17. Venedik Bienali Mimarlık Ana Sergisi’nin Katılımcıları Arasında HAN TÜMERTEKİN Yer Alıyor…

Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta ve 17. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi küratörü Hashim Sarkis’in katılımıyla 27 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen basın toplantısında, Venedik Bienali Mimarlık Ana Sergisi’nin katılımcıları açıklandı. Dünyanın dört bir yanından seçilen 114 ismin arasında ilk kez Türkiye’den bir mimar, Han Tümertekin yer alıyor.

Han Tümertekin

Mimar Han Tümertekin’in projesi, Arsenale’de sergilenecek

17.Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi “Birlikte Nasıl Yaşayacağız?” teması ve başlığı altında 23 Mayıs – 29 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Mimar ve akademisyen küratör Hashim Sarkis dünyanın yüzleştiği çeşitli sorunlara karşı tüm katılımcıları bir arada yaşayabileceğimiz mekanlar hayal etmeye ve tasarlamaya davet ediyor. Sergi, yerküre, sınırlar, topluluklar, konut ve bireyler olmak üzere, beş alt başlık altında düzenleniyor.

Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’nda ise bu yıl Neyran Turan’ın küratörlüğünü yaptığı “Ölçü Olarak Mimarlık” projesi sergilenecek.


Han Tümertekin:
Mimari etkinliğini İstanbul’da kurduğu Mimarlar ve Han Tümertekin ve Strasbourg’da kurduğu Atelier Han Tümertekin çerçevesinde yürüten Han Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Moğolistan ve Kenya’da projeler gerçekleştirdi.

Mimarlık öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Tümertekin, İstanbul Üniversitesi’nde tarihsel koruma konusunda çalışmalar yaptı. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunan Tümertekin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucuları arasında yer aldı, Harvard University Graduate School of Design, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne ve Ecole Spéciale d’Architecture-Paris’te konuk öğretim üyeliği yaptı.

Çeşitli ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen Tümertekin, ‘B2 Evi’ ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı. 2007 Ağa Han Mimarlık Ödülü jürisinde yer alan Tümertekin, 2004-2015 yılları arasında Ağa Han Mimarlık Ödülleri Yönetim Kurulu üyesi oldu. Uluslararası mimari yayınlar Tümertekin’in çalışmalarına yer verdi. Ayrıca seçilmiş projeleri Harvard University Press tarafından bir monografi olarak yayınlandı. 

Hashim Sarkis:
Mimarlık ve Güzel Sanatlar lisans eğitimini Rhode Island Tasarım Okulu’nda tamamlayan ve mimarlık doktorasını Harvard Üniversitesi’nden yapan Lübnanlı mimar ve akademisyen Hashim Sarkis, 2015 yılından beri, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) Mimarlık ve Planlama Fakültesi’nin başında yer alıyor. Kendi adını taşıyan bir ofisi bulunan ve mimarlık tarihi ile teorisi üzere kitapları yayımlanan Sarkis, uzun yıllar Harvard Üniversitesi Yüksek Tasarım Okulu’nun (GSD) kadrosunda yer aldı.