(SALT)’tan ONLINE İçerikler…

SALT Beyoğlu ve SALT Galata yapılarının kamu sağlığını gözeten tedbirler kapsamında kullanıma kapalı olduğu bu dönemde SALT, evden erişebilecek yeni içerikler üretmeye odaklanıyor. İstanbul ve Ankara programlarında tekrar kurgulanana dek ayrıca, dokuz yıllık birikimini derleyerek incelemeye açmaya gayret ediyor. Güncel seçkileri saltonline.org ve bültenlerden takip edebilirsiniz. 

Bauhaus Imaginista: Uzaklarda, İstanbul

SALT Beyoğlu’nda geçen Ocak ayında açılan sergide sunulan üç film, SALT Online YouTube kanalında yayına alındı. Mimar ve mimarlık tarihçisi Zvi Efrat’tan 2019 yapımı Scenes from the Most Beautiful Campus in Africa [Afrika’nın En Güzel Kampüsünden Görüntüler], Charles ve Ray Eames’in 1958 tarihli “Hindistan Raporu”na dayanan Lota (1979) ve 1985’te çekildiği düşünülen Jawaja Project: A Case Study [Jawaya Projesi: Bir Vaka İncelemesi] filmlerine Türkçe altyazılı olarak 14 Nisan’a kadar ulaşılabilir.

Orada Her Kimse

Filistin diyasporasından görsel sanatçı Basma Alsharif’in SALT Galata’da geçen Şubat ayında açılan sergisinden 2013 yapımı Home Movies Gaza [Gazze Amatör Filmleri] (Türkçe altyazılı) ve 2014 yapımı Deep Sleep [Derin Uyku] (diyalogsuz) videoları 14 Nisan’a kadar SALT Online YouTube kanalından izlenebilir.

Salt Araştırmayı bir bilene sorun

1.840.000 dijital belgeden oluşan arşiv koleksiyonları hakkında sorularınız, SALT Araştırma ve Programlar ekibinin yanı sıra, aralarında Ümit Fırat Açıkgöz, Faruk Alpkaya, Ahu Antmen, Aynur Gürlemez Arı, Sakine Çil, Pelin Derviş, Ahmet Dönmez, Ulaş Karakoç, Vasıf Kortun, Taybuğa Aybars Mamali, Aslı Odman, Dilara Oruç, Waseem Ahmad Siddiqui, Bülent Tanju, Gizem Tongo, Murat Tülek ve Murat Yümlü’nün de bulunduğu bir grup gönüllü araştırmacı, eğitmen ve uzman tarafından cevaplandırılıyor.

Ankara’daki Türk Dil Kurumu binası, 1974
SALT Araştırma, Cengiz Bektaş Arşivi

Cengiz Bektaş Arşivi

Kendisini bazen “ozan-mimar-yazar”, bazen de “yüksek mühendis-mimar” olarak tanımlayan ve 20 Mart’ta aramızdan ayrılan Cengiz Bektaş’ın 60 yıllık mesleki üretiminin yanı sıra, kişisel hayatından yazılı ve görsel belgeleri derleyen arşivini incelemek için tıklayın.

Gülsün Karamustafa, Yılana Karşı, 1986
SALT Araştırma, Gülsün Karamustafa Arşivi

Gülsen Karamustafa Arşivi

40 yılı aşkın sanat pratiğinde göç, yerellik, kimlik, kültürel farklılık ve toplumsal cinsiyet gibi konuları farklı açılardan ve çeşitli mecralar üzerinden ele alan ve 2014’te Prince Claus ödülüne layık görülen Gülsün Karamustafa’nın üretimini detaylandıran arşivini incelemek için tıklayın.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Edhem Eldem’in, İstasyon programları kapsamında Mart 2019’da SALT Beyoğlu’nda yaptığı “Tarihçi Gözüyle Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi” konuşmasının video kaydına erişim için tıklayın.

L’internationale online

SALT’ın üyesi olduğu L’Internationale konfederasyonu ve partner kurumlarının ortak platformu L’Internationale Online yeni tasarımıyla yayına girdi. Sanat, kültür ve politika alanlarında kritik konulara odaklanan platform, aciliyet gerektiren güncel meselelere dair kapsamlı araştırma ve görüş yazıları ile söyleşi videoları ve ücretsiz e-yayınları içeriyor. Siteye yeni eklenen Yayın Kanalı’ndaysa, video işleri ve canlı performanslar ile gösterim programları yer alıyor.