Evdeyiz #4 Şehir Dedektifi Öneriyor: Çocuklar için Oyunlar

Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle çocukların gündelik alışkanlıkları da büyük değişim gösterdi. Hem dışarı çıkmadan evlerinde vakit geçirmeye alışmaya hem de yeni uzaktan eğitim sistemine uyum sağlamaya çalışıyorlar. Öte yandan sosyal platformlarda birçok oyun önerisi de paylaşılıyor.* Şehir Dedektifi sivil inisiyatifi de evde geçirilen bu zamanı mekan farkındalığıyla oyunlaştırarak çocuklar ve ebeveynlere katkı sunmak amacıyla her hafta Instagram ve Twitter hesaplarında yeni bir oyun yayınlayıp onlara ulaştırılan önerileri paylaşıyor. Şehir Dedektifi bi_özet okuyucuları için de mekan farkındalığını destekleyecek 5 oyun önerisi hazırladı:

 

1 Karış Karış Evimizi Tanıyalım

Yaşadığımız mekanları hep sayılarla ölçeriz: Duvar 2 metre, salon 16 metrekare gibi. Ancak çocukların hayal gücünde bu rakamların ötesinde bir dünya var. Hadi bu dünyayı keşfedelim, yaşadığımız evin bir odasını sayıları kullanmadan ölçmeye çalışalım!

Mekanı ölçerken bedeninizi kullanın. Örneğin: Pencere boyunu ölçmek için zıplayın (Pencere zıpladığım kadar). Kapı eşiklerini ölçmek için bacaklarınızı açın (Kapı benim adımım kadar). Daha küçük birimleri (kapı kolu, tezgah) ölçmek için ellerinizi kullanın. Duvarı ölçmek için ailece duvara dizilip kollarınızı açın. Çocuğunuzu kendi ölçü birimlerini oluşturması için de destekleyebilirsiniz!

2 Çocuk Sokağı Tasarlayalım

Pencereden yaşadığınız sokağı inceleyin. Bir kağıda sokağınızda sevdiğiniz şeyleri ve olmasını istediğiniz şeyleri yazın. Ayrı ayrı kağıtlara olmasını istediğiniz öğeleri çizin ve tasarımlarınızı keserek şekillerini belirginleştirin. Ortaya çıkardığınız tasarım ürünlerini pencerenize sokağın perspektifine göre yapıştırın.

3 Gölgelerden Kent Silüeti Oluşturalım

İnternetten kent silüeti nasıl olur çocuğunuzla birlikte araştırın. Evinizde ışık alan, gölge oluşturabileceğiniz duvarları keşfedin. Bir kartonlara bina, ağaç vb. öğeler çizip kesin. Duvara ışık kaynağını kullanarak yansıtın. Yakınlık ve uzaklıkla uzayıp kısalan gölgeleri keşfedin. İstediğiniz görünümle kartonları dik duracak şekilde duvarın karşısına yerleştirin. Işık kaynağının yer değiştirmesiyle silüeti şekillenen kentinizi birlikte izleyin.

4 Şehrimizi Planlayalım

Çocuklar şehirleri planlamayı çok seviyor. Yıllardır büyük bir keyifle yürüttüğümüz bu atölyeyi evinizde biraz araştırmayla siz de keyifle uygulayabilirsiniz. Oyuna çocuklarınızla küçük bir fikir fırtınası ile başlayabilirsiniz: Hangi şehirde yaşıyoruz? Bu şehirde neler var? Planlar kuş bakışı olur. Kuşlar yaşadığımız kentleri nasıl görüyorlar? Daha sonra internetten şehir planlarını araştırın. Çocukların aklına gelen şehirlerin planlarını ve haritalarını birlikte inceleyebilirsiniz. Sonrasında kendi şehrinizin planını çizin ve istediğiniz renklere boyayın.

5 Şehrimizin Maketini Yapalım

Evdeki çöpleri oyuncak edecek bu oyun önerimiz de yıllardır uyguladığımız atölyelerimizden. Boş süt kutuları, yumurta kapları, kumaş parçaları, ipler, plastik kapaklar hatta çöp poşetleri aslında mükemmel maket malzemeleri. Biraz kesme biçme, biraz boyama ile hayal gücüne göre salıncağa, tren yoluna, köprülere, evlere ve hatta havalimanlarına dönüşebiliyor. Siz de gün gün artan dönüştürülebilir malzemelerle kentinizi adım adım tasarlayabilirsiniz.

 

Eğer önerilerimizi uygularsanız bizimle de paylaşmayı unutmayın! Instagram hesabından paylaşılanları takip edebilirsiniz.

*Bu liste için bi_özet’e ilham veren paylaşımlardan birine İpek Şoran’ın Twitter hesabından ulaşabilirsiniz.

 

Evdeyiz #1 Yağmur Yıldırım Öneriyor: Podcast Seçkisi
Evdeyiz #2 Kerime Senyücel Öneriyor: Belgesel Seçkisi
Evdeyiz #3 Emirhan Altuner ve Emre Yurdakul Öneriyor: Sergi Seçkisi
Evdeyiz #4 Şehir Dedektifi Öneriyor: Çocuklar için Oyunlar
Evdeyiz #5 Murat Germen Öneriyor: Fotoğraf Arşivleme Yazılımları
Evdeyiz #6 Reading Architecture Öneriyor: Dergi Seçkisi