(Akbank Sanat) “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” Seminer Dizisi OCAK 2020 PROGRAMI Açıklandı!

Akbank Sanat ve Açık Diyalog İstanbul iş birliğiyle düzenlenen ve 7 ay boyunca devam edecek olan “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” seminer dizisinin Ocak ayı programı açıklandı.

Kasım ayında başlayan, koordinatörlüğünü Billur Tansel’in üstlendiği seminer serisi Ocak ayında Emre Zeytinoğlu, Başar Ünder, Rahmi Öğdül, Andrew Finkel, Ayşe H. Köksal, Hasan Bülent Kahraman ve Bige Örer gibi çağdaş sanat ve küratöryel sürecin farklı alanlarından önemli isimleri ağırlıyor.

Program küratörlük nedir, küratör kimdir, küratörlüğün kısa tarihçesi, sanat kuramları, çağdaş sanat tarihine bir bakış, estetik, sanat ve globalizasyon, kültür politikaları, araştırma ve küratöryel kavramın belirlenmesi, arşivleme ve arşiv kullanımı, sergileme kurgusuna giriş, küratöryel stratejiler, farklı sergi modellerinin analizi (müzeler, galeriler, serbest alanlar, bienaller), küratöryel metin nasıl yazılır, güncel sanat okumaları, küratörlüğe yenilikçi yaklaşımlar, örnek vaka analizleri, sanat ve aktivizm, izleyici geliştirme, yaratıcılık ve yeni arayışlar, küratöryel uygulamalar, sergi yönetimi, projenin lojistik planlaması (gümrük, eser nakli, eserlerin korunması ve muhafazası, sigorta, bütçelendirme, sponsor bulma), küratöryel problemler, sanat telif hakları, ve baştan sona bir sergi projesi kurgulama konularında seminerler düzenleniyor.

Türkçe ve İngilizce olarak eğitici, uygulama esaslı ve araştırma odaklı bir yaklaşımla gerçekleştirilen programda bienaller, galeriler, müzeler ve sanat fuarları ile ilgili örnek vaka çalışmalarına da yer verilen serinin Ocak 2020 Programı şöyle:


Çağdaş Sanat ve Küratörlük Seminer Serisi
Koordinatör: Billur Tansel
Kasım 2019 – Mayıs 2020

3 Ocak 2020 Cuma, 18.00 – 21.30
Seminer konusu: Sanat ve Globalizasyon
Konuşmacı: Emre Zeytinoğlu

4 Ocak 2020 Cumartesi 16.00 – 19.30
Seminer konusu: Tarihsel Bir Bakışla “Sound Art”
Konuşmacı: Başar Ünder

10 Ocak 2020 Cuma 18.00 – 21.30
Seminer: Yazı, Sanat ve Beden
Konuşmacı: Rahmi Öğdül

17 Ocak 2020 Cuma 18.00 – 21.30
Seminer: Writing About Art: Does Art Journalism Differ From Other Forms of Journalism?
Konuşmacı: Andrew Finkel

18 Ocak 2020 Cumartesi 16.00 – 19.30
Seminer: Bellek, Sanat ve Müze
Konuşmacı: Ayşe H. Köksal

25 Ocak 2020 Cumartesi, 16.00 – 19.30
Seminer: Türkiye’de Popüler Kültür ve Güncel Sanat
Konuşmacı: Hasan Bülent Kahraman

31 Ocak 2020 Cuma 18.00 – 21.30
Seminer: İstanbul Bienali: Kavramsal Çerçeve ve Küratöryel Stratejiler
Konuşmacı: Bige Örer

Etkinlik mekanı: Seminerler her Cuma Açık Diyalog İstanbul her Cumartesi Akbank Sanat’ta gerçekleştirilmektedir.

Etkinlik ücreti: Tek seminer ücreti 100 TL. olup, katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır. Tek seminere katılım için biletler etkinlikten bir gün öncesine kadar Açık Diyalog Istanbul hesabına ya da etkinlik günü yalnızca mekan gişelerinden nakit ödeme yapılarak temin edilebilir.

Detaylı bilgi için: apply@curatingcontemporaryart.org


Akbank Sanat:
26 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır. 
“Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.