(Akbank Sanat)’ta Sidar Bayram ile “Adli Mimarlık” Üzerine…

Kaynak: Forensic Architecture

Akbank Sanat, Ebru Yetişkin’in kürasyonu ve moderatörlüğünde gerçekleşen “Günümüz Sanatı // Bir Muamma” seminer dizisine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Alanlarında uzman konuşmacıların sunumlarıyla günümüz sanatı izleyicisine yeni bakış açıları sunmayı hedefleyen seminerler, günümüz sanatının bilinmeyen yönlerini farklı perspektiflerle paylaşmaya ve tartışmaya açıyor.


“Adli Mimarlık ile Günümüz Sanatı”       
Tarih:19 Şubat 2020, Çarşamba 18:30-20:00
Yer: Akbank Sanat


Akademisyenleri, sanatçıları, araştırmacıları, mimarları, yazılımcıları ve aktivistleri bir araya getiren adli mimarlık kavramı ve pratiği, günümüzde kanıt ve hakikat üretimini müşterek bir toplumsal ilişki olarak kavramaya olanak tanırken, hakikat sonrası dünyada teknik, estetik ve politik pratiklerin nasıl iç içe geçtiğini ve birbirlerini beslediklerini de ortaya koyuyor. Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi bünyesinde faaliyet yürüten Adli Mimarlık (Forensic Architecture), son yıllarda çatışma alanlarındaki ihtilaflı meseleler hakkında yürüttükleri soruşturmalar ve ürettikleri kanıtlarla hem akademide hem de sanat alanında büyük ilgi görmekte. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında hak ihlallerine dair yaptıkları araştırmalar, yalnızca hukuki, akademik ve kamusal alanlarda tartışılmıyor, sunum ve görselleştirme teknikleriyle sanat alanını da etkiliyor, olguların ve hakikatin üretiminde estetik, teknoloji ve siyaset arasındaki ilişkiye dair yeni bir tartışma ufku sunuyor. Adli Mimarlık 2018’de İngiltere’nin en önemli modern sanat ödüllerinden biri olan Turner Prize’ın finalistleri arasında yer aldı; 2019’da Whitney Bienaline katıldı.

Biyo-sanat, hibrit sanat, yapay zeka, medya arkeolojisi gibi konuları ve örnek sanat çalışmalarını  odağına alan program, 19 Şubat Çarşamba günü Sidar Bayram’ı konuk ediyor. Sidar Bayram konuşmasında “Adli Mimarlık ile Günümüz Sanatı” başlığı altında adli mimarlık kavramı ve pratiğini, hakikat sonrası dünyada teknik, estetik ve politik pratiklerin nasıl iç içe geçtiğini aktaracak.

Günümüz Sanatı // Bir Muamma seminer dizisinin gelecek etkinlik programları şöyle:

10 Mart 2020, Salı 18:30-20:00
Konuşmacı: Ege Berensel
“Medya Arkeolojisi, Buluntu ve Arşiv Filmi”

8 Nisan 2020, Çarşamba, 18:30-20:00
Konuşmacı: Ebru Yetişkin
“Günümüz Sanatı // Bir Muamma”

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinde Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

Sidar Bayram
Sidar Bayram Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde görsel-işitsel kayıtlar, insan hakları siyaseti ve adli bilimler ilişkisi üzerine doktora çalışmasını sürdürmekte. Eyal Weizman ve Thomas Keenan, Mengele’nin Kafatası: Adli Estetiğin Ortaya Çıkışı (Açılım Kitap, 2014) ve Eyal Weizman, Arendt’den Gazze’ye Ehvenişer Siyaseti: İnsancıl Şiddetin Kısa Tarihi (Açılım Kitap,2018) adlı kitapları çevirdi. Ayrıca Duygu Doğan ile birlikte Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği’nin desteklediği Çatışmayı Kaydetmek: Arşivler, İnsan Hakları ve Toplumsal Mücadele (DEMOS Yayınları, 2018) adlı kitabı derledi ve çevirdi.

Akbank Sanat:
27 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır. 

“Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.