(Mimarlar Odası İzmir Şubesi) Mimarlık Haftasını DİJİTAL Ortamda Kutluyor!

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Mimarlık Haftası’nı bu yıl Covid-19 Salgını nedeniyle dijital ortama taşıdı. Hafta boyunca yoğun bir etkinlik programı ile söyleşi, panel ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Uluslararası Mimarlar Birliği’nin bu yıl “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” teması etrafında hazırlanan programlar, tüm hafta boyunca Mimarlar Odası  YouTube kanalından yayınlanacak.

İlker Kahraman

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İlker Kahraman, içinde olduğumuz Covid-19 Salgın günlerinde birlik olmanın önemini bir kez daha derinden kavradığımızı ve bunun sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek, “Tüm meslektaşlarımın gününü kutluyorum. Bu yıl, Mimarlık Haftasında fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz için siz değerli üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaşacağımız dolu dolu dijital bir program hazırladık. Uluslararası Mimarlar Birliği’nin bu yıl için belirlediği “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” teması etrafında çeşitli etkinliklerle şekillendirdiğimiz programı sizlerle paylaşmanın heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Dr. Kahraman “Mimarlık haftamızda, İzmir’in kıymetli mimarlarının eserlerini bisikletler ile geziyoruz, Mimarlık Maratonu etkinliği ile meslektaşlarımızın emeklerini görüyor ve alkışlıyoruz, Mimarlığa Katkı Koyanlar başlığında kentte büyük izler bırakmış 101 yaşındaki duayen Fahri Nişli’yi konuşuyoruz, eskiz atölyeleri gerçekleştiriyor, Mimarla Mekan deneyimleri yaşıyoruz. Ayrıca, kentin gündemini yakalamak için İzmir sohbetleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Birlikte üretmek, birlikte direnmek

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Dr. İlker Kahraman, bu günlerde “Yeni normal” kavramını konuştuğumuzu hatırlatarak, “Yeni normalin ne olduğunu ve ne kadar süreceğini tam olarak bilemiyoruz. Bildiğimiz şey ise eski normal ile yeni normal arasında bir gerilim oluştuğu. Eski normal ile yeni normal arasındaki maskeli ve sosyal mesafeli gerilim hattında kafalar karışıyor, ezberler bozuluyor. Oysa biliyorduk ki tam da bugün birlikteliğe çok ihtiyacımız vardı. Birlikte üretmek, birlikte eğlenmek birlikte direnmek istiyorduk. Hala istiyoruz. Umudumuz bu birlikteliğin ne pahasına olursa olsun sağlanmasıdır. Bunun için şubemizin elinden geleni yapacağı bilinmelidir” diye konuştu.

İlker Kahraman, “Oda Başkanı görevini yapan kişi olarak belirtmeliyim ki ülkemizin ve dünyamızın geleceği için alçakgönüllü ve dayanışmacı bir uygarlık fikrini destekliyorum. O halde biz mimarlara düşen içinde bulunduğumuz eski –yeni normal anlayışları arasındaki farkları iyi kavrayıp belki yönetim sistemlerindeki dönüşümü de hesaba katıp gelecek güzel günlerin mekânlar üzerinden tasarlanmasını sağlamaktır. Bu mekânlar bizi sarmalı, dayanışmayı güçlendirmeli ve alçakgönüllü olmalı diye düşünüyorum  umut vermeli, ufuk açıcı olmalı diye umuyorum” dedi.

Kahraman, “Bu tartışma ve aramayı birlik beraberlik ve paylaşımı en üst noktaya çıkararak devam ettirmek için sizleri de aramızda görmek istiyoruz. Mesleki birliğimizi güçlendirecek ve geleceğe birlikte düşünerek baktığımız Mimarlık Haftası programımızda buluşmak üzere” diyerek meslektaşlarına çağrıda bulundu.

Hafta boyunca gerçekleştirilen etkinlikler İzmir Mimarlık Merkezi YouTube Kanalı’nda yayınlacak.


Program

6 Ekim 2020 | İzmir Mimarlığına Katkı Koyanlar Vefa Programı 2020: Fahri Nişli

Prof. Dr. Deniz Güner’in moderatörlüğünde gerçekleşen ve Yüksek Mühendis Mimar Ersin Pöğün, Prof. Dr. Özen Eyüce, Prof. Dr. T. Didem Akyol Altun ile Y. Mimar Berrak Suluova’nın konuşmacı olarak katıldıkları “İzmir Mimarlığına Katkı Koyanlar Vefa Programı 2020: Fahri Nişli” Paneli 6 Ekim 2020 Salı Günü Saat 17.00’da İzmir Mimarlık Merkezi Youtube Kanalı’nda yayınlanacaktır.

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi 45. Dönem Yönetim Kurulu, İzmir mimarlığına katkı vermiş olanlara şükranlarını sunmak, düşüncelerini ve çalışmalarını hatırlatmak, kendilerini ve yaptıklarını yeniden gündeme getirmek amacıyla “İzmir Mimarlığına Katkı Koyanlar” Vefa Programı düzenlemeyi uygun bulmuştur.

Her yıl Seçici Kurul tarafından belirlenen mimar veya mimarların kendileri ve çalışmaları hakkında düzenlenen “İzmir Mimarlığına Katkı Koyanlar” Vefa Programı’nın 2020 yılı adayı olarak, Zehra Akdemir Veryeri, Deniz Güner, İlker Kahraman, Zeynep Günseli Özşahin, Dürrin Süer’den oluşan 2020 yılı Seçici Kurul’u tarafından Fahri Nişli (d.1919) uygun görülmüştür.

Etkinlik, Cosentino sponsorluğunda gerçekleşmektedir.

7 Ekim 2020 | Kent Hakkı: İzmir Projeleri Üzerine

İzmir’in geleceğini şekillendirecek kent stratejilerinin ve projelerinin konuşulacağı Kent Hakkı program serisi Ekim ayından itibaren başlıyor.

İlk programın konukları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İlker Kahraman, moderatörler Doç. Dr. Zehra Akdemir Veryeri ve Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu;
-İzmir Yeşil Altyapı Stratejisi
-İzmir Tarihi Kent Merkezi Çalışmaları
-Alsancak Nazım İmar Planı
-Kültürpark tasarıları
üzerine konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Söyleşi, 7 Ekim Çarşamba Günü saat 17.00’da İzmir Mimarlık Merkezi YouTube Kanalı’nda yayınlacaktır.

Etkinlik, Cosentino sponsorluğunda gerçekleşmektedir.

8 Ekim 2020 | Mimarlık Maratonu – 3

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin gelenekselleşen “Mimarlık Maratonu – Sunumlar Serisi” etkinliği; kamuoyunda mimarlık bilincinin yaratılması ve nitelikli projelerin halka ulaştırılması, mimarın ve nitelikli mimarinin ulaşılabilir olduğunun halka aşılanması hedefi ile 10 dakikalık sunumlarla gerçekleşmektedir.

Üçüncüsünü gerçekleştirilen Mimarlık Maratonu etkinliğinin, bundan sonra ayda bir tekrarlanan bir program ile sürmesi planlanmıştır.

Mimarlık Maratonu 3’ün ilk serisinde yer alan üyeleri sırasıyla;
Gözde Susam İnanç (Atölye SİM), Emre Kolçak (Emre Kolçak Mimarlık), Merve Çelik (Mert Uslu Mimarlık), Nusret İrfan Uşun (Maeshup.com)’dur.
Etkinlik, 8 Ekim Perşembe Günü saat 17.00’da İzmir Mimarlık Merkezi YouTube Kanalı’nda yayınlanacaktır.

Etkinlik, Massive Parke Sistemleri sponsorluğunda gerçekleşmektedir.

9 Ekim 2020 | Eskiz Haller: Salgının Ortasında

Hüseyin Yanar, Deniz Dokgöz ve Rafet Utku’nun konuşmacı olarak yer aldığı söyleşide salgın süreci ve eskiz üzerinde durulacak.

Söyleşi, 9 Ekim Cuma Günü saat 20.00’da İzmir Mimarlık Merkezi YouTube Kanalı’ndan canlı olarak yayınlacaktır.

10 Ekim 2020 | Eskiz Atölyesi

Atölye 1 – Salgının Ortasında “Pencereden Bakmak”
Yürütücü: Ar. Gör. Rafet Utku
Kontenjan: 10 kişi
Buluşma Yeri: İzmir Mimarlık Merkezi
Saat: 15.00
Başvuru Şartları: Suluboya, Mürekkepli Kalem, Eskiz Defteri

Atölye 2 – Daha İyi (!) Bir Kentsel Geleceğe Doğru… “Yıkımlar”
Yürütücü: Doç. Dr. Deniz Dokgöz
Kontenjan: 10 kişi
Buluşma Yeri: Zoom
Saat: 21.00
Başvuru Şartları: Eskiz ile başvuru yapılacaktır.

Başvuru:
info@izmimod.org.tr adresine “Eskiz Atölyesi” başlığı ile isim-soyisim, iletişim bilgileri, katılmak istediğiniz atölye ve eskiz örnekleriniz ile e-posta olarak 06.10.2020 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.

11 Ekim 2020 | Rota – Kıyı (Bisiklet Gezisi)

İzmir kıyılarında uygulanmış açık alan projeleri mimarları tarafından anlatılacaktır. Katılımcılar rota üzerinde farklı noktalarda geziye dahil olabilirler. İzmir Mimarlık Merkezi’nde dinlenme molası verilecektir.

Gezinin rotası şu şekilde:

  1. Tramvay İzmir Karantina Durağı Üst Örtüleri – İKİARTIBİR Mimarlık
  2. Konak Saçakları – İKİARTIBİR Mimarlık
  3. Tırtıl – İKİARTIBİR Mimarlık
  4. İzmir Mimarlık Merkezi
  5. Bayraklı Sahili ve Yaya Köprüsü – Not Mimarlık
  6. Alaybey Bahçe – Studio Evren Başbuğ
  7. Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası – Studio Evren Başbuğ
  8. Pavilion by the Sea – Studio Evren Başbuğ