(Mimarlar Derneği 1927)’nin Düzenlediği KANAL İSTANBUL’u Kesitler Üzerinden Düşünmek Sergisi Açılıyor!

Mimarlar Derneği 1927 tarafından 22-25 Şubat 2020 tarihleri arasında “Mimarlar Kesitle Konuşur! – Kanal İstanbul’u Kesitler Üzerinden Düşünmek” başlığı altında düzenlenen etkinliğin sergi açılışı, forumu ve paneli 25 Şubat’ta gerçekleşecek.


Çalıştay
22-23 Şubat 2020 Cumartesi-Pazar (Maket ve Çizim atölyeleri)
24 Şubat 2020 Pazartesi (Sergi hazırlığı)

Sergi
25 Şubat 2020 Salı 19:00 (Açılış)

Panel + Forum
25 Şubat 2020 Salı 20:00 – 22:30


Çalıştayın ardından etkinliğin ikinci ayağı olarak, 25 Şubat Salı günü saat 19:00’da çalıştay ürünlerinin paylaşılacağı serginin açılışı yapılacak; saat 20:00’de Çetin Ünalın’ın moderatörlüğünde Namık Erkal, Necat Özgür, Murat Balamir ve Murat Çetin’in katılımı ile Kanal İstanbul Projesini çeşitli açılardan ele almayı amaçlayan bir panel ve bu paneli takip eden bir forum gerçekleştirilecek.

Panel + Forum

25 Şubat 2020 Salı 20:00 – 22:30
Moderatör: Çetin Ünalın

Namık Erkal: “Doğanın bahşettiği bir şehir? İstanbul’un hidrolik tarihinden kesitler”

İstanbul kent mekânının hidrolik (suyla ve akışla ilgili) tarihi, doğal olan ile insan eseri olan arasında etkileşime dair farklı ölçeklerde örnekler sunar. Özellikle Osmanlı Dönemi’nden 1970’lere, kent esasen doğanın bahşettiği yapıları araçsallaştırarak, büyük altyapılara ihtiyaç duymadan varolur. Bu anlamda pek çok kıyı şehrinden farklıdır. Kanal İstanbul kentin hidrolik tarihinde doğal olmayana, neredeyse tamamen insan eseri  olana ve yapaylığa doğru büyük bir olgusal kırılmayı işaret ediyor.

Necat Özgür: “Kanal İstanbul’un söz edilmeyen mühendislik boyutları: Kazıya başlanmadan ve kazı sırasında yapılması zorunlu işler”

Kanal-İstanbul’un çevresel, siyasal ve ekonomik etkileri gündemde ön plandayken henüz pek söz edilmeyen mühendislik boyutlarını, işin başlaması durumunda karşımıza çıkacak gerçekçi yapım aşamalarını da mercek altına alıyoruz. Bu yönüyle bile proje, çözümüne kafa yorulmamış büyük sorunlar içermektedir.

Murat Balamir: “Çılgın proje planlama ile bağdaşır mı?”

Türkiye’nin gerçek beka sorunu olan İstanbul depremi konusunda 20 yıl hemen hiçbir şey yapmamaktan büyük bir çılgınlık olabilir mi? Önerilen proje İstanbul’un bilinen risklerini azaltma çabasında olmayıp, yeni riskler getirmektedir. İleri sürülen gerekçeleri ve izlenen yöntemi ile bu proje, çağdaş uygarlığın öncelikli değerleriyle bağdaşmamaktadır. Kanal İstanbul ölçeğinde bir proje, planlı ve saydam bir ortamda önerilecek olsaydı nasıl bir süreç izlenirdi sorusuna odaklanıyoruz.

Murat Çetin: “Bir emlak ütopyasında mimari temsilin fısıldadıkları…”

Mimari temsil, mimarlığın içeriğine, kavramsal arka planına ve ideolojisine dair ipuçları barındırır. Bu ikili arasındaki bağ, post-modernizm, tüketim toplumu, gösteri toplumu, simulacra, gerçek-ötesilik tartışmaları arasında ciddi bir kırılmaya uğrar. Ütopya da eleştirel ve ideolojik boyutu ile mimarlarca araçsallaştırılagelmiştir ve bu, ütopyaların ifadesi mimari temsil araçlarıyla gerçekleşmiştir. Günümüzün (karşı) ütopyasının, kabullenilmiş bir çaresizliğin tezahürü olarak, bu gönüllü teslimiyeti nasıl ifade ettiği ise Kanal İstanbul projesinin kamuya sunulan görselleri üzerinden tartışılacaktır.

Çalıştay

Çalıştay katılımcıları maket, çizim ve arşiv gruplarına ayrılarak, aşağıdaki atölyeleri gerçekleştirdi:

 Maket Atölyeleri

  1. Yığın”/ Zirve Kesit ve Çıkan Kazı atölyesi

Yürütücü: Beril Önalan

  1. Gerçekler”/ Seri Kesitler atölyesi

Yürütücü: Buse Ezgi Sökülmez

  1. Sınır”/ Anahtar Rölyef Plan atölyesi

Yürütücü: Simla Şanlı

 Çizim Atölyeleri

  1. “İnfografik” atölyesi

Yürütücü: Ahmet Can Karakadılar

  1. Yük”/ Eskiz atölyesi

Yürütücü: Melis Gayretli

  1. “Kolaj / Fotomontaj” atölyesi

Yürütücü: M. Najdad Yawer

 Depo” / Arşiv ve Sosyal Medya atölyesi

Yürütücü: Merve Şanlı


Ekip

Koordinatör: Aydan Balamir
Etkinlik Danışmanları: Ahmet Sönmez, Lale Özgenel, Bayram Durmuş, Alper Kıyak
Çalıştay Koordinatörü: Buse Ezgi Sökülmez
Çalıştay ve Sergi Danışmanları: Sadık Mercangöz, Kadri Atabaş, Neris Parlak Temizel
Çalıştay Yürütücüleri: Ahmet Can Karakadılar, Beril Önalan, Buse Ezgi Sökülmez, Mohammad Najdat Yawer, Melis Gayretli, Simla Şanlı

Atölye katılımcıları: Ayşegül Şakalak (Kadir Has), Batuhan Türkay (TEDÜ), Behice Özer (TEDÜ), Bengisu Karaöz (Gazi), Beyza Cebisli (Çankaya), Bilge Akbulut (Sakarya), Buse Aysel Aslan (Gazi), Bürge Irmak (TEDÜ), Büşra Kara (Başkent), Canberk Kocaoğlu (ODTÜ), Cansu Türker (Bilkent), Demet Coşkun (TEDÜ), Deniz Çevik (ODTÜ), Deniz Teke (Çankaya), Dilara Patlar (Kadir Has), Doruk Özkoç (TEDÜ), Ece Geren (ODTÜ), Ecenaz Tütüncü (TOBB), Eda Çekiç (Sakarya), Efe Üzüm (ODTÜ), Elif Leblebici (Bilkent), Ersan İlktan (TEDÜ), Erva Güldaş (Çankaya), Eylül Çiçek (TEDÜ), Ezgi Barın (Çankaya 2019), Feyza Yıldız (Sakarya), Gözde Açıkgöz (Gazi), Halil İbrahim Gül (Başkent), Hamza Orak (Sakarya), Hülya Saçın (TEDÜ), İrem Özgünay (Atılım), Kaan Özdemir (ODTÜ), Melike Çelik (Başkent), Mehmet Batın Dündar (Başkent), Merve Uslu (ODTÜ), Nihal Mercan (Atılım), Rümeysa Öztürk (Sakarya), Selen Seferoğulları (TEDÜ), Selin Nur Özkan (Gazi), Sevgi Çelik (Başkent), Süleyman Hilmi Karan (Sakarya), Şevval Karaman (Sakarya), Tuğçe Halıcı (ODTÜ), Yağmur Bulut (ODTÜ), Yakup Akdağ (Sakarya), Zeynep Ece Akyol (ODTÜ), Zeynep Ünsal (Çankaya)