(OMM) Birinci Yaşını Sanatseverlerle Kutladı!

2019 yılının Eylül ayında Eskişehir’de kapılarını açan ve Türkiye’nin sanat yaşamına yeni bir soluk getiren OMM – Odunpazarı Modern Müze, 7 Eylül Pazartesi günü 1.yıl dönümünü sanatseverler ile birlikte kutladı. Yıl dönümüne özel olarak Pazartesi günü ziyarete açık olan müze, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası müzisyenlerinin verdiği mini konserlerle ziyaretçilerini karşıladı. Müze ziyareti sonrası ÇEKÜL Vakfı tarafından hazırlanan tohum topları sanatseverlere hediye edildi.

OMM, 2020-2021 sezonunu ise “Günün Sonunda” isimli yeni sergisiyle karşılamaya hazırlanıyor.


Günün Sonunda Sergisi
Tarih: 2 Ekim 2020- 25 Nisan 2021
Yer:
Odunpazarı Modern Müze


1 yıl içerisinde Türkiye’den ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlayan, eğitim programları ile farklı yaştan bireyleri müze ile buluşturan OMM’u açılışından bu yana  (2 Eylül 2020 itibarıyla)  166.321 kişi ziyaret etti, 6.700 öğrenci ücretsiz okul turlarıyla müzeyi gezdi, 990 kişi eğitim programlarına katıldı.

Herkesi kendine hayran bırakan müze

Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarımı ile ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çeken OMM 1. yaşını doldurmadan, müze ve kültürel miras alanlarında dünya çapında önemli girişimleri öne çıkarmak ve onurlandırmak amacıyla İngiltere’de düzenlenen “18th Museums + Heritage Awards” (Müze ve Kültürel Miras Ödülleri) kapsamında, Yılın Uluslararası Projesi ödülü için gösterilen 5 adaydan biri oldu.

Türkiye’nin kültür mirasına ve sanat dünyasına özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla katkı sunanlara minnet ve teşekkür ifadesi olarak, 1979 yılından günümüze her yıl verilmekte olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne 2019 yılında OMM – Odunpazarı Modern Müze layık görüldü.

Birbirinden farklı içerikler sanatseverle buluştu

Sanatseverler için bir buluşma noktası olma hedefiyle yola çıkan OMM’da bir yıl içerisinde çağdaş sanatın farklı pratiklerini ziyaretçilerle buluşturan dört farklı sergi hayat buldu.

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşen açılış sergisi “Vuslat” kapsamında yaklaşık bin sanat eserinden oluşan Erol Tabanca koleksiyonundan 65 yerli ve yabancı sanatçının 100’e yakın eseri, özel bir seçkiyle ziyaretçilere sunuldu. Dijital sanat alanında dünyanın önde gelen kolektiflerinden Marshmallow Laser Feast’in teknoloji ve bilimi sanatla bir araya getiren iki büyük çaplı sanal gerçeklik enstalasyonu Türkiye’de ilk defa sanatseverlerle buluştu. OMM misafir sanatçı programının ilk konukları Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ın Eskişehir’de kaldıkları üç ay boyunca ürettiği eserler Üçüncü Yer başlıklı bir sergiyle OMM izleyicisi ile buluştu. Karina Smigla-Bobinski’nin ADA isimli interaktif kinetik heykeli yine Türkiye’de ilk defa sergilendi; “performans makinesi” olarak tanımlanan eser ziyaretçilerin aktif katılımıyla hayat buldu.

Dünyaca ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün, müzeye özel tasarladığı ve görenleri hayran bırakan enstalasyonu OMM’un en çok ilgi çeken eserlerinden biri oldu. Müze mimarisi ile iç içe geçen bu özel enstalasyonda örme bambu tekniğini kullanıldı. Müzenin kalıcı eserleri arasında yer alan enstalasyon çalışması yeni sezonda da OMM’da görülebilecek.

OMM aynı zamanda açılışının ardından sergilediği eserler kadar müze üniformalarıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekti. Bir sanat kurumuyla ilk defa iş birliği yapan ünlü moda tasarımcısı Dilara Fındıkoğlu, geleneksel Anadolu motiflerini barındıran üniforma koleksiyonunu OMM için özel olarak tasarladı.

Farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda yepyeni bir sayfa açmak üzere yola çıkan OMM, sadece Eskişehir’e değil, Türkiye’de müzecilik anlayışına farklı bakış açıları sunmaya, herkesin keyifle vakit geçirebileceği  bir nefes alanı ve sanatsal bir buluşma noktası olmaya devam edecek.

“Vuslat” sergisini görmek için son günler

2020 sanat sezonunu karşılayacağı yeni sergisi “Günün Sonunda” kurulumu nedeniyle 11 Eylül tarihinde ziyarete kapanacak olan OMM’un açılış sergisi “Vuslat”ı ziyaret etmek için sayılı günler kaldı. OMM, 11 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında yeni sergi hazırlıkları nedeniyle geçici olarak ziyarete kapanacak.

 OMM yeni sanat sezonunu “Günün Sonunda” sergisi ile karşılıyor

OMM, 2020-2021 sezonunu “Günün Sonunda” isimli yeni sergisiyle karşılamaya hazırlanıyor. Aralarında Ali Kazma, Aylin Zaptçıoğlu, Azade Köker, Burcu Yağcıoğlu, Elmas Deniz, Fırat Engin, Hale Tenger, Kerem Ozan Bayraktar, Lara Ögel, Murat Akagündüz, Mustafa Hulusi, Osman Dinç, Sergen Şehitoğlu, Serkan Demir, Stephan Kaluza ve Yaşam Şaşmazer gibi sanatçıların eserlerine yer veren sergi 2 Ekim 2020’den itibarıyla sanatseverlerle buluşuyor.
“Günün Sonunda”, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde, insanlığın Sanayi Devrimi’nden bu yana doğaya verdiği zararın ve ekolojik dengenin bozulmasının sonuçlarıyla yüzleşmeye başladığına dikkat çekiyor.

Küresel iklim değişikliği kaynaklı doğal felaketler, henüz yalnızca başlangıcını deneyimlediğimiz büyük bir göç dalgası ve günümüzün sorunlarına çare üretemeyen sistemleri insanlığa hatırlatan pandemi, herkesin bu konular üzerine yüksek sesle düşünmesine sebep oldu. Bu düşünme sürecinden ilham alan sergi şu soruyu soruyor: İnsanın uzun süre merkezine kendisini koyarak bir çeşit sahiplik iddiasında bulunduğu yerküre, “biz” olmadan yaşamaya devam edebilir. Peki türümüz bu bilgiyi özümseyerek doğanın içinde var olmanın daha saygılı yollarını arayacak mı?

Dünya kaynaklarının kâr ve konfor adına, gezegenin döngüsünü göz ardı ederek kullanılmasının insanlık için oluşturduğu tehditin farkına vardığımız bugünlerde sergi, kolektif geleceğimizdeki ihtimallere şimdinin fenerini tutuyor.

OMM’un Covid-19 nedeniyle güvenli müze deneyimi için aldığı sağlık önlemleri www.omm.art adresinden görülebilir.


OMM:
Dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarıma sahip 4.500 m²’lik müze alanıyla OMM, eğitim programları, seminerler, sanatçı buluşmaları, atölye çalışmaları ve dinamik sergi programıyla kültürel gelişimin artırılmasını ve gençlerin sanatsal birikiminin güçlenmesini hedefliyor.

OMM’da gerçekleşen güncel sergi, etkinlik ve eğitim programlarını takip etmek ve bilgi almak için www.omm.art adresini ve sosyal medya kanallarını (@ommxart) ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri, bilet fiyatları, rehberli turlar ve ulaşım hakkında detaylı bilgi için: www.omm.art/tr/ziyaret