(Türkiye İMSAD) 9. ULUSLARARASI İNŞAATTA KALİTE ZİRVESİ 5 Kasım’da…

Türkiye İMSAD tarafından 2009 yılından bugüne gerçekleştirilen “Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi” bu yıl “Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret” teması altında inşaat sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiriyor. Sektörün en önemli buluşması haline gelen zirvede, ulusal ve uluslararası platformda öne çıkan birbirinden değerli konuşmacılar, dış ticarete yönelik yeni ihtiyaçlar, sorunlar ve çözümleri masaya yatırılacak.

İnşaat malzemeleri sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD (İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) tarafından hayata geçirilen sektörün en büyük etkinliklerinden biri olarak kabul edilen “Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi”, 5 Kasım Salı günü “Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret” temasıyla Swissotel The Bosphorus İstanbul’da yapılacak. İş dünyasının deneyimli isimleri, yerli-yabancı çok uluslu şirketlerin başarılı ve deneyimli yöneticileri, akademisyenler, sektörün nabzını tutan temsilciler ile alanında uzman profesyonellerin konuşmacı olarak katılacağı zirvede, dış ticarete yönelik yeni fikir, öneri ve çözümler paylaşılacak.

Rekabet avantajımızı korumalıyız

Türkiye’nin önde gelen kadın sanayicilerinden biri olan İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, zirvede markaların rekabeti konusunda deneyimlerini paylaşacak. İnşaat sektörünün Türkiye’nin küresel alanda karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu sektörlerin başında geldiğini belirten Zeynep Bodur Okyay, “Rekabet avantajımızı korumak için tüm dünyada üretimden tüketime her aşamada yaşanan dönüşüm sürecine uygun stratejiler oluşturmamız gerekiyor” diyor.

Zamanı yakalamayı başardık

Zirveye konuşmacı olarak katılacak olan TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, yurt dışında marka olma stratejilerini anlatacak. Son üç yıldır havalimanı inşaatında dünyada ilk sırada olduklarını vurgulayan Sani Şener, zamanı yakalamayı başardıklarını ve edindikleri bilgi birikimiyle tüm dünyada tercih edilen bir firma haline geldiklerini söylüyor.

İnşaat malzemelerine yönelik merkezler açık fuar olarak tesis edilmeli

“Zirvede ‘Sınırsız Ticaret” başlıklı oturumun moderatörlüğünü üstlenen TÜSİAD Dış Ticaret Çalışma Grubu Başkanı Asım Barlın, Türk firmalarının yoğun inşaat faaliyetleri yürüttüğü ülkelerde, inşaat malzemelerine dönük ticaret merkezlerinin açık fuar olarak tesis edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Gerçek rekabet, güçlü oyunculardan oluşan endüstriler yaratır

Şirketlerin rekabet hukukuna uyum sağlaması ve rekabet kültürünü içselleştirmelerinin önemine inanan Etik ve İtibar Derneği (TEİD) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Fevzi Toksoy; gerçek bir rekabet ortamının güçlü oyunculardan oluşan endüstriler yaratacağına ve bunun da Türkiye’nin global rekabetteki gücüne yansıyacağını savunuyor.

Şirketlerin rekabet stratejileri nasıl olmalı?

İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, İş dünyasında oyun teorisi; birden fazla tarafın olduğu ve bu tarafların birbirleri ile kendi kazanımlarını artırmak için yarıştıkları durumlarda giderek artan bir kullanım alanı ve popülarite kazanmaktadır” diyor. Aynı zamanda Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) Yönetim Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Bulu, şirketlerin aralarındaki rekabet durumlarını ve bu durumlar için olası stratejilere nasıl karar verileceğini anlatıyor.

Taklit ürün üreten ülke algısı markalaşmaya zarar veriyor

Marka ihlalleri konusunda kamuoyu nezdinde farkındalık projeleri yürüten özel şirket inisiyatifi Marka Koruma Grubu’nun Sözcüsü Aslıhan Aydınlık, zirvede yurt dışı pazarlarda Çin’den sonra ikinci sırada sahte taklit ürün üreten ülke olarak Türkiye algısı ve bu algının ihracat yapan, markalaşmak isteyen firmalara verdiği zararları mercek altına alıyor.

İç pazardaki rekabet yurt dışına taşınmamalı

Ürünlerin çoğunun benzer olması nedeniyle sektörde fiyat rekabetinin öne çıktığına dikkat çeken Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Ünal, Birçok pazarda tek başımızayız ve kendi kendimize rekabet ediyoruz. İç pazarda yaşadığımız rekabetle ilgili sorunları yurt dışına taşımamamız lazım” diye uyarıda bulunuyor.

İş etiği ve uyum şirketlerin kazancını artırıyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fikret Sebilcioğlu, zirvede “Rekabeti Bozanlar-Maverik Sendromu” başlıklı oturumun moderatörlüğünü yapacak. Sebilcioğlu, iş etiği ve uyum konularının bir slogan olmadığını, bunların etkin bir şekilde uygulandığında somut olarak şirketlerin kazancını artırdığını vurguluyor.

İnşaatta dijital dönüşüm etkisi

Avrupa inşaat sektörünün, dijital dönüşümün gerekliliğinin farkına varmaya başladığını belirten buildingSMART International Leadership group for IFD Üyesi ve coBuilder Kurucusu Lars Chr. Fredenlund, dijitalleşen Avrupa pazarından çıkarılan derslerin yanı sıra bina ile altyapı tasarımı, inşası ve işletmesinde değişimi getirecek BIM standartlarından, bütün tarafların nasıl etkileneceğini inceliyor. Zirvede ayrıca paralel oturumda da konuşmacı olarak yer alacak olan Fredenlund, yapıların daha düşük maliyetli, daha çevreci ve daha az hatayla nasıl inşa edileceğini anlatıyor.

İnşaatı openBIM olmadan hayal etmek imkansız hale geldi

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu (TNO) BIM Dijitalleşme Kıdemli Danışmanı Rob Roef, “İnşaat ve altyapı dünyasını ‘openBIM’ olmadan hayal etmek imkansız hale geldi. Odak noktası, tasarım ve mühendislikten yürütme ve varlık yönetimine giderek daha fazla kayıyor” diyor.

İnşaat sektöründe BIM ve sanal gerçeklik

Son 5 yıldır hem özel hem de kamu sektörü için BIM ve dijital inşaat konularında çalışan ve bugün özellikle İskandinav ülkelerinde BIM’i kullanan 10 milyon metrekarenin üzerinde proje inşa eden müşteriden sorumlu olan Dennis Nordli Hansen, zirvede, inşaat sektöründe BIM ve sanal gerçeklik konularını ele alıyor.

İnşaat yönetimi alanında en çok satan kitabın yazarı zirvede

Avustralya, Orta Doğu ve Avrupa’daki büyük ölçekli, karmaşık projelerin tasarım ve yapımı kapsamında BIM uygulamalarında yer alan, Digital Insights’ın CEO’luğunun yanı sıra, buildingSMART İsviçre Yönetim Kurulu Üyeliği ile buildingSMART International Building Room Yürütme Kurulu Üyeliğini sürdüren Mark Baldwin, zirvede, inşaat endüstrisinin dijitalleşmesi için standart belirleme konusunu inceliyor. Aynı zamanda Almanca yayımlanan ve inşaat yönetimi alanında en çok satanlar arasına giren BIM Manager adlı kitabın yazarı olan Mark Baldwin, zirvede son gelişmeleri anlatacak.

Müşteri beklentileri değişti, yeni kuşak benzersiz çözümler talep ediyor

Global ölçekteki işlerin, değişen ve dönüşen yerel müşteri koşullarına göre nasıl adapte edilmesi gerektiğini vurgulayan Kingfisher Türkiye Mena Bölge Ofisi Direktörü Raci Serhat Kökenek, şunları söylüyor; “Müşteri beklentileri daha önce olmadığı kadar hızlı değişiyor ve artık daha fazla Y ve milenyum kuşağı müşterilerimiz var. Bu kuşağın beklentileri öncekilerden farklı. Bu kuşak kendi hayat tarzlarına ve ihtiyaçlarına uygun yeni ve benzersiz çözümler talep ediyor.”

Ticaret olmadan lojistik olmaz, lojistik olmadan ticaret olmaz

Lojistik sektörüne yönelik çok sayıda çalışmada yer alan Lojistik Derneği (LODER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş zirvede dış ticarette lojistik ve tedarik zinciriyle ilgili konulara değinecek. Tanyaş şunları söylüyor “Ticaret olmadan lojistik olmaz, lojistik olmadan ticaret olmaz. Sınırsız ticaret mükemmel seviyeye getirilmiş lojistik ve tedarik zinciri yönetimi gerektirir. Müşteri hizmet düzeyini artırırken lojistik maliyetleri düşürmemiz gerekmektedir.”

İnşaat sektöründe de sınırsız ticaret yapabilmek için çözmemiz gereken sorunlar var

12 yılı aşkın süredir Turner’da çalışan halen Ülke Direktörü olarak Türkiye’deki projeleri yöneten Mehmet Sami Kılıç, zirvede dış ticarette daha rekabetçi olabilmek için müşavirlik sektörünün önemine değinecek. Kılıç konuya yönelik şöyle diyor “İnşaat sektöründe de sınırsız ticaret yapabilmek için çözmemiz gereken sorunlar var. Öncelikle inşaat firmalarımızın sadece belli coğrafyalarda çalışabilmesi / tercih edilmesi konusu irdelenmeli. Global lider bir marka olan firmamızla bizler, batı dünyasına da entegre olması konusunda yardımcı olacak çalışmaları Türkiye’de uygulayarak bu sektöre destek oluyoruz.”

Zirvenin sohbet oturumları ve sunumları çok konuşulacak

Zirvede “Rekabeti Bozanlar-Maverik Sendromu” ve “Sınırsız Ticaret”  başlıklı paneller, “Markaların Rekabeti” ve “Uyvar Önünde Bir Türk” başlıklı sohbet oturumları ile “Rekabette Oyun Teorisi”, “Küyerelleşme”, “Herkes İçin Arttırılmış Gerçeklik”, “İnşaat Sektöründe Bilgi Daha İyi Nasıl Yönetilir?” başlıklı özel sunumlar yapılacak.

Zirvede buildingSMART Türkiye Buluşması

Ayrıca zirvede eş zamanlı olarak “Rekabetin Sayısal Hali” başlıklı buildingSMART Türkiye Buluşması gerçekleşecek. Her biri alanında uzman yabancı konuşmacılar, “openBIM; Hareket, Zihniyet ve Teknoloji”, “openBIM Eğitiminde Global Kriter: bSI Sertifikası”, “İnşaat Endüstrisinin Amazon Dönemi” başlıklı özel sunumlarını katılımcılarla paylaşacak.


Türkiye İMSAD:
Kuruluşundan bu yana geçen 35 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD’ın, 39 sektör derneği, 75 sanayici firma ve 27 paydaş kurum üyeleriyle birlikte, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında işbirlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 31 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir.