(SALT)’ın Perşembe Sineması EVDE

Martha: A Picture Story [Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü] (2019) filminden bir kare ©Projector Films (Duvar resmi: Kobra / Fotoğraf: Martha Cooper)

SALT’ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürdüğü Perşembe Sineması’nın yedinci yıl gösterimleri 24 Eylül-29 Kasım tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Sokak kültürünün günümüz şehirlerindeki “normal anlayışı”nı nasıl altüst ettiğine bakan on film saltonline.org adresinden izlenebilecek.

Perşembe Sineması “Evde” 24 Eylül’de saltonline.org’da başlıyor. Çevrimiçi gösterim programı, Tahran’dan Tallinn’e, Lizbon’dan Pekin’e, Berlin’den New York’a, Hong Kong’dan Luanda ve Winnipeg’e uzanan bir seçkiyle şehri, ritmini ve normallerini dönüştüren canlı sokak kültürlerini bir araya getiriyor.

Kurgu ve belgesel on filmden oluşan Perşembe Sineması “Evde”, yoğun kentleşmenin vurduğu mahallelerdeki değişim rüzgârlarının, sorgulanmayan bir geleneğe karşı daha hakkaniyetli bir gelecek talebinin, bireysel ve toplumsal varoluş çabalarının ve her kesimden insanı buluşturan sokaklardan doğan yeni anlatıların peşinden gidiyor. Gökdelenleriyle meşhur bir megakent, iç savaştan çıkmış bir şehir ya da teknolojinin hızına ayak uyduramayan bir yerleşim yerinde kamusal mekânların, renkli ve bir o kadar da karmaşık yapıdaki sokak kültürlerinin etkisiyle nasıl başka amaç, kimlik ve ifadeler kazandığına bakıyor.

Perşembe Sineması’nın, her yıl olduğu gibi dünyanın farklı coğrafyalarından insan yapımı çevrelere odaklandığını vurgulayan SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, 2020 seçkisinin şehir sokaklarına yansıyan kültürel çeşitliliği görünür kılacağını ifade etti. Her hafta yüzlerce kişiyi bir araya getiren mekânsal buluşmalara güncel sağlık koşullarından ötürü bu dönem devam edilemediğini hatırlatan Öner, programdaki ilk filmin üç gün, diğer filmlerin dörder gün saltonline.org adresinde yayında olacağı bilgisini verdi.

Çevrimiçi gösterimler sayesinde Perşembe Sineması’nın bu yıl bütün ülkeye ulaşacağına dikkati çeken Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, “Evde” başlığı altında bir araya gelen on filmin Türkiye’nin dört bir yanındaki sinemaseverler tarafından rahatlıkla izlenebileceğini belirtti. Atay ayrıca, Garanti BBVA Mortgage’ın SALT ile yedi yıldır sürdürdüğü iş birliğinin topluma kattığı değerden duydukları memnuniyetin altını çizdi.

Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan “Evde” filmleri, orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

SALT’ın Perşembe Sineması, 2014’ten bu yana Garanti BBVA Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir.


Perşembe Sineması “Evde” Programı

Tehran Şehr-i Eşg [Tahran: Aşkın Şehri] (2018) filminden bir kare ©Reel Suspects
24-26 Eylül
Ali Jaberansari, Tehran Şehr-i Eşg [Tahran: Aşkın Şehri], 2018

1-4 Ekim
Jaan Tootsen, Uus Maailm [Yeni Dünya], 2011

8-11 Ekim
Rita Maia ve Vasco Viana, Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi], 2019

15-18 Ekim
Peng Fei Song, Underground Fragrance [Yeraltı Esansı], 2015

22-25 Ekim
Johannes Schaff, Symphony of Now [Bugünün Senfonisi], 2018

Martha: A Picture Story [Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü] (2019) filminden bir kare ©Projector Films (Duvar resmi: Kobra / Fotoğraf: Martha Cooper)
29 Ekim-1 Kasım
Selina Miles, Martha: A Picture Story [Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü], 2019

5-8 Kasım
Marten Persiel, This Ain’t California [Burası Kaliforniya Değil], 2012

12-15 Kasım
Bo Wang ve Pan Lu, Many Undulating Things [İnişli Çıkışlı Birçok Şey], 2019

19-22 Kasım
Mário Patrocínio, I Love Kuduro [Kuduro’yu Seviyorum], 2014

26-29 Kasım
Ryan McKenna, Cranks [Sersemler], 2019