Mimar, Eleştirmen, Eğitimci MICHAEL SORKIN Covid-19 Nedeniyle Hayatını Kaybetti!

Michael Sorkin (1948 - 2020) Kaynak: terreform.info

Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle 15 Mart’ta vefat eden 92 yaşındaki İtalyan mimar ve tasarımcı Vittorio Gregotti’nin ardından New York merkezli tasarım ve mimarlık ofisi Michael Sorkin Studio’nun kurucusu mimar eleştirmen ve eğitimci Michael Sorkin (1948-2020) de yakalandığı Koronavirüs’ün ardından dün (26 Mart) hayatını kaybetti. 

Sorkin, özellikle kentsel tasarım ve yeşil mimari konularına odaklanan, tasarım pratiğini küresel ölçekte sürdüren Michael Sorkin Studio’nun ve daha sürdürülebilir daha eşit bir dünya için araştırmalar yapmak amacıyla 2015 yılında çalışmalarına başlayan terreform inisiyatifinin kurucusu. Sorkin, bu kurumların çatısı altında mimarlık, kent ve tasarım alanlarında sürdürdüğü çalışmaların dışında mimarlık eleştirisi ve mimarlık eğitimi alanlarında da önemli katkıları olan bir isim. 

2000 yılından bu yana The City College of New York Kentsel Tasarım Lisansüstü Programı’nda profesörlüğünü sürdüren Sorkin daha önce Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Şehircilik Enstitüsü, Cornell Üniversitesi, Nebraska Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Architectural Association, Cooper Union, Harvard Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi gibi birçok kurumda dersler verdi. 

Terreform’un 2015’te hayata geçen yayını UR’da (Urban Research) genel yayın yönetmenliği, The Nation’da mimarlık eleştirmenliği, Architectural Record’da editörlük yapan Sorkin bunların yanı sıra 20’den fazla kitabın yazarlığını veya editörlüğünü üstlendi. Başlıca kitapları: Variations on a Theme Park, Exquisite Corpse, Local Code, Giving Ground (Joan Copjec’in eş editörlüğünde), Some Assembly Required, Other Plans, The Next Jerusalem, After The Trade Center (Sharon Zukin eş editörlüğünde), Starting From Zero, Analyzing Ambasz, Against the Wall, Indefensible Space, New Orleans Under Reconstruction (Carol Reese ve Anthony Fontenot ile birlikte), All Over the Map, and Twenty Minutes in Manhattan.

Birçok sivil toplum kuruluşunda ve çeşitli organizasyonda idari görev alan Sorkin, Urban Design Forum’da başkan yardımcılığı ve Architectural League of New York’ta yöneticiliğin yanı sıra Uluslararası Mimarlık Eleştirmenleri Komitesi’nin de üyesiydi. Sorkin’in 2013 Ulusal Tasarım Ödülleri “Design Mind” derecesini de içeren birçok ödülü bulunmakta.