(ÇİMKO), Üç Tesisine CSC BELGESİ Aldı…

Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council – CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından ülkemize tanıtılan “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi” kapsamında ÇİMKO Çimento ve Beton Sanayi Ticaret AŞ’nin Narlı Çimento Fabrikası ile Osmaniye ve Altınşehir Hazır Beton Tesisleri belgelendirildi. Belgelerin takdimi için düzenlenen törende konuşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Başkanı Yavuz Işık, Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin, beton ve onun en önemli iki bileşeni olan çimento ve agrega malzemeleri için Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirmesi modeli sunduğunu, böylece beton, çimento ve agrega üreticilerinin sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğu hassaslık ve çabaların; güvenilir, bağımsız, verilere dayanan bir belgelendirme süreci ile tüm dünyaya gösterilebilmesinin sağlandığını söyledi.

Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan THBB ve Konsey’in Belgelendirme Kuruluşu olan KGS İktisadi İşletmesi (KGS), “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi” tarafından belgelendirilmek üzere başvuran firmalara yönelik çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bu doğrultuda, iki hazır beton tesisini belgelendirmek üzere başvuran ÇİMKO Çimento ve Beton Sanayi Ticaret AŞ’nin tesislerinde KGS tarafından denetimde bulunuldu. Yapılan denetimler sonucunda ÇİMKO Osmaniye Hazır Beton Tesisi ile Adıyaman’da bulunan Altınşehir Hazır Beton Tesisi, “Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazandı. Bu belgelendirmelerin ardından ÇİMKO, Narlı Çimento Fabrikası’nın belgelendirilmesi için başvuruda bulunuldu. KGS tarafından yapılan denetimler sonucunda ÇİMKO Çimento’nun Narlı Çimento Fabrikası da “Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazandı. ÇİMKO, “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi” ülkemizde aktif olduktan sonra 3 tesisini belgelendirerek önemli bir başarıya imza attı. ÇİMKO daha sonra Osmaniye ve Altınşehir Hazır Beton Tesislerinin belgelendirme seviyesini yükselterek gümüş seviyesine getirdi.

Bu önemli başarıya imza atan tesislerin belgelerinin takdimi için ÇİMKO’nun ev sahipliğinde Gaziantep’te bir tören düzenlendi. 18 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık, SANKO Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, ÇİMKO Genel Müdürü Dr. Önder Kırca, THBB Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, KGS İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar, Gaziantep ilindeki üst düzey mülki amirler, meslek odası ve birlik başkanları, üniversite temsilcileri, SANKO Holding yöneticileri ve davetliler katıldı. ÇİMKO’nun almaya hak kazandığı belgeler ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık tarafından ÇİMKO Narlı Çimento Fabrikası ile Osmaniye ve Altınşehir Hazır Beton Tesislerinin yetkililerine takdim edildi.

Bu belgelendirme sistemi ile sektörümüz, sürdürülebilirlik ile ilgili performansını artıran, dünya çapında kabul edilen bir modele kavuşmuş oldu.

ERMCO ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık

ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık, törende yaptığı konuşmada, “Hemen hemen her sektörde gittikçe önem kazanan sürdürülebilirlik başlığı, özellikle sektörümüz için oldukça büyük bir anlam ifade ediyor. Sürdürülebilirlik ile gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye sokmadan bugünkü ihtiyaçlarımızın temin edilebilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda, 2016 yılında Beton Sürdürebilirlik Konseyi (CSC) kurulmuştur. THBB olarak, konseye üye olmanın yanı sıra bu belgelendirmenin Türkiye’deki ‘Sistem Operatörü’ olarak görev aldık. Buna ek olarak bağımsız öz denetim mekanizmamız olan KGS de Konsey tarafından yetkilendirilerek ‘Belgelendirme Kuruluşu’ olarak atandı. CSC, beton ve onun en önemli iki bileşeni olan çimento ve agrega malzemeleri için Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirmesi modeli sunmaktadır. Bu belgelendirme sistemi ile sektörümüz, sürdürülebilirlik ile ilgili performansını artıran, dünya çapında kabul edilen bir modele kavuşmuş oldu. Böylece sektörümüzdeki beton, çimento ve agrega üreticilerinin sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğu hassaslık ve çabaların; güvenilir, bağımsız, verilere dayanan bir belgelendirme süreci ile tüm dünyaya gösterilebilmesi sağlandı. Birliğimiz üyesi ÇİMKO, sürdürülebilirlik ile ilgili son derece sorumlu bir adım atarak ilk olarak 2017 yılında hayata geçen ve ülkemize 2018 yılında adapte ettiğimiz bu sisteme, 2018 yılı sonunda hemen dâhil oldu. Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazanan Birliğimiz üyesi ÇİMKO’yu başarılarından dolayı kutluyor ve bu belgelendirmelerin çok büyük başarılara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Amacımız tüm tesislerimizi bu seviyeye taşıyarak sektörümüzdeki ve özellikle bölgemizdeki kaynakların sorumlu kullanımı konusunda öncü olmaktır.

ÇİMKO Genel Müdürü Dr. Önder Kırca

ÇİMKO Genel Müdürü Dr. Önder Kırca CSC törende yaptığı konuşmada “ÇİMKO, dünya standartlarında kaliteli üretim hedefini sürdürülebilirlik ilkeleri ile birleştirmektedir. Narlı Fabrikamız Türkiye’deki en düşük emisyon değerleriyle bu alandaki en iyi uygulama örneğidir. Sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğumuz çabaların en somut kanıtını, Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (Concrete Sustainability Council) Bölgesel Sistem Operatörü olan THBB tarafından verilen CSC sertifikasyonunu sürecini başarıyla tamamlayarak ortaya koyduk. Bu süreçte yönetim, çevre, ekonomi ve sosyal uygulamalar başlıkları altındaki iş yapış şeklimiz ve ortaya koyduğumuz iş çıktılarıyla, CSC sertifikasyonuna hak kazandık. Ülkemizdeki CSC sertifikasyonuna sahip olan ilk çimento fabrikaları ve hazır beton tesisleri arasında yer almak emeklerimizin hem ödülü oldu hem de bu standardı diğer tesislerimize yaymak için motivasyon aracı oldu. Amacımız tüm tesislerimizi bu seviyeye taşıyarak sektörümüzdeki ve özellikle bölgemizdeki kaynakların sorumlu kullanımı konusunda öncü olmaktır. Mensubu olduğumuz SANKO Grubu’nun ‘bu topraklardan aldığını bu topraklara verme’ hedefini ‘Kaynaklarını Sorumlu Kullanan Şirket’ sıfatıyla birlikte daha da ileriye taşımak için çalışıyoruz” dedi.


Türkiye Hazır Beton Birliği:
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 1988 yılından beri güvenli ve dayanıklı yapıların inşası için, standartlara uygun beton üretilmesi, standartlara uygun beton uygulamaları için, özellikle deprem riski yüksek bölgelerde yüksek dayanım sınıflarında ve dayanıklı beton kullanılması için uğraş veren mesleki bir kuruluştur. 1991 yılından beri Avrupa Hazır Beton Birliğinin (ERMCO) de tam üyesi olan THBB’ye üye olacak şirketlerin bütün hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapılması, THBB Kalite Güvence Sisteminin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olunarak KGS Uygunluk Belgesi alınması, uygun laboratuvar bulunması, teknik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, yasal ve etik kriterlerin eksiksiz yerine getirilmesi zorunludur.