(RIBA)+(VitrA) ile Mimar Sohbetleri’nde KUŞAKLARARASI DİYALOG Zamanı…

Children Village

VitrA’nın RIBA iş birliğiyle İngiltere’de düzenlediği konuşma dizisi kapsamında, “Kuşaklararası Diyalog” etkinliklerinin ikincisi düzenlenecek. Geçtiğimiz kasım ayında sosyal konut projeleriyle öne çıkan iki kadın mimar Kate Macintosh ve Mary Duggan’ı ağırlayan etkinliğin 18 Haziran’daki konukları Grafton Architects and Aleph Zero olacak.

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül 2018’den bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin 11. buluşması “Kuşaklararası Diyalog” başlığıyla 18 Haziran’da Türkiye saatiyle 21.00’de gerçekleştirilecek. RIBA’nın prestijli uluslararası ödülünü 2016’da kazanan Grafton Architects ile 2018 ödülünün sahibi Aleph Zero, Güney Amerika’da hayata geçirdikleri ödüllü eğitim projelerini tartışacak. Etkinlik, Grafton Architects’in ödül kupasını yeni kazanan Aleph Zero’ya sunmasıyla son bulacak.

UTEC Lima Grafton

İrlanda merkezli Grafton Architects, RIBA ödülünü Peru’daki Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi UTEC’in kampüsüyle kazanan Yvonne Farrell ve Shelley McNamara tarafından kuruldu. 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nin küratörlüğünü yapan ikili, mimarideki olağanüstü global katkılarından dolayı Dublin’deki University College’ın verdiği Ulysses Madalyası’na sahip. Aleph Zero ise Brezilya’daki Çocuk Köyü projesiyle ödül almaya hak kazanan Gustavo Utrabo ve Pedro Duschenes tarafından kuruldu. RIBA’nın Uluslararası Gelişen Mimar ve ArchDaily Yılın Binası ödüllerinin yanı sıra, Oscar Niemeyer Ödülleri kapsamında üçüncülük ödülü kazanan Aleph Zero’nun işleri, geçtiğimiz yıl Venedik Mimarlık Bienali’ndeki Brezilya Pavyonu’nda sergilendi.

RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri kapsamında bugüne kadar; Pritzker Ödülü sahibi Kazuyo Sejima, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 insanından biri olarak gösterilen Sir David Adjaye, Turner ödüllü mimarlık kolektifi Assemble, sosyal konut projeleriyle öne çıkan Kate Macintosh ve Mary Duggan, kâr amacı gütmeyen tasarım stüdyosu Mass Design Group, Londra’daki en etkili 30 mimar arasında gösterilen Frida Escobedo, 2018’de RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü kazanan Emre Arolat, mimari ve kentsel tasarımda uluslararası bir figür olarak tanınan Daniel Libeskind, Yorkshire Heykel Parkı’nın ziyaretçi merkezi The Weston’ın mimarları Fergus Feilden ve Edmund Fowles konuk edildi. Eylül 2018’de başlayan ve iki yıl sürecek konuşma dizisi; topluma sosyal, ekonomik ve kültürel değerler katmayı amaçlayan ilham verici bir program sunmayı hedefliyor.


RIBA:
İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (Royal Institute of British Architects – RIBA), mimarlıkta mükemmelliği hedefleyen küresel bir profesyonel üyelik organıdır. Dönemin önce gelen mimarları tarafından 1834 yılında kurulan RIBA, 40 bini aşkın üyesiyle Birleşik Krallık çapında mimarlar odasının görevlerini yerine getiriyor. Ülke çapında ofisleri bulunan RIBA’nın Londra’daki 1930’lardan kalma merkez binasında; kitabevi, kafe, galeri ve konferans salonu da yer alıyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UNGC) imzalayan RIBA; daha iyi bina ve mekanlar, daha güçlü topluluklar ve sürdürülebilir bir çevre sağlamak için üyelerine ve topluma hizmet ediyor.