(Erkal Mimarlık) METİN SÖZEN KORUMA BÜYÜK ÖDÜLÜ 2018’in Sahibi Oldu…

Erkal Mimarlık tarafından projelendirilen ve yapımı devam eden Antalya Nekropol Alanı Kültür ve Ticaret Merkezi Projesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda 2018 yılı Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Gerekçeli açıklamada, “Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Nekropol Alanı Kültür ve Ticaret Merkezi Projesi: Antalya Büyükşehir Belediyesi; arkeolojik miras alanının yaratıcı ve çağdaş çözümlerle, kent hayatının içinde etkin kılındığı tasarımları, kentin bütüncül gelişim sistematiğini tamamlayan koruma senaryoları, kültür üretiminin özgün bir işlevlendirme modeli vasıtasıyla sürdürüldüğü programları ve koruma-gelişim dengesinin başarılı biçimde kurulduğu, kent merkezinin ekonomik ve sosyal canlılığını destekleyen koruma anlayışları nedeniyle 2018 yılı Metin Sözen Koruma Büyük Ödülüne layık görüldüğü belirtildi .

Antalya Nekropol Alanı Kültür ve Ticaret Merkezi projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında düzenlenen mimari ve kentsel tasarım yarışmasını kazanan proje, 2014 yılında değişen koşulları karşılamak üzere yeniden tasarlandı. Antalya Kültür ve Ticaret Merkezi şehrin en önemli kavşaklarından birinde yer alıyor. Kentsel bellekte önemli bir geçmişe sahip olan Doğu Garajı pazarı, bu kompleks içerisinde hem mekansal hem de sosyal olarak çağdaş bir biçimde yeniden canlanıyor. Proje Doğu Garajı pazarının yanı sıra, tam donanımlı bir tiyatro salonu ve Antalya Şehir Konservatuvarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca sanat galerileri, prova stüdyoları ve çeşitli atölyeler de yer alan kompleks tamamlanmak üzere.

2008 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında düzenlenen Doğu Garajı ve Halk Pazar’ı Yarışması’nın inşaatı kazıları başlandığında, sahada Roma dönemine ait Nekropol keşfedildi. Bunun üzerine koruma ve kamu yararı prensipleriyle bir Nekropol Müzesi tasarlandı. Müze, arkeolojik kalıntıları doğanın güneş ve su gibi yıpratıcı güçlerinden koruyan bir örtü olmanın yanı sıra, Nekropol boyunca gezinmeyi sağlayan yaya yürüyüş yollarına ve galeri mekanlarına sahip.