AHŞABI YENİDEN KEŞFETMEK-Gelecek İçin Sürdürülebilir Mimari” (The Circle)’da Konuşuldu!

Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar Serisi’nin ilk etkinliği “Ahşabı Yeniden Keşfetmek-Gelecek İçin Sürdürülebilir Mimari”, 2 Ekim Çarşamba günü The Circle’da gerçekleştirildi.

Equal Spaces/ Kentsel Araştırmalar etkinlik serisi, The Circle, İsveç Enstitüsü, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve In-Between Tasarım Platformu işbirliği ile, kentsel sorunları Türkiye ve İsveç arasında diyalog oluşturarak tartışmayı amaçlıyor.

Ahşabın yapı malzemesi olarak kullanılmasının çevresel önemi üzerine yoğunlaşan, Jessica Becker ve Selçuk Avcı’nın konuşmacı olarak katıldığı, Dilek Öztürk’ün moderasyonundaki oturum, Türkiye ve İsveç arasında planlanan iş birliği, yaratıcı etkileşim ve bilgi paylaşımından bahsederek başladı. Mimari ve kentsel tasarım alanında farklı sektörlerden insanları bir araya getirerek öğrenmeye ve paylaşmaya yönlendiren açık platform, bu şekilde iklim değişikliği ile mücadelede yenilikçi çözümler bulmayı hedefliyor.

 

“Günümüzün en büyük çevresel, sosyal ve ekonomik tehditlerinden biri olan iklim değişikliği ile mücadeleye mimarlık nasıl katkı sağlayabilir?” sorusuna odaklanan oturumda Jessica Becker ve Selçuk Avcı, yapı malzemesi olarak ahşap tercih edilmesinin sağlayabileceği iklimsel ve ekolojik faydalar üzerinde durdu. Teknoloji ile birlikte gelişen ahşabın sağladığı tasarım olanakları konuşularak, ahşabın yapısal olarak kullanıldığı mimari projelerden örnekler gösterildi ve ahşap yapı malzemesi yenilenebilirlik, estetik ve dayanıklılık yönünden ele alındı.

Fikir alış-verişini özellikle teşvik eden oturumda seyircilerin de katılımıyla, Türkiye ve İsveç arasındaki ekonomik ve kültürel farklara değinilerek, Türkiye’de yapı malzemesi olarak ahşabın yaygınlaştırılmasının zorlukları ve bu konuda yapılması gerekenler tartışıldı.

Haber: İrem Aydındoğan