(Ytong) Mimari Fikir Yarışması’nda GERİ SAYIM Başladı!

Türk Ytong tarafından 20’ncisi düzenlenen Mimari Fikir Yarışması başvuru sürecinde geri sayım başladı. Konusu “Plan B: Akıntıya Karşı Bir Mimarlık Okulu” olarak belirlenen ve mimarlık eğitimine odaklanan yarışmada son katılım tarihi 02 Aralık 2019. Katılımcılar Ytong Mimari Fikir Yarışmasına www.ytongakademi.com web sitesi üzerinden başvurularını yapabiliyorlar.

Yenilikçi ürünleriyle modern yapılaşmaya yön veren Türk Ytong, yaratıcı çalışmaları desteklemeye devam ediyor. Sektördeki köklü duruşu, bilgiye ve yeniliğe açık projeleri ile örnek olan Türk Ytong’un düzenlediği Ytong Mimari Fikir Yarışması başvuru sürecinde sona yaklaşılıyor. 02 Aralık 2019 Pazartesi günü ön projelerin alınmasının ardından jüri üyeleri ve yarışmacıların bir araya geleceği Dijital Kolokyum süreci başlayacak. Dijital kolokyum üzerinden jüri yorumlarını alan yarışmacılar, son teslim tarihine kadar fikirlerini geliştirmek ve sundukları projeleri zenginleştirmek için zamana sahip olacak.

Her aşamasıyla yenilikçiliği ve yaratıcılığı hedefleyen yarışma

Ytong Mimari Fikir Yarışması; süreç ve yöntemi ile şeffaflığı benimsemesi, sektörün önemli isimlerinden oluşan jüri üyeleri ile saygınlık kazanırken, tüm disiplinlerden katılıma açık oluşu, yenilikçi ve yaratıcı fikirleri desteklemesiyle de farklılık yaratıyor. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak olan “Dijital Kolokyum” ile yarışmacılar ve jüri üyeleri bir araya gelerek yarışmaya yeni bir boyut kazandıracaklar.

Akıntıya karşı bir mimarlık okulu

Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl mimarlık eğitimine odaklanmayı, olan bitene eleştirel bir mesafe ile yeniden bakmayı ve bu yaklaşımı sürekli kılabilecek alternatif bir eğitim ortamının sınırlarını tartışmayı öneriyor. Akıntının gücüne kapılmak kadar ona karşı durmanın da değer olarak algılandığı; mit üretimi kadar mit çözücülüğünün de önemsendiği; yapmak kadar yıkmayı, dönüştürmeyi ya da hiç yapmamayı, çoğaltmak kadar azaltmayı da önemseyen mimarların eğitimi üzerine düşünmeyi öneren bu yarışmada katılımcıların böyle bir okulun sadece nasıl olması gerektiğini değil; ne olduğunu, niye olduğunu ve nerede yapılıyor olduğunu unutmadan, bulunduğu coğrafyanın niteliklerine göre düşünmeleri de teşvik ediliyor.

Uygur Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Semra Uygur, Melike Altınışık Architects (MAA) Kurucusu Y. Mimar Melike Altınışık, ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Ömer Selçuk Baz ve NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmaya Türkiye ve KKTC vatandaşları ücretsiz olarak katılabilecek.

Mimar, kentsel tasarımcı, şehir ve bölge planlamacıları ile bu alanlarda öğrenim gören öğrencilere açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvurulabilecek. Kazanan proje sahiplerinin Almanya Bauhaus Gezisi ile ödüllendirileceği yarışmanın son katılım tarihi 02 Aralık 2019.

Yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytongakademi.com adresinden temin edilebilir.