(Team Bosphorus), SOLAR DECATHLON Afrika Yarışması’nda 2 Kategoride Birinci! 

Amerikan Enerji Bakanlığı’nın düzenlediği Solar Decathlon Afrika yarışmasında Türkiye’yi temsil eden  Team Bosphorus ekibi, “İnovasyon” ve “Mühendislik ve İnşaat” kategorilerinde sırasıyla 99 ve 91 puan alarak birinci oldu.

Team Bosphorus’un projesi; yerel malzemelerin kullanımı, toprağı panel olarak değerlendirmesi ve alg teknolojisini eve entegre etmesi sebebiyle “İnovasyon” kategorisinde birinci oldu.

Yine toprağı panel hale getirilip geleneksel yapım yönteminden farklı olarak, yeni bir inşa yöntemiyle bir araya getirilmesi ve günümüz teknolojisiyle birleştirilmesi ve mekanik sistemlerin verimliliği, ekibin “İnşaat ve Mühendislik” kategorisinde birincilik ödülü almasını sağladı.

Yarışma 27 Eylül’e kadar devam edecek. Jürisi gerçekleşecek olan “Pazar Çekiciliği”, “İletişim” ve “Mimarlık” kategorilerinin sonuçlanmasının ardından, toplamda en yüksek puanı alana ekipler dereceye girecek.

Jüri puanlarına ek olarak, evde cihaz kullanımlarında yapılan ölçümlerden kazanılan puanlar da sonuç puanlarına eklenecek.

bi_özet gayrimenkul gazetesi, Team Bosphorus ekibi ile Kasım ayında çıkan 6. sayısında kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmişti. Yarışmanın ilk aşamasının, projenin amacının, ekibin hazırlık sürecinin ve destek arayışının konuşulduğu söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.