(Bilsart)’ın “VİDEO SANATINI KONUŞUYORUZ” Programı Devam Ediyor…

Bilsart, “Video Sanatını Konuşuyoruz” başlıklı yeni bir konuşma programına ev sahipliği yapıyor. Ekim 2019 – Mayıs 2020 ayları arasında Bilsart’ta gerçekleşen olan konuşma dizisi; video sanatının anlatım yöntemlerini, güncel sanattaki yerini, video üretimi gerçekleştirenleri ve onu biriktirenleri konuşacak olan sanatçı, yazar ve koleksiyonerleri her ay izleyiciyle buluşturacak.

Nazlı Pektaş’ın moderatörlüğünde Ekim ayından itibaren başlamış olan konuşma dizisi; video sanatını farklı başlıklar altında ele alacak olan konuşmacıları yan yana getiriyor.


Program:

23 Ocak Perşembe – Hafıza, mekân
Ali Kazma
Moderatör: Nazlı Pektaş

27 Şubat Perşembe – VİDEOİST’İN BİRİKİMİ: Bir disiplin olarak video biriktirmek, birlikte deneyimlemek
Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı
Moderatör: Nazlı Pektaş

11 Mart Çarşamba – Video Biriktirenler
Agah Uğur, Selman Bilal, Füsun Eczacıbaşı
Moderatör: Nazlı Pektaş

29 Nisan Çarşamba – Başka Gerçeklik Algıları
Ebru Yetişkin
Moderatör: Nazlı Pektaş

Mayıs – Video Sanatı Yayınları
Merve Akar Akgün
Moderatör: Nazlı Pektaş


Bilsart:
Bilsar, video sanatının sergilenmesi için bir alan sağlamak amacıyla merkez binasının garajını kâr amacı gütmeyen, video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. 2018 yılından bu yana Bilsart, hem genç hem de deneyimli sanatçıların çağdaş video sanatı üretimlerini her 15 günde bir değişen bir programla sunmaktadır. Bu program, her sergide tek bir iş gösterme ilkesine dayanmaktadır. Bilsart’ın bu alana odaklanan bir kitaplığı da bulunmaktadır.

Bilsart, bu dinamik sergi programı kapsamında koleksiyoner seçkilerini, küratöryel projeleri, sanat kuruluşları/galerileriyle birlikte düzenlenen sergileri ve diğer çağdaş sanat disiplinleriyle paralel gösterimleri ağırlamaktadır. İstanbul’un çağdaş sanat rotasında konumlanan Bilsart, her sergiyi sergi üzerine gerçekleştirilen sanatçı konuşması etkinliğiyle açmakta ve tüm sanat konuşmalarını Bilsart Youtube kanalında arşivlemektedir.