Seramik, Çimento, Cam Sektörleri 2019 Yılı İHRACAT ŞAMPİYONLARI Belli Oldu…

Seramik, Çimento, Cam sektörlerinin ihracatçı firmalarını bünyesinde bulunduran ve 2.000’in üzerindeki üyesiyle tek ve koordinatör ihracatçı birliği olan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) 2019 Yılı İhracat Şampiyonlarını açıkladı.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, (ÇCSİB) “2019 Yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”ni online olarak gerçekleştirdi. T.C Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katılımlarıyla, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erdem Çenesiz ev sahipliğinde düzenlenen ve 2019 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren 40 firmanın ödüllendirildiği törene sektör temsilcileri ve ihracatçı firma yöneticileri katıldı.

Pandemi şartlarına rağmen ihracat yükselişe geçti

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, “2019 Yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni” açılış konuşmasını yapan ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, sözlerine Türkiye ihracatına sağladıkları katkıları nedeniyle sektör ve firma temsilcilerine teşekkür ederek başladı. Çenesiz, yılın ilk 9 ayında pandemi şartlarına rağmen ihracatın hızla toparlanmaya başladığını ve yükselişe geçtiğini söyledi. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörlerinin toplam ihracatının bu dönemde yüzde 4 artarak 2.8 milyar dolara çıktığını belirten Çenesiz, “Sektörlerimiz 2020 yılına yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda büyüme hedefi ile başlamıştır. Ancak tüm dünyada ve sektörlerde etkili olan Covid-19 salgını bu hedefleri değiştirmeye mecbur bırakmıştır. Sektör öncelikle krizden en az hasarla çıkmaya odaklanmıştır. Ardından yeni normal olarak adlandırılan süreçte bölgenin en önemli ve kaliteli üreticisi olarak yeniden yapılanacak küresel tedarik zincirlerinden azami pay artışı sağlamayı hedeflemektedir” dedi. Çenesiz, sektörlere yönelik şu bilgileri verdi; “2020 yılının ilk 9 aylık verilerine göre, çimento sektörü ihracatı yüzde 25 artarak 840 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Aynı dönemde cam sektörü toplam ihracatımız ise 620 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk 9 ayında seramik sektör toplamında ihracatımız ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 925 milyon dolar olmuştur.”

İhracatta başarı, ‘kalite ve tasarımla’ geliyor

Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörünün ihracatını 2019 yılında en çok artıran üçüncü sektör olduğunu vurgulayan Çenesiz, “Ulusal hedeflerle uyum içinde çalışan Birliğimizin 2019 yılındaki toplam ihracatı, bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 16 arttı. 2019 yılı ihracatımız 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu noktada, sektörlerimiz 2019 yılında dünya ticaretinin daraldığı ve küresel korumacılığın hızla arttığı ortamda yüksek bir ihracat performansı göstermiş ve Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir ihracat artışı gerçekleştirmiştir” dedi. Türk seramik, çimento ve cam sektörleri olarak teknoloji ve sanayi yönünden dünyanın en gelişmiş ülkelerine ihracatta bu kadar başarılı olmalarının nedenlerini şöyle sıraladı; “Bu başarıda rol oynayan temel unsurlar sektörün uzun yıllardır sürdürdüğü etkin pazarlama politikaları, tanıtım faaliyetleri, Türk ürünlerinin artan kalite imajıdır. Ülkemizin bu sektörlerdeki deneyimi köklü bir geçmişe dayanmaktadır. Son dönemde sektörlere yüksek kapasiteli çok modern tesisler yapılmıştır, tasarım kültürü çok hızlı yükselmekte ve Türkiye’nin yüksek uyum kabiliyeti ile geniş bir ürün gamı ortaya çıkmaktadır ve ülke olarak hızlı hareket edebilme ve talebe göre ürün çıkarma kabiliyet üstünlüğümüz ile ihracatımızın hızla büyüdüğünü ve daha da büyüyeceğini görebiliyoruz.”

 Çimento, cam ve seramik sektörlerinde küresel oyuncuyuz

Türkiye’nin çimento, cam ve seramik sektörlerinde küresel pazarda önemli bir oyuncu olduğuna dikkat çeken Çenesiz, “Bu üç sektörümüz Avrupa’nın ve dünyanın başlıca üretici ve ihracatçı ülkeleri arasında yer almaktadır. Birçok alt sektörümüz Avrupa’nın en fazla üretim yapılan ülkesini Türkiye olarak kayıtlara geçirme başarısına sahip olmuştur. Bu üç sektörümüzün en önemli bir başka özelliği ise yerli katma değer oranında rekortmen olmalarıdır. Seramik sektörü yüzde 82, cam sektörü yüzde 79 ve çimento sektörü yüzde 68 yerli katma değer oranı ile üretim ve ihracat yapmaktadır.  Bu açıdan bu sektörlerimizin ihracatının çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Sektörlerimiz ithalatı artırmadan ihracat yapabilen sektörlerdir” diye konuştu.

İhracatta başarılı 40 firmaya ödül

2019 yılında ihracatta üstün başarı gösteren sektörün yaklaşık 40 firması online olarak düzenlenen törenle açıklandı. Seramik, çimento ve cam sektörlerinde 2019 yılının ihracat şampiyonları;

  2019 Yılı ihracat şampiyonları
  * Firma sıralamaları 2019 yılı ihracat değerlerine ($) göredir.
* Firmalar Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin üyesidir.
  SERAMİK SEKTÖRÜ
  Seramik kaplama malzemeleri en fazla ihracat yapan ilk 5 firma
1 EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.
2 KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SAN. A.Ş.
3 Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.
4 EGE SERAMİK SANAYİ VE TİCARET AŞ
5 NG KÜTAHYA SERAMİK PORSELEN TURİZM A.Ş.
Seramik sağlık gereçleri en fazla ihracat yapan ilk 5 firma 
1 EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.
2 KEY BANYO VE MUTFAK ÜRÜN. DIŞ. TİC. A.Ş.
3 ECE BANYO GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
4 ÇANAKCILAR SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.
5 EGE VİTRİFİYE SAĞLIK GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
Porselen ve seramik sofra, mutfak ve seramik süs eşyası en fazla ihracat yapan ilk 5 firma
1 HERİŞ SERAMİK VE TURİZM SANAYİ A.Ş.
2 KÜTAHYA PORSELEN SAN. A.Ş.
3 KAR PORSELEN SAN. VE TİC. A.Ş.
4 PORLAND PORSELEN SANAYİ VE TİCARET A. Ş.
5 ÜNSA MADENCİLİK TURİZM ENERJİ SERAMİK ORMAN ÜR. ELEKTRİK ÜRETİM SAN.TİC. A.Ş.
  ÇİMENTO SEKTÖRÜ
  Çimento sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma
1 ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.
2 MEDCEM GLOBAL PAZARLAMA A.Ş.
3 NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.
4 AKÇANSA ÇİMENTO SAN. VE TİC. AŞ
5 OYAK ÇİMENTO FABRİKALARI AŞ
Klinker sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma
1 AKÇANSA ÇİMENTO SAN. VE TİC. A.Ş.
2 NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.
3 MEDCEM GLOBAL PAZARLAMA A.Ş.
4 ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.
5 BATI ANADOLU GRUBU
  CAM SEKTÖRÜ
  Düzcam sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma
1 ŞİŞECAM DIŞ TİC. A.Ş.
2 YORGLASS CAM SAN. VE TİC. A.Ş.
3 Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.
4 STARGRUP CAM A.Ş.
5 YILDIZ CAM SAN. VE TİC. A.Ş.
Cam ev eşyası en fazla ihracat yapan ilk 5 firma
1 ŞİŞECAM DIŞ TİC. A.Ş.
2 Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.
3 ARDA CAM DIŞ TİC. A.Ş.
4 AKCAM CAM PLASTİK İNŞ. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.
5 SOLMAZER DIŞ TİCARET VE MAKİNA SAN. LTD.ŞTİ.
Cam ambalaj sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma
1 ŞİŞECAM DIŞ TİC.A.Ş.
2 Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.
3 MARMARA CAM SAN. VE TİC. A.Ş.
4 PARK CAM SAN. VE TİC. A.Ş.
5 BİRGİ SANAYİ A.Ş.