(Mimarlar Derneği 1927)’de FOSFORLU SARI Etkinliği…

Beril Kapusuz, Duygu Tüntaş ve Oğuz Karakütük tarafından hazırlanan “Fosforlu Salı” adlı etkileşimli akşam etkinliği 14 Ocak Salı günü saat 19:30’da Mimarlar Derneği 1927’de gerçekleşecek.


Fosforlu Salı
Tarih:
14 Ocak 2019 Salı, 19:30
Yer: Mimarlar Derneği 1927


Mimarlar Derneği 1927’nin Mimar ▓▓▓▓▓▓▓ üzerinde sürdürmekte olduğu proje kapsamında son üç aydır Mimar/Fotoğrafçı Beril Kapusuz, Mimar/Fotoğrafçı Duygu Tüntaş ve Ka Atölye’den Oğuz Karakütük ile birlikte yoğun bir belgeleme çalışması yapılıyor. Mimar ▓▓▓▓▓▓▓’in Ankara’da ayakta kalmış yaklaşık 50 yapısını detaylı bir biçimde fotoğraflamaya devam eden Beril, Duygu ve Oğuz çektikleri fotoğrafların seçim sürecine herkesi davet ediyor. Mimarlar Derneği 1927’nin bir duvarına yayılacak bu fotoğraflarla seçim sürecinin bir parçası olabilir, yaklaşan sergiden önce Mimar ▓▓▓▓▓▓▓’e daha yakından bakabilirsiniz.

Etkinlik 19.30’da başlayacak ve 2 ayrı renkte bolca fosforlu kalem bulunacak. Fotoğraflar, yapılar ve ▓▓▓▓▓▓▓ üzerine ayaküstü sohbet edilip sevilen fotoğraflar işaretlenecek.


Beril Kapusuz:
Lisans eğitimini 2009 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Aynı yıl başladığı yüksek lisans eğitimini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimari Tasarım Programı’nda 2012 yılında tamamladı. 2011 yılında Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde başladığı akademik kariyerine, 2012 yılında doktora eğitimine başladığı ve halen görev yapmakta olduğu Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak devam etti. 2016-2018 yılları arasında Venedik Bienali’nin Çağdaş Sanat Tarihsel Arşivleri’nde gerçekleştirdiği arşiv araştırmalarından temellenen “Venedik Bienali’nde Sanat-Mimarlık Eşlemesi ve Mekansal Pratik Olarak Ambiente” başlıklı doktora tezi ile Eylül 2018’de doktora derecesini aldı.

Sanat ve mimarlık kuramı ve eleştirisi, görsel kültür ve mimarlık ilişkileri üzerine sürdürmekte olduğu akademik araştırmaları, disiplinlerarası bir zeminde sergi olgusu ve sergi tarihlerine odaklanmaktadır. Yürütmekte olduğu ders üzerinden araştırdığı ve 2013’ten beri profesyonel olarak pratik etmekte olduğu mimari fotoğraf ile ilgili olarak da çok sayıda sanatsal/mimari işin fotografik üretimlerini gerçekleştirmiş, çeşitli yarışmalarda seçici kurul olarak yer almış, fotoğraf atölyeleri yürütmüştür. 

Duygu Tüntaş:
2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans derecesini alan Duygu Tüntaş, 2012 yılında aynı bölümden yüksek mimar, 2018 yılında da doktor unvanını almıştır. 2009-2018 yılları arasında yüksek lisans ve doktora çalışmaları süresince ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Akademik çalışmalarına hâlen TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde doktor öğretim görevlisi olarak devam eden Tüntaş, Motto Mimarlık ile katıldığı davetli ve açık mimarlık proje yarışmalarında pek çok ödül kazanmıştır. Mimari fotoğraf alanındaki çalışmalarını üniversitelerde davetli konuşmacı olarak, karma/kişisel sergileri ve yarışmalarda jüri üyelikleri ile devam ettirmektedir.

Oğuz Karakütük:
1983 Ankara doğumlu. 2009 yılında Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında Ankara’da kurulan Ka Atölye kurucularından. Ankara’da yaşıyor ve fotoğraf çalışmalarına devam ediyor.