(ÇATIDER): “Yeşil Çatı Yağmur ve Ani Sel Baskınlarının Etkisini Azaltıyor”

Küresel ısınmaya bağlı olarak artan şiddetli yağışlar, özellikle büyük şehirlerde ani su baskınları ve sellere yol açıyor. Uzmanlar, küresel ısınmanın olumsuz etkilerine karşı şehirlerde yeşil çatıların yaygınlaştırılmasını öneriyor. Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, yeşil çatı uygulamalarının Türkiye ve dünya genelinde son dönemde artmaya başladığını belirterek, “Yeşil çatılar, çatı yüzeyine düşen yağmur suyunun cadde ve kanalizasyona tahliyesini bir saate kadar geciktiriyor.Bu sayede şehir sellerini önemli ölçüde önleyebiliriz. Ayrıca enerji tasarrufuna katkı sağlar, oksijen üretimini artırır, yapının yalıtım ömrünü artırır, canlılar için yaşam alanı oluşturabiliriz” dedi.

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, son günlerde yurdun önemli bir bölümünde etkili olan şiddetli yağmurun önemli zarar ve kayıplara yol açtığını hatırlatarak, bitkilendirilmiş (yeşil) çatı uygulamalarının bu sorunun etkisini azalttığını söyledi.

Bilim insanları ve uzmanların küresel ısınmanın olumsuz etkilerine karşı şehirlerde bitkilendirilmiş çatıların yaygınlaşmasını önerdiğini söyleyen Şenal şöyle konuştu:

(ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal

“Bitkilendirilmiş çatı uygulamaları, çatı yüzeyine düşen yağmur suyunun cadde ve kanalizasyona tahliyesini bir saate kadar geciktirebiliyor. Bu da şehir sellerini önemli ölçüde azaltır. Yeşil çatıların yaygınlaşması, günümüz için hayati bir öneme sahip. Yeşil çatılarla her geçen gün artan şehir sellerinin etkisini azaltabiliriz.”

Isı adalarının etkisinin azaltılmasını sağlar

Şenal, bitkilendirilmiş çatıların ani sel riskini azaltmanın yanı sıra birçok çevresel fayda daha sağladığını belirterek, yeşil çatıların faydalarını şöyle sıraladı:

  • Yalıtım ömrünü uzatır.
  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • Ses yalıtımı sağlar.
  • Canlılar için yerleşim alanı yaratır.
  • Çatılarda kullanılabilir alanlar yaratır.
  • Toz emilimini artırır.
  • Yağış suyu taşkınlarının azaltılmasında etkindir.
  • Oksijen üretimini artırır.
  • Isı adalarının etkisinin azaltılmasını sağlar.

İstanbul’da 60 bin metrekare üzerindeki binalara yeşil çatı zorunluluğu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen İstanbul İmar Yönetmeliği, Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kamu binaları da dâhil olmak üzere yeni yapılacak toplam inşaat alanı 60 bin metrekare üzerinde olan binalarda kent ekolojisini iyileştirmek, iklimsel klima etkisini kırmak, yağmur suyunu tutarak ani su baskınlarını azaltmak, inşaatların yeşil alan tahribini önlemek, nefes alınabilecek doğal bir ortam oluşturmak ve çatılarda ısı ve gürültü yalıtımını sağlamak amacıyla yeşil çatı sistemleri uygulanması zorunlu hale getirildi.

Ayrıca toplam inşaat alanı 30 bin metrekareden fazla olan binalarda teras çatı yapılmak istenmesi durumunda yeşil çatı sistemleri uygulaması şart.

Merdiven altı ürünler tercih edilmemeli

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, her alanda olduğu gibi çatılarda da merdiven altı ürün tercih edilmemesi gerektiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Çatıların doğru detay ve doğru malzemeyle sistemine uygun projelendirilmesi, konusunda uzman kişiler tarafından yaptırılması gerekir. Tüketicinin parasını boşa harcamaması ve uzun ömürlü, kaliteli, yalıtım özellikli çatıya sahip olması için, merdiven altı üretimden kesinlikle uzak durması gerekir. Konut ve iş yeri çatılarındaki yalıtım eksikliği, mevcut yalıtımların korunamaması, yalıtım konusunda gerekli iyileştirmelerin yapılmamış olması, çatı kaplama sistemlerindeki eksik ve yanlış uygulamalar, ülke ekonomisine de zarar veriyor.”