(Kastamonu Entegre) DÖNGÜSEL EKONOMİ için Çözüm Üretiyor…

Kastamonu Entegre, Avrupa Birliği’nin döngüsel ekonomi kapsamında desteklediği ECOBULK projesine dair çalışmalarını, İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi’nde düzenlenen toplantıda paylaştı. Buluşmada, Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen düşük formaldehit salımına sahip, %100 geri dönüşümlü malzemeden üretilen levhaların büyük ölçekli üretimine geçilmesine de karar verildi. İlk ürünler, İtalyan mobilya üreticisi Moretti ve Fransız Ağaç Araştırma Enstitüsü (FCBA) ile paylaşılacak ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sergilenecek.

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık global oyuncusu Kastamonu Entegre, sürdürülebilirlik ve inovasyon odaklı çalışmalarını uluslararası ölçekli özel bir projeyle sürdürüyor. Avrupa Birliği’nin döngüsel ekonomi hedefleri doğrultusunda desteklediği en büyük inovasyon projelerinden biri olan ECOBULK’ın 29 ortağı arasında yer alan Kastamonu Entegre, Türkiye’den bu projeye katılan tek ortak olarak öne çıkıyor. Şirket, toplam 13 ülkenin katılımıyla gerçekleşen projeye, formaldehit salımı düşük tutkal kullanılarak,  %100 geri dönüşümlü malzemeden yonga levha üretimine yönelik çalışmalar ile katkıda bulunuyor. Proje; AkzoNobel, CNR, Fraunhofer ve Cranfield Üniversitesi gibi dünyaca ünlü kimya şirketleri, araştırma merkezleri ve üniversiteler ile iş birliği içerisinde sürdürülüyor.

%100 geri dönüşümlü levhalar

İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi’nin (Consiglio Nazionale delle Ricerche) Pozzuoli’deki yerleşkesinde gerçekleştirilen genel kurul toplantısına katılan Kastamonu Entegre, proje kapsamında mobilya endüstrisinde kullanılmak üzere, formaldehit salımı düşük ve geri dönüşümü kolaylaştırılmış levha üretim çalışmaları hakkında bilgi verdi. ECOBULK kapsamında yürütülen proje ile tüm mekanik ve emisyon gereksinimlerini eksiksiz karşılayacak, %100 geri dönüşümlü malzemeden yonga levha üretilmesi ve ürünün içerisinde kullanılan geri dönüştürülmüş yonga levha oranının artırılması hedefleniyor.

İlk ürünler 2020’de Avrupa çapında sergilenecek

Proje kapsamında bugüne kadar 88 farklı tutkal formülasyonu geliştirildi. Bu tutkallardan Kastamonu Entegre’nin Adana fabrikasında 150’den fazla test paneli üretildi ve süreç test edildi. Tüm bu testleri takiben aday formülasyon sayısı 5’e indirildi. Bu 5 tutkal ile farklı yonga levha atık oranlarına sahip, %100 geri dönüşümlü malzemelerden test levhaları üretildi ve farklı atık kompozisyonu senaryoları oluşturuldu. Yarısı yonga levha atığından oluşan %100 geri dönüşümlü malzeme ile üretilen yonga levhalarda, E0 emisyon seviyelerinin altında üretim yapılabildiği belirlendi. 2020 itibarıyla bu konuda en etkili çözümü sunan iki tutkal formülasyonu ile proje çalışmalarına devam edilerek, büyük ölçekli üretime geçilecek. Üretilen levhalar, proje ortaklarından İtalyan mobilya üreticisi Moretti ve Fransız Ağaç Araştırma Enstitüsü (FCBA) ile paylaşılacak. Bu ürünler kullanılarak üretilen mobilyalar ise İngiltere, İtalya ve Portekiz gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde proje çıktısı olarak sergilenecek.