla bağ kurmaya dayalı bir kültür geliştirmenin önemine inanan bienal bu yüzden de birden fazla beden, boyut ve bakış açısı için yapılan tasarımları keşfediyor. Sunulan projeler, içinde bulunduğumuz kritik dönemde bizi özen ve yurttaşlığa dayalı pratikleri yeniden düşünmeye, yeniden bağ kurmanın yeni sistemlerini ve yapılarını birlikte inşa etmeye teşvik ediyor. İklim krizini, ekonomik krizleri, toplumsal mahrumiyet hâllerini ve tükenmeye yüz tutmuş küresel sanayi modelini dikkate alan bienal, eleştirel araçlar ve alternatif yollar sunuyor. Birden fazlası için yapılan tasarımlar yalnızca kullanıcı ya da müşteriyi değil, tasarım süreçlerine dahil pek çok karmaşık ve iç içe geçmiş unsuru göz önünde bulunduruyor.

5.İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörlüğünü Mariana Pestana, Sumitra Upham ve Billie Muraben ile birlikte üstleniyor. Bienalin görsel kimlik tasarımı Studio Maria João Macedo, sergi tasarımı Future Anecdotes, ses tasarımı ise Maxwell Sterling tarafından yapıldı. İstanbul’da yaşayan küratörlerden oluşan ve temaya yerel bir bağlam kazandıran Genç Küratörler Grubu; Nur Horsanalı, Ulya Soley ve Eylül Şenses’ten oluşuyor.

Bienal kapsamında izleyicileri neler bekliyor?

5.İstanbul Tasarım Bienali, izleyicilerini üç eksende bir araya gelen bir programla karşılayacak: Dijital ortamda yayımlanacak Eleştirel Yemek Programı adlı video serisi, Akdeniz havzasından projeleri Cihangir’deki ARK Kültür’de bir araya getirecek Kara ve Deniz Kütüphanesi programı ve bir arada yaşamayı yeniden ele alan projelerin Pera Müzesi’nin yanı sıra kentin farklı noktalarına uzanacağı Yeni Yurttaşlık Ritüelleri adlı müdahaleler dizisi.

Bienal takipçileri evlerinde; yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorgulayan Eleştirel Yemek Programı adlı video serisini izleyebilecek. Bölümler 18 Ekim’den itibaren her Pazar İKSV’nin YouTube kanalında, bienalin internet sitesinde ve e-flux Architecture platformunda yayımlanacak.

İstanbul’daki ziyaretçiler 15 Ekim’den 15 Kasım’a kadar ARK Kültür’de yer alacak Kara ve Deniz Kütüphanesi’nde yer ayırtıp, bienalin desteklediği 10 araştırma projesini ziyaret edebilirler. Akdeniz havzasında gıda üretiminin daha az göz önünde olan ağlarına dikkat çeken, toprak ve suyla kurduğumuz ilişkiyi araştıran bu projelerin hepsi özen ve aktivizmden yola çıkıyor.

Ziyaretçiler ayrıca The Rodina ve Kyriaki Goni imzalı iki büyük enstalasyonu ve Empati Seansları adlı, empati kavramını genişleten film serisini Pera Müzesi’nde bulabilirler. Kentin dört bir yanındaki parklar, bahçeler ve iskelelerde insanların yanı sıra kuşları, yıldızları, bitkileri ve mikroorganizmaları kapsayan ve rastlaşmanın yeni türlerini araştırırken farklı bedenlerin farklı ölçeklerde etkileşimlerine sahne olan uzun süreli müdahaleleri Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında deneyimleyebilirler.


Bienalin bölümleri

Eleştirel Yemek Programı

Bienalin Eleştirel Yemek Programı başlıklı ayağı, her hafta bir bölümü yayımlanacak videolardan oluşuyor. Her biri farklı bir uygulamacı ya da düşünür tarafından sunulacak bölümler, yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorguluyor. Mutfaktaki mikroplardan tarımın değiştirdiği peyzajlara, bireysel el hareketlerinden yemek masalarındaki toplu buluşmalara dek uzanan farklı konuları irdeleyecek videolar, bir tasarım biçimi olarak yiyeceğe dair karmaşık, çok ölçekli bakış açıları sunuyor.

Nerede?
Bölümler İstanbul Tasarım Bienali web sitesi, İKSV YouTube kanalı ve e-flux Architecture üzerinden paylaşılacak.

Ne zaman?
18 Ekim 2020 – 28 Şubat 2021 tarihleri arasında her hafta bir bölüm yayınlanacak.

Katılımcılar:
2050+; BUREAU (Daniel Zamarbide), Chef Walter El Nagar ile Filipe Felizardo; Vivian Caccuri; Linda Schilling Cuellar; depatriarchise design, Mayar El-Bakry ve Romi Lee; Dirty Furniture Magazine; Laila Gohar; Ben Goldner ve Emma Leigh Macdonald; Ilana Harris-Babou; Nelly Ben Hayoun & Chef Rabah Ourrad; Asako Iwama, Iris Lacoudre, Camille Sineau; Luiza Prado de O. Martins; Valeria Meiller & Agustin Schang; MOLD ve Yardy World; Mutfak مطبخ Atölye; Mariana Sanchez Salvador & Rain Wu; Zuri Camille de Souza; Ayşenaz Toker ve Merve Tuna; Laura Wilson

Kara ve Deniz Kütüphanesi

Bölgedeki ekonomik ve çevresel direnç için yeni araçlar ve sistemler oluşturmak adına Akdeniz havzasında araştırmalar yapan tasarımcılar ve düşünürlerin projelerinden oluşan bir seçki, Kara ve Deniz Kütüphanesi başlığıyla ARK Kültür’de sergileniyor. Araştırma, özen ve aktivizmden yola çıkan bu pratikler, gıda üretiminin daha az göz önünde olan ağlarına dikkat çekerek toprak ve suyla kurduğumuz ilişki ışığında yetki alanlarını yeniden düşünmek için tasarımı kullanıyor.

Nerede?
ARK Kültür

Ne zaman?
15 Ekim – 15 Kasım 2020 tarihleri arasında sergilenecek projeler, 2021 yılı boyunca dönüşerek devam edecek.

Katılımcılar:
Dele Adeyemo; Black Athena Kolektifi; Luigi Coppola, Vivien Sansour ve Pelin Tan; Counterspace; Aslıhan Demirtaş + UrbanAgrIst; FRAUD; theOtherDada; Anna Puigjaner, MAIO; TiriLab; Aslı Uludağ

Yeni Yurttaşlık Ritüelleri

Rastlaşmaların yeni türlerini araştıran, farklı toplulukların ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu müdahaleler farklı biçim ve zamanlarda İstanbul’un çeşitli noktalarında gerçekleştirilecek. Ortak yemek pişirme araçlarından bahçelere ve oyun alanlarına dek uzanan, kent ve sakinleri için güvenle bir arada olmayı, yeniden bağ kurmayı, özen göstermeyi öne çıkaran deneyimler sunan bu projelerin onarıcı bir yanı olacak. Kentin sokaklarına ve Pera Müzesi’ne yayılan, insanların yanı sıra kuşları, yıldızları, bitkileri ve mikroorganizmaları kapsayan bu projeler, farklı bedenlerin farklı ölçeklerde etkileşimlerine sahne olacak.

Bu program, İstanbul’da yaşayan genç küratörlerden oluşan, temaya yerel bir bağlam kazandırmaktan sorumlu Genç Küratörler Grubu’yla birlikte gerçekleştiriliyor. Grup, tasarlanmış öğünler, etkinlikler ve kamusal münazaralar aracılığıyla bu müdahaleleri hayata geçiriyor. 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratöryel ekibinin parçası olan Genç Küratörler Grubu’nda Nur Horsanalı, Ulya Soley ve Eylül Şenses yer alıyor.

Nerede?
Projeler İstanbul Anadolu yakasında Kalamış Parkı, Moda Sahil Parkı, Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi, Kuzguncuk Şehir Bahçesi ve Kuzguncuk İskelesi; Avrupa yakasında ise Beşiktaş İskelesi ve Karaköy İskelesi ile Pera Müzesi’nde sergilenecek.

Ne zaman?
Projeler 15 Ekim 2020 – 30 Nisan 2021 arasında farklı zaman ve farklı sürelerde şehre yerleştirilecek.

Projelerin kurulum tarihleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi İstanbul Tasarım Bienali’nin 15 Ekim Perşembe günü yayına girecek yeni web sitesinden takip edebilirsiniz.

Katılımcılar:
Eli Bensusan, Bits to Atoms + BeirutMakers, DAAR (Mimarlığı Sömürgecilikten Arındırma Misafir Sanatçı Programı) / Sandi Hilal & Alessandro Petti, Dansbana!, Kyriaki Goni, Marti Guixé, public works ile Freddie Wiltshire ve Billy Adams, The Rodina, SKREI ile Francisca Sottomayor & Sofia Magalhães, Soft Baroque, Studio Ossidiana, Soraia Gomes Teixeira, Orkan Telhan + elii (Bir IMNA projesi)

Empati Seansları ve Uydu Projeler

5.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında empatikavramını genişleten Empati Seansları başlıklı ücretsiz bir film seçkisi de Pera Müzesi’nde izleyicilerle buluşacak. Sanatçıların ve tasarımcıların ürettiği bu filmler, seyircileri yeryüzünden okyanusların derinliklerine kadar farklı bakış açılarını benimsemeye (suyun, kaplumbağanın, hatta bir bakterinin bakış açısı) ve dijital âlemdeki çok sayıda alanı keşfetmeye davet ediyor. Filmler her Perşembe ve Pazar saat 13.00’te gösterilecek.

Katılımcılar:
Paula Gaetano Adi; Emmy Bacharach; Meriem Bennani; Berliner Festspiele / Immersion; Calum Bowden; Ben Thorp Brown; Ibiye Camp; atlas Harran Design Team; Jawa El Khash; Sophie Krier ve Erik Wong; Martina Muzi; Sophia Psarra, Uta Staiger, Claudia Sternberg; Alice dos Reis; Henriette Waal, Lucia Babina, Mevce Çıracı ve Kathi Sterzig

5.İstanbul Tasarım Bienali’ni Sesli Rehber’le gezin

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2018’deki 4. İstanbul Tasarım Bienali için geliştirdiği “İKSV Sesli Rehber” uygulaması, bu bienalde de sizlere eşlik etmek üzere, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Türkiye desteğiyle Arapça seçeneği de eklenerek yenilendi. Bienalin kavramsal çerçevesiyle ilgili fikir edinebileceğiniz, Pera Müzesi ve ARK Kültür’e ek olarak İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda sergilenen çalışmalar hakkında sesli anlatımları dinleyebileceğiniz rehber, hem sergiyi gezerken sizlere kılavuzluk etmek, hem de sergiyi uzaktan keşfetmek isteyenler için tasarlandı. Rehberdeki Türkçe seslendirmeler Yunus Kaan Yalman’a, İngilizce seslendirmeler Berivan Yurtsevener’e, Arapça seslendirmeler ise Selda Yıldırım’a ait. Uygulamaya AppStore ve Google Play’den erişilebiliyor.

Ziyaret gün ve saatleri

5.İstanbul Tasarım Bienali tüm mekânlarda ücretsiz ziyaret edilebilir.

Kara ve Deniz Kütüphanesi arşivine yer veren ARK Kültür 15 Kasım 2020’ye kadar pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır. Mekânı ziyaret edebilmek için http://rezervasyon.iksv.org/tasarimbienali/ adresinden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Kasım’a kadar rezervasyonlar haftalık açılacağı için web sitesini takip edebilirsiniz.

Pera Müzesi salıdan cumartesiye 11.00’den 18.00’e, pazar günleri 12.00’den 18.00’e kadar açık, pazartesi günleriyse kapalıdır. Pera Müzesi’ndeki Empati Seansları ve Eleştirel Yemek Programı gösterimleri 15 Kasım 2020’ye dek devam edecek. Empati Seansları gösterimleri her perşembe ve pazar 13.00’te gerçekleştirilecek. Kyriaki Goni ve The Rodina’nın Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında yine Pera Müzesi’nde sergilenen enstalasyonları da 15 Kasım 2020’ye dek ziyaret edilebilir.

ARK Kültür ve Pera Müzesi 29 Ekim Perşembe günü, Cumhuriyet Bayramı’nda açık olacak.

Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamındaki diğer yerleştirmeler ise İstanbul’un farklı noktalarına yayılacak, Mayıs 2021’e dek farklı tarihlerde etkinleştirmelere sahne olacak.

Eleştirel Yemek Programı’nın bölümleri ayrıca 18 Ekim 2020 – 28 Şubat 2021 arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın YouTube kanalından yayımlanacak.

Çocuk atölyeleri

İKSV Alt Kat ve Pera Müzesi Öğrenme Programları, 5. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak 20 Ekim – 14 Kasım 2020 tarihleri arasında, okul grupları ve 7-12 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik birbirinden renkli çevrimiçi atölyeler düzenliyor. Bienal sergilerinden esinlenen çocuk atölyeleri, canlılar ve yaşam, yemek kültürü, ekoloji, iklim değişikliği gibi konu başlıkları üzerinden kurgulanıyor.

Atölyeler Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Rezervasyon ve diğer bilgilere Pera Öğrenme web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Sosyal medya ve podcastler

5.İstanbul Tasarım Bienali farklı sosyal medya ve podcast serileri ile de sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.
İstanbul Tasarım Bienali’nin VitrA sponsorluğunda gerçekleştirdiği Tasarım Bienali Sohbetleri adlı podcast serisi bienal boyunca da devam ediyor. Bienal ekibi moderatörlüğünde, bienalin önceki edisyonlarının küratörleri ve katılımcılarıyla gerçekleştirilen sohbetler, günümüzde hâlâ güncelliğini koruyan sergi ve projeleri bugünden yorumluyor. Zoë Ryan, Jan Boelen, Vera Sacchetti, Nadine Botha, Orkan Telhan, Judith Seng, Camilo Oliveira, Emre Arolat gibi isimleri konuk eden seri, İKSV’nin Spotify hesabından ve Apple Podcast’ler üzerinden dinlenebiliyor.

Genç Küratörler Grubu tarafından 5. İstanbul Tasarım Bienali – Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım kapsamında sunulan kısa hikâyelerden oluşan Atıştırmalıklar, sosyal medya paylaşımları aracılığıyla İstanbul ve Türkiye’deki kentsel ve gündelik yaşamın bir parçası olmuş (ve olmaya devam eden) mutfak pratiklerine göz atıyor. Bu hikâyeler bize eski bilgilerin, ekonomik yapıların, yerel üretimin, alışkanlıkların ve ritüellerin yaşama, paylaşma ve tüketme biçimlerimizi nasıl geliştirdiğini gösterirken, geçmişten malzemelerin, nesnelerin ve mekânların yerellik, sürdürülebilirlik, hijyen, direniş, samimiyet gibi kavramlar açısından günümüzde de değerli olabileceğini ortaya koyuyor. Atıştırmalıklar’ı incelemek için İstanbul Tasarım Bienali’nin Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

5.Istanbul Tasarım Bienali Instagram kullanıcılarına da bienalden esinlenen iki filtre sunuyor. Bienalin Deneyim Sponsoru Digilogue tarafından bienalin görsel kimliğinden esinlenerek oluşturulan Empathy Aura ve Empati Düzlemi adlı Instagram filtreleri, kullanıcıları Empatiye Dönüş anlatısıyla sanal bir etkileşim kurmaya davet ediyor. Digilogue ayrıca Yeni Yurttaşlık ritüelleri programı kapsamında Beşiktaş Rıhtımı’nda yer alan Kamusal Terapi Araçları’nı arttırılmış gerçeklik deneyimine dönüştürüyor.

5.İstanbul Tasarım Bienali sponsor ve destekçileri

5. İstanbul Tasarım Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenleniyor.

Borsa İstanbul bienale Yüksek Katkıda Bulunan Kurum olarak destek veriyor.

Vitra aynı zamanda bienalin Panel Sponsorluğunu üstlenirken, Deneyim Sponsorluğunu ise Zorlu Holding ve Zorlu PSM yaratıcılık ve teknoloji platformu Digilogue üstleniyor.

Bienalde İKSV Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta ve Geri Dönüşüm Sponsoru olarak Coca-Cola da yer alıyor.

Bienale katkı sağlayan diğer kuruluşlar arasında Arçelik, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Tempo, Ek Biç Ye İç, Nippon Paint, Yıldız Entegre ve Jofebar Panoramah! yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinden Kültür AŞ, Beşiktaş Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Üsküdar Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi de bienale destek veriyor.

Bienale katkıda bulunan kurumlar arasında, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Acción Cultural Espaňola (AC/E), IASPIS, Goethe-Institut Istanbul, Prohelvetia, Graham Foundation, Onassis Vakfı, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR), Camões – Instituto da Cooperação e da Língua I.P., Pláka Porto, Matadero Madrid, Het Nieuwe Instituut, Fundaçao EDP, SAHA Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi, British Council, Galata M84, Berliner Festspiele / Immersion, Stimuleringsfonds, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Weitzman Tasarım Okuluyer alıyor.

Bienalin mekân destekçileri arasında, Pera Müzesi, ARK Kültür, Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi, Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, Kuzguncuklular Derneği ve Türkiye Tasarım Vakfı yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için: tasarimbienali.iksv.org