(KÇS KİPAŞ GAZBETON) ile Yapılarda Estetik ve İşlevsellik Bir Arada…

1984 yılında kurulan ve merkezi Kahramanmaraş’ta olan, günümüzde 10.000’e yakın çalışanı; Tekstil, Çimento, Enerji, Kâğıt, Eğitim şirketleri ile 5 ana sektör ve bunlara bağlı yan sektörlerde hizmet veren KİPAŞ, Türkiye’nin büyük gruplarından birisidir.

Kipaş Grubu, İstanbul Sanayi Odası 2019 yılı verilerine göre Türkiye’nin ilk 500 Firması arasında 4 şirket bulundurmakta olup bunlardan biri  de ilk 100’de yer almaktadır. Ulaştığı ihracat performansıyla Türkiye’nin önde gelen gruplarından Kipaş, dünyanın dört bir yanına yılda toplam 200 milyon doları aşan dış satım gerçekleştirmektedir.

2008 yılında üretime başlayan çimento fabrikası yıllık 3.200.000 ton klinker ve 4.000.000 ton çimento üretim kapasitesine sahiptir. Çimento sanayisi yatırımı ile birlikte, hazır beton ve gazbeton iş kollarına da yatırım yapmaktadır. Bu kapsamda 7 ilde faaliyet gösteren 12 adet hazır beton tesisi bulunmaktadır. 2013 yılında Kahramanmaraş Gazbeton işletmesi, 2019 yılında da Aydın Söke Gazbeton işletmesi devreye alınmıştır. KÇS Kipaş Gazbeton, iki tesisi ile yılda 1.000.000m3’ü aşan üretim kapasitesine sahiptir. Son teknolojik olanaklarla donatılmış tesislerinde, çevreye duyarlı ve kaliteli üretimiyle öncülüğünü sürdürmekte olan KÇS Kipaş Gazbeton, büyük ve saygın projelerde estetik ve işlevselliği bir arada sunmaktadır.

KÇS KİPAŞ GAZBETON binalarda statik yükleri azaltarak deprem güvenliğini artırmaktadır.

En büyük beklentilerinden birisinin “ülkemizde sürdürülebilir yapıların artması” olduğunu vurgulayan KÇS Kipaş Çimento Yönetim Kurulu Üyesi İrem Öksüz; “Ülkemizin bir deprem ülkesi olma gerçeği, bizi gazbeton yatırımına yönelten önemli faktörlerden birisidir. Gazbetonun diğer duvar elemanlarına göre daha hafif olması, depremde yapıya gelen yükü azaltarak deprem güvenliğini ciddi biçimde artırmaktadır. Günümüzde yapı tasarım sürecinde farklı fikirleri ve yaklaşımları olan çeşitli disiplinlerdeki uzmanların ortak çalışmalarıyla yalnızca deprem güvenliği değil, aynı zamanda çağdaş, doğru yapı malzemelerinin kullanımıyla enerji verimliliği yüksek ve sürdürülebilir binalar da sağlanmalıdır” diyor.

Enerji verimliliğini ön planda tutan KÇS Kipaş Gazbeton, Ar-Ge faaliyetleri sonucu G2/400 sınıfında 0,086 w/m.K ısı yalıtım değerine sahip gazbeton blok ürünleri geliştiren ilk ve tek üretici oldu. Isı tasarruf performansı artırılmış bu ürün için Ulusal Teknik Onay Belgesi (UTO) alarak belgelendirme çalışmaları da tamamlandı. Yapılarda diğer standart gazbeton bloklara oranla %30’a varan enerji tasarrufu sağlayan bu  ürün, enerji kimlik belgesini bir üst sınıfa çıkarmaktadır.

Yüksek dayanım gücüne ek olarak emsallerine göre daha hafif: Yeni Nesil KÇS Kipaş Gazbeton Lento

KÇS Kipaş Gazbeton yapısı gereği; daha hafif, ısı geçirgenliği çok düşük, A1 sınıfı hiç yanmaz, damlama, erime veya ortama zararlı/ zehirli salınımda bulunmayan, kolay işlenebilir, fire miktarı çok az olan, küf mantarı ve benzeri bakterileri barındırmayan özellikleri sayesinde diğer duvar elemanlarından ayrışan çağdaş bir üründür.

KÇS Kipaş Gazbeton, modern cihazlarla donatılmış laboratuvarları ve deneyimli uzman kadrolarıyla, hızla değişen müşteri gereksinimlerini karşılamak ve maliyet avantajı sağlamak için yenilikçi Ar-Ge çalışmalarını sürdürmektedir.

KÇS Kipaş Gazbeton fabrikalarında düz ve geçmeli duvar blokları, hafif asmolen, ısı yalıtım plağı, söve ürünlerinin yanı sıra, donatılı yapı elemanları da üretilmektedir. Bu kapsamda KÇS Kipaş Gazbeton, pencere ve kapılar için lento, döşeme, çatı, yatay ve dikey duvar paneller üretmektedir.

KÇS Kipaş Çimento Yönetim Kurulu Üyesi İrem Öksüz, yüksek dayanım gücüne ek olarak emsallerine göre daha hafif bir lento olan Yeni Nesil KÇS Kipaş Gazbeton Lento’yu geliştirerek, belgelendirme süreçlerini tamamladıklarını ifade ederek ürünün uygulama kolaylığının yanı sıra lojistik maliyetlerden avantaj sağladığını da belirtiyor.

Türkiye’de sınıfında ilk ve tek TSE Belgeli ürün olan Yeni Nesil KÇS Kipaş Gazbeton Lento, emsalleri arasında bu açıdan da rakipsizdir.

Tüketiciye konfor ve güven, tasarımcıya da özgürlük

KÇS Kipaş Çimento Yönetim Kurulu Üyesi İrem Öksüz, şirketin ana politikasını “Yasa ve etik değerlere bağlı, tüm çalışanlarına sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir çalışma ortamı sağlayan, çevreye ve insana duyarlı, sürekli iyileştirme ve geliştirme prensipleri doğrultusunda yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, ‘yerinde saymadan’ emin adımlarla sürdürülebilir kalite sağlayan, saygın ve güvenilir bir kuruluş olmak” diyerek açıklıyor.

“Ülkemizde son dönemlerde bilinçsizce yapılan bazı çalışmalar, binaları yangın için son derece güvensiz hale getirmiştir. Gerek piyasa gözetimi ve denetim alt yapısı, gerekse de yapı denetim süreçleri ve nitelikli müteahhitlik yapısı oluşturulamadığı için hak etmediğimiz yapıları kullanmak durumunda kalmaktayız” diyen KÇS Kipaş Çimento Yönetim Kurulu Üyesi İrem Öksüz, “KÇS Kipaş Gazbeton olarak üretim kapasitelerimizde, yeni yatırımlar planlamakta ve özellikle donatılı yapı elemanları üzerinde yoğunlaşarak, depreme dayanıklı, hiç yanmaz, ısı yalıtımlı, lojistik maliyetleri minimize edilmiş, uygulaması kolay ve hızlı ürünler üreterek, tüketiciye konfor ve güven, tasarımcıya da özgürlük sağlamayı sürdüreceğiz” diye belirtiyor.