(OSRAM)’ın İNOVATİF Aydınlatma Ürünleri Tasarıma Dönüştü!

Aydınlatma teknolojisinde dünyanın önde gelen şirketlerinden OSRAM, seçici bir kurulun onayıyla belirlenen inovatif ürünlerin sergilendiği Architect@Work’e katıldı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve yenilik odaklı yaklaşımıyla fark yaratan fuarda, Endüstriyel Tasarımcı Utku Başkır’ın OSRAM’ın yeni LED ürünleriyle hazırladığı tasarımlar ziyaretçilerden beğeni topladı.

Mimar, iç mimar ve tasarımcıları yeni malzemelerle buluşturmak hedefiyle 14 ülkede 25 farklı şehirde düzenlenen Architect@Work bu yıl İstanbul’da 4. kez düzenlendi. Mimar ve iç mimarlardan oluşan seçici kurulun onayından geçen inovatif ürünlerin sergilendiği organizasyon, 1-2 Kasım tarihleri arasında hem Türkiye’den hem de dünyadan mimarları, iç mimarları, tasarımcıları ve yapı uzmanlarını inovatif ürünlerle buluşturdu. Fuarda proje partneri Arkilight ile yerini alan OSRAM, teknoloji ve inovasyonu bir araya getiren yeni nesil aydınlatma ürünlerini sektör profesyonellerine sergiledi. Fuarda Endüstriyel Tasarımcı Utku Başkır’ın OSRAM ürünleriyle hazırladığı aydınlatma uygulamaları büyük ilgi gördü.

Aydınlatma ile ortamın karakterini siz belirleyin

Işık ve mimarinin etkileşimi, ışığı algılamanın ötesine taşır. OSRAM’ın bu hissi deneyimlemenizi sağlayan LED aydınlatma ürünleri, modülleri ve sistemleri aynı zamanda aydınlatmanın kontrolünde de yenilikçi bir yaklaşım sunuyor.
Architect@Work’te OSRAM Back LED modülleri ve TRAXON (bir OSRAM Şirketidir) 64 Pixel board ürünleri kullanılarak tasarlanan, mermer ve ayna arkasından aydınlatma örnekleri ziyaretçilere sunuldu. Normal boyutlarında ışık geçirmeyen bir malzeme olan Carrara mermeri inceltilip lamine edilerek ışık geçirebilir hale getirildi ve 64 Pixel board modüller ile 1metre x 1metre boyutlarında bir  gizli ekran yaratıldı. Mermer yüzeyde oluşturulan renkler ve efektler profesyoneller tarafından oldukça yoğun ilgi gördü. TRAXON 64 Pixel Board, 25cmX25cm ölçüleri içinde 64 adet ayrı kontrol edilebilir ultra parlak LED noktasından oluşuyor ve sınırsız metrekarede düşük çözünürlüklü ekranlar yaratılabiliyor. Ambiyans aydınlatması olarak da kullanılabilen TRAXON 64PXL Board’lar değişik ebatlardaki ilave modüller ile şekilden bağımsız olarak farklı ekran tasarımlarını mümkün kılıyor.

Mekanlarda ve dış cephelerde kesintisiz aydınlatma sağlayan OSRAM Diffuse flex serisi, LED ışık kaynağı noktaların görünmemesi özelliğiyle dikkat çekiyor. 2020’de çıkacak olan yeni seri Black Diffuse serisi ise kapalı konumdayken siyah görünümü ile mimariye entegre olacak ve siyah cephelerde görünmez olabilen bir aydınlatma tasarıma imkan sağlayacak.

Hem zarif bir vurgulama hem de konforlu bir ortam aydınlatmasını tek çözümde sunan Linearlight Flex LED modülleri ise esnekliğe ihtiyaç duyulan mimari detaylarda, mobilyalarda aydınlatmayı farklı bir boyuta taşıyor.

Stanttaki tüm aydınlatma ürünlerinin konrolü e:cue (bir OSRAM Şirketidir) Sympholight ürünleri kullanılarak sağlandı. Sympholight tüm aydınlatma varlıkları (fonksiyonel ve renkli / dinamik aydınlatma) ve şehirlerin aydınlatma altyapısı hakkında derinlemesine bilgi akışı ve sistem kontrolü sağlayan tam ölçekli bir aydınlatma kontrol platformu. Açık bir uygulama arayüzü aracılığıyla, platform üçüncü taraf yazılım platformlarıyla kolay ve verimli bir şekilde entegre olarak çalışabiliyor. Bu sayede projelerdeki tüm bağımsız birimler birbirine bağlanabiliyor ve uzaktan izlenerek; enerji verimlilikleri, sistem durumları gibi bilgilerin takibi sağlanabiliyor.

Aynı kontrol sistem ürünlerini ülkemizde İstanbul, İzmir, Ankara, yurt dışında da Paris, Dubai, Baku, Frankfurt vb. büyük şehirlerde pek çok büyük projede kullanılmakta. Ülkemizde bu projelere Çamlıca Camii, İstanbul Havalimanı, Ankapark, Folkart Kuleleri gibi örnekler verilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.osram.com 


OSRAM:
Münih merkezli OSRAM, 110 yılı aşkın tarihi ile dünyanın lider ileri teknoloji firmalarından biridir. Esas odak noktamız yarı iletken teknolojileri olmakla birlikte, ürünlerimiz sanal gerçeklikten otonom sürüşe, akıllı telefonlardan binalarda ve şehirlerdeki akıllı ve bağlantılı aydınlatma çözümlerine kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. OSRAM, ışığın sunduğu sonsuz olanakları kullanarak bireylerin ve toplumların yaşam kalitesini iyileştirir. OSRAM’ın yaptığı yenilikler, dünyanın dört bir yanından insanların yalnızca daha iyi görebilmesini değil, daha iyi iletişim kurmasını, daha iyi seyahat etmesini, çalışmasını ve daha iyi yaşamasını da sağlamaktadır. OSRAM’ın, 2017 mali yıl sonu (30 Eylül) itibariyle dünya genelinde yaklaşık 26.400 çalışanı bulunmaktadır. OSRAM bu dönemde 4.1 milyar Euro’nun üzerinde gelir sağlamıştır. Şirketin hisseleri Frankfurt ve Münih borsalarında işlem görmektedir (ISIN: DE000LED4000; WKN: LED 400; borsa kısaltması: OSR).