(TEPTA)’nın Aydınlatma Konferansları EMRE GÜNEŞ ile Devam Ediyor…

UNESCO Dünya Işık Günü kutlamaları çerçevesinde TEPTA tarafından Mayıs ayında başlatılan online aydınlatma tasarımı seminerleri devam ediyor. 23 Haziran Salı günü, saat 16:00’da Emre Güneş, TEPTA Aydınlatma’nın konuğu olacak.


Aydınlatma Tasarımı Seminerleri- Emre Güneş
Tarih:
23 Haziran 2020 Salı, 16:00
Yer:
Zoom


Uluslararası Işık Günü, ışık hakkında toplumsal farkındalık yaratılması ve sürekli olarak takdir edilmesi amacı ile 1960 yılından bu yana UNESCO tarafından 16 Mayıs tarihinde kutlanan bir gün. Fizikçi ve mühendis Thedore Maiman’ın lazer ışığını icat ettiği günden ilham alan bu etkinlik, ışığın bilim, kültür, sanat, tasarım, mimarlık, eğitim, sürdürülebilir kalkınma, tıp, iletişim ve çeşitli alanlarda oynadığı rol için yıllık odak noktası sağlayan küresel bir girişimdir.

Doğal ve yapay ışığın hayatlarımızdaki rolü vazgeçilmezdir. Fiziki çevremiz olan yapılarda, kentlerde ve kırsal alanda ışık özel olarak planlanan bir tasarım unsurudur. Mimarlık, mekan tasarımı, peyzaj tasarımı gibi temel alanlara hizmet veren aydınlatma tasarımcıları, ışığın kullanım alanına göre en verimli ve en çarpıcı bir biçimde kullanımı için hizmet sağlayan tasarımcılardır.

TEPTA tarafından Zoom platformu üzerinden Mayıs ayından itibaren online olarak düzenlenen Aydınlatma Tasarımı konferansları, ZKLD Studio kurucusu ve aydınlatma tasarımı alanında öncü isimler arasında yer alan Zeki Kadirbeyoğlu ile başladı. Seminerler Planlux’un kurucusu ve aydınlatma tasarımcısı Korhan Şişman,  OnOff kurucusu Ali Berkman ve NA LightStyle Aydınlatma Tasarım Ofisi kurucusu ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Nergiz Arifoğlu ile devam etti.

Görülen ilgi üzerine devam edilen seminerlerin yeni konuğu, 23 Haziran, Salı günü saat: 16:00’da, Emre Güneş olacak. Güneş seminerde; “Aydınlatma hakkında nasıl konuştuğumuzu değiştirmenin zamanı gelmedi mi?” sorusunun cevaplarını arayacak.

Aydınlatma sektöründeki çoğu kişinin üzerinde anlaşacağı yegane problemin; ışığın / aydınlatmanın hayatımızdaki öneminin birçok insan tarafından anlaşılmaması olduğunu vurgulayan Güneş, “İster profesyonel ister son kullanıcı olsun, bir çok insan için ışık bir şekilde ‘hep orada’ olan ve önemsenmeyen bir kavram. Her gün, kendimizi başka bir kişiye neden ışığı önemsenmesi gerektiğini anlatırken buluyoruz. Bu noktada kişileri eğitmek zaten işimizin bir parçası diyebilirsiniz. Benim için ise soru bunu kolektif bir şekilde yapabilir miyiz? Eğer mümkün ise, ne değişmeli?” diyor.

Sektörde bilinç dışı kolektif bir çaba olduğunu ve pazarlama alanında ışığa yeni anlamlar yüklenerek, satış için yeni argümanlar yaratıldığını belirten Güneş; “Son kullanıcıyı ikna için yeni sebepler bulmak için uğraşıyorlar. Bu çabalar, çoğu zaman ışığın neler yapabileceğine dair sloganlara dönüşüyor. Satışı tamamlamak için sektörün tanımladığı hep bir ek değer var. Maalesef bu da çok hızlı bir şekilde tüm aydınlatma profesyonelleri de dahil, herkes için norma dönüşüyor. İşte bu çaba ve mesajlar, biriktikçe, gerçeklerden uzak ve problemli bir ‘ışık / aydınlatma’ algısına dönüşüyor. Sonunda ışığın, enerji verimliliği ve şeylerin interneti ile eşleştirildiği bir dünyaya uyanıyoruz. Peki bedeli ne?” diyerek, 23 Haziran, Salı günü, saat 16:00’da gerçekleşecek olan online konferans hakkında detaylar veriyor.

Richard Kelly’nin kendisini mimari aydınlatma tasarımcısı olarak tanımlamasının üzerinden 70 yıldan fazla bir süre geçtiğini hatırlatan Güneş, online aydınlatma semineri sırasında değineceği ayrıntıları şöyle özetliyor: “Meslek her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Peki hızı yeterli mi? Bu konuda bireysel olarak biz bir şey yapabilir miyiz? Ben,aydınlatma profesyonelleri olarak, ışık / aydınlatma hakkında nasıl konuştuğumuza bakmak ve aydınlatma tasarımı hakkında daha geniş bir farkındalık uyandırmak için neleri değiştirebileceğimizi sorgulamak istiyorum. Işık hakkında konuşma şeklimizi değiştirerek, mesleğin algısını değiştirebilir miyiz? Kenneth Wapnick’in dediği gibi ‘Mucizeler algıdaki bir değişimdir.’ Peki, değişim için biz neler yapabiliriz?”

1991 yılındaki kuruluşundan bu yana global aydınlatma üreticilerinin tasarım ve işlev bakımından öncü ürünlerini Türkiye ve yurt dışındaki projelerde temsil eden TEPTA Aydınlatma, sunduğu ürünler ile aydınlatma tasarımcılarının projeleri için etkin bir çözüm ortağı olarak rol alıyor. Bu işbirliğini kutlamak amacı ile ülkemizdeki öncü aydınlatma tasarımcıları ile bir söyleşi dizisini hayata geçiren TEPTA, bu etkinliği ile ışık ve aydınlatma alanında farkındalık sağlamak, aydınlatma tasarımı uzmanlık alanını tanıtmayı hedefliyor.

Dış mekanlar, cepheler, peyzaj tasarımı, iç mekanlar, ofisler, konutlar, kamusal alanlar, sağlık kuruluşları, eğitim kuruluşları, tarihi yapılar, sanat eserleri ve mekanları, yollar, üretim tesisleri gibi sıralanabilecek pek çok farklı yapıda ve mekanda farklı aydınlatma gereksinimleri vardır ve aydınlatma sektöründe her bir amaca uygun özelliklerde ve verimlilikte ürünler yer almaktadır. Teknik bir konu olan aydınlatma alanında doğru armatürlerin gerektiği kadar kullanımı, doğru ışık özeliklerinin belirlenerek uygulanması gibi faktörlerin yanında tasarıma göre kullanım alanında üstün seviyede vurgu noktaları da aydınlatma tasarımı ile sağlanabiliyor. Tüm bunlar ve daha fazlası, TEPTA Aydınlatma’nın online konferansları boyunca kendine tartışma zemini yaratabilecek; gerek tasarımcılar gerekse son kullanıcılar arasında ışık ve aydınlatma konusunda farkındalık sağlayacak.

Zoom platformundan gerçekleşecek etkinlikler hakkında bilgi ve katılım için gerekli bilgiler, TEPTA’nın  www.tepta.com sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

Zoom bilgileri
Tarih: 23 Haziran 2020
Saat: 16:00
Zoom Bağlantı Linki: https://zoom.us/j/93081078853?pwd=QjB1cWJwZDNJZkdxVkZQbDNzbU1zQT09

Toplantı ID: 930 8107 8853
Şifre: TEPTA


Emre Güneş:
Aydınlatma Tasarımı Avukatı. Endüstri mühendisi kökenine rağmen aydınlatma tasarımı ile yatıp kalkıyor. Bazı tesadüfler sonucu, 2005 yılında o zamanki ilk ve tek mimari aydınlatma tasarımı dergisinin yayınlanma sürecinde yer aldı. O zamandan beri sürekli olarak aydınlatma tasarımı ile ilgili okudu, yazdı, çizdi, gezdi, gördü, araştırdı ve etkinlikler düzenledi.

PLD (Professional Lighting Design) Türkiye dergisi genel yayın yönetmenliği görevini 2006 yılından beri yürütüyor. 2007 yılından kapandığı 2014 yılına kadar PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) derneği Türkiye temsilciliğini yürüttü. Bu süreçte içlerinde konferans, workshop, guerilla lighting, light walk vb. etkinlikleri barındıran 20’den fazla projeye imza attı.

Türkiye’de aydınlatma tasarımı alanında gerçekleşen bir çok ilkte inisiyatifi bulunuyor. 2005 yılındaki 0 bağımsız aydınlatma tasarımı ofisinden bugün 10-12 farklı ofise dönüşen aydınlatma tasarımı pazarındaki değişime ön ayak oldu.

2011 yılından beri, ışık kirliliği ile ilgili kamuoyundaki bilinç seviyesini arttırmaya yönelik çalışıyor. “The city dark” belgeselinin büyük şehirlerde (Istanbul, Ankara, İzmir) gösteriminden, farklı etkinlik ve üniversitelerde konuşmaya kadar değişen yelpazedeki bu çabalar, bir çok farklı kurum ve kuruluşun konu ile ilgili ortak bir platformda buluşmasının yolunu açtı.

2014 yılı başında ticarete atılarak Ağustos Teknoloji’yi kurdu. Inovatif aydınlatma teknolojilerini Türkiye pazarı ile tanıştırıyor. 2018 Mayıs ayından beri ise LIGMAN markasının dünya çapında iş geliştirme direktörü görevini üstlendi. Hem ulusal hem de uluslararası bir çok etkinlikte moderatör ve konuşmacı olarak yer aldı.

Geçmiş konuşmalarının listesi: http://bit.ly/emregunes-talks