(Kraliyet Sanat Okulu) İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. GRAEME BROOKER Türkiye’de…

İstanbul Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, dünyada sadece lisansüstü düzeyde sanat eğitimi veren tek okul olan Kraliyet Sanat Okulu’ndan (Londra Royal College of Art) İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Graeme Brooker’ı ağırlayacak. 9 Ocak Perşembe akşamı Salt Galata’da gerçekleştirilecek “Radikal Miraslar” başlıklı seminerde Prof. Brooker, kendisinin ve başka birçok tasarımcının radikal mirası ele alma yöntemini tartışmaya açacak.


“Radikal Miraslar”-Prof. Graeme Brooker
Tarih:
9 Ocak 2020 Perşembe
Yer:
SALT Galata


İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü, eserleriyle dünya çapında tanınan, Kraliyet Sanat Okulu (Londra Royal College of Art – RCA) İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Graeme Brooker’ı ağırlıyor. Prof. Brooker, 9 Ocak Perşembe akşamı SALT Galata’da düzenlenecek “Radikal Miraslar” başlıklı seminerde söz alacak.

Prof. Brooker, miras fikrini, bir yapıda bulunan, tahlil edilmesi ve anlaşılması gereken; yeni kullanımlar için tekrar ele alınacak unsurlar olarak tanımlıyor. Brooker’a göre, mirasın radikalleşmesi ise bu yapıların niyet edilmedikleri bir işleve uyarlandığında ortaya çıkıyor. BİLGİ İç Mimarlık Bölümü’nde yürüttüğü özel atölye çalışmasının bir parçası olacak bu seminerde Prof. Brooker, kendisinin ve başka birçok tasarımcının radikal mirası ele alma yöntemini de tartışmaya açacak.

Herkesin katılımına açık olacak etkinliğin dili İngilizce olup simultane çeviri yapılmayacaktır.


Prof. Graeme Brooker:
Royal College of Art, Londra İç Mimarlık Bölümü Başkanı Graeme Brooker, iç mekân ve özellikle mevcut yapıların yeniden kullanımı üzerine birçok yayın yapmıştır. Kitapları arasında Key Interiors Since 1900 (Laurence King 2013), Adaptations (Bloomsbury 2016) ve Brinkworth: So Good So Far (Lund Humphreys 2019) sayılabilir. Ayrıca Sally Stone ile birlikte, aralarında geniş ölçüde takdir edilen Re-readings: Interior Architecture and the Design Principles of Remodelling Existing Buildings kitabının da bulunduğu mekân tasarımı odaklı sekiz eseri bulunmaktadır. Yazarların, İç Mekân Tasarımı Nedir? kitabı 2011 yılında YEM Yayınevi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Brooker, “Interiors: Design: Architecture: Culture (Bloomsbury)” ve IDEA dergilerinde editörlük ve kurucusu olduğu Interior Educators (IE) derneğinde on yıldan uzun süredir yöneticilik yapmaktadır. Kendisi şu sıralar The Story of the Interior (Phaidon 2021) kitabı üzerinde çalışmaktadır.