(RIBA) + (VitrA) ile Mimar Sohbetleri’nin YENİ Dönemde İlk Konuğu: (Snøhetta)

VitrA’nın İngiltere’de düzenlediği konuşma dizisinin ikinci yılı, İskandinav rüzgarıyla başlayacak. RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, 2019-20 döneminde ilk olarak İskandinavya’dan tanınmış iki mimarlık pratiğini ağırlayacak. Sohbetlerin 12 Kasım’daki konuğu Snøhetta olurken, 28 Ocak’ta ise Dorte Mandrup sahne alacak.

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül 2018’den bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin ikinci yılındaki ilk konukları, Craig Dykers ve Kjetil Trædal Thorsen olacak. Snøhetta’nın kurucu ortakları, en yeni projelerini sunarak uygulamalarının mimarlık ve peyzaj konusundaki disiplinlerarası yaklaşımlarını anlatacak. Tüm biletleri satılan 12. buluşma, 12 Kasım’da TSİ 22:00’de Londra’da gerçekleştirilecek ve RIBA’nın YouTube hesabından da canlı izlenebilecek. 28 Ocak’ta düzenlenecek bir sonraki buluşmada ise Dorte Mandrup sahne alacak ve stüdyosunun tasarıma uygulamalı yaklaşımı ve mimarlık pratiği kültürünü geliştirme konusundaki kararlılığı hakkında konuşacak.

RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri kapsamında bugüne kadar; Pritzker Ödülü sahibi Kazuyo Sejima, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 insanından biri olarak gösterilen Sir David Adjaye, Turner ödüllü mimarlık kolektifi Assemble, sosyal konut projeleriyle öne çıkan Kate Macintosh ve Mary Duggan, kâr amacı gütmeyen tasarım stüdyosu Mass Design Group, Londra’daki en etkili 30 mimar arasında gösterilen Frida Escobedo, 2018’de RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü kazanan Emre Arolat, mimari ve kentsel tasarımda uluslararası bir figür olarak tanınan Daniel Libeskind, Yorkshire Heykel Parkı’nın ziyaretçi merkezi The Weston’ın mimarları Fergus Feilden ve Edmund Fowles ile RIBA’nın prestijli uluslararası ödülünü 2016’da kazanan Grafton Architects ile 2018 ödülünün sahibi Aleph Zero, konuk edildi. Eylül 2018’de başlayan ve iki yıl sürecek konuşma dizisi; topluma sosyal, ekonomik ve kültürel değerler katmayı amaçlayan ilham verici bir program sunmayı hedefliyor.


RIBA:
İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (Royal Institute of British Architects – RIBA), mimarlıkta mükemmelliği hedefleyen küresel bir profesyonel üyelik organıdır. Dönemin önce gelen mimarları tarafından 1834 yılında kurulan RIBA, 40 bini aşkın üyesiyle Birleşik Krallık çapında mimarlar odasının görevlerini yerine getiriyor. Ülke çapında ofisleri bulunan RIBA’nın Londra’daki 1930’lardan kalma merkez binasında; kitabevi, kafe, galeri ve konferans salonu da yer alıyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UNGC) imzalayan RIBA; daha iyi bina ve mekanlar, daha güçlü topluluklar ve sürdürülebilir bir çevre sağlamak için üyelerine ve topluma hizmet ediyor.