BETONART’ın 62. Sayısı, ATİLLA YÜCEL’e Ayrılıyor…

Betonart’ın Belkıs Uluoğlu ve Funda Uz’un konuk editörlüğünde hazırlanan 62. sayısı, 2018’in Eylül ayında aramızdan ayrılan Atilla Yücel’i konu ediyor. Derginin “Louis Kahn” temalı 54. sayısının konuk editörlüğünü de yapmış olan Yücel, ölümünün 1. yılında Taşkışla’da gerçekleştirilen bir dizi etkinliğe paralel olarak hazırlanan 62. sayıyla anılıyor.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla’nın 109 no’lu Nezih Eldem Salonu’nda, 20 Eylül 2019 Cuma günü saat 16:00’da başlayacak anma etkinliği; sergi, video gösterimi ve yayın tanıtımlarından oluşuyor. Tanıtılacak yayınlar arasında Betonart’ın Belkıs Uluoğlu ve Funda Uz konuk editörlüğünde hazırlanan Atilla Yücel özel sayısı da bulunuyor.

Betonart’ın Atilla Yücel özel sayısı için yapılacak yazar buluşmasının da anma etkinliklerinin bir parçası olarak, 4 Ekim’de aynı mekanda yapılması planlanıyor.

Konuk editörler derginin giriş yazısında içeriği şu şekilde açıklıyor:

“Bu sayıda Aykut Köksal ve Aydan Balamir, karşılıklı yazılı diyalogla kurdukları söyleşide Atilla Yücel’in birbirini besleyen ve birlikte varolan etkileşimler ilişkisini, birlikte düşünsel üretimlerini ‘karşılaşmalar’ ile deşifre ediyorlar. Çok kapsamlı Atilla Yücel bibliyografyasının kronolojik ‘mütevazı’ izleğini, Uğur Tanyeli’nin metninde sürebiliyoruz. İhsan Bilgin bu kronoloji içinden iki mekân ve iki ana bizleri taşıyor. Zafer Akay, biçimbilim, tektonik ilişkiler ve diğer kavramlarla özellikle ilk dönem mimari üretimlerini tartıştığı yazısında Atilla Yücel’in birbirinden ayrılmayan kuram-pratik dünyasını yapılarıyla gözler önüne seriyor. Derginin içeriğine katkıda bulunan yazarların bir bölümü, onunla doğrudan mimari üretim ilişkisinde bulunan, birlikte tasarlayanlar… Öğrencilik yıllarından onun vernakülere olan ilgisini yansıtan bir çalışmayla Ayşe Orbay ve Kapadokya’da tasarladıkları bir yapının, Yücel tarafından kaleme alınan hikâyeleriyle Pelin Derviş, Atilla Yücel ile birlikte araştırmanın ve üretmenin sırrını paylaşıyorlar. Mete Tapan ve Nezih Ayıran, Atilla Yücel’in entelektüel ve yaşam ustası portresini çiziyorlar.

Abdi Güzer, farklı yayınlarda Atilla Yücel’i vurgulayan metinlerden referansla, ‘mimar, eğitimci ve eleştirmen’ Atilla Yücel’i tanımlıyor. Mesleki, kurumsal, akademik ortamlar ve işbirlikleri üzerinden, stüdyo eğitiminde birlikte olduğu Arzu Erdem, Deniz Arslan, Nurbin Paker, Hüseyin Kahvecioğlu ile söyleşi Yücel’in uzun yıllarını verdiği eğitim alanının kendi üretim pratiğinden biçimsel ve ilişkisel olarak ayrılan ama zihinsel olarak sürekliliğini koruyan durumunu vurguluyor. İpek Yürekli ve Arda İnceoğlu’nun kısa anı metni, Atilla Yücel’in muzip gülüşünü sevenlerine hatırlatıyor.”

BETONART’ın 62. sayısına Beşiktaş’ta Mephisto ve Kırmızı Kedi Kitabevleri, Kadıköy’de 6:45 Dükkan ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nden ulaşılabilir. 

www.rob389.com ve www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz.

BETONART’ın 2017 yılı ve sonrasına ait sayılarına, App Store veya Google Play üzerinden Turkcell Dergilik ya da PressReader uygulamasını indirerek de ulaşabilirsiniz.