(Mimarlar Derneği 1927)’ye KRESIMIR ROGINA Konuk Oluyor…

Mimarlar Derneği 1927’de 23 Mayıs 2019 Perşembe günü saat 19.30’da Krešimir Rogina “Architectural Enchiridion in the Age of Virality” başlıklı sunum gerçekleştirecektir.


“Architectural Enchiridion in the Age of Virality”
Krešimir Rogina
Tarih:
23 Mayıs 2019 Perşembe saat 19.30
Yer:
Mimarlar Derneği 1927


Sunum dili İngilizce olan etkinlik tüm mimar ve ilgilenenlere açıktır.


Krešimir Rogina :
1959 Rijeka doğumludur. Çalışmaları dört kez Venedik Bienali’nde sergilenmiş, Tokyo’da yapılan 
Shinkenchiku Yarışması ve Uluslararası Central Glass Mimari Tasarım Yarışması’nda altı kez ödüle değer bulunmuştur. Vinko Penezić ile 1989 yılında kurduğu Penezić & Rogina Architects mimarlık ofisi pek çok kamu projesi ve farklı tipolojilerden oluşan binalar gerçekleştirmiştir. Mimarlık teorisi ve eleştirisi konusunda aktif olan yazar çeşitli uluslararası üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. Grožnjan yaz mimarlık okulunun kurucusu ve koordinatörü; Psefizma yayın dizisinin kurucusu ve editörüdür. Hırvatistan Bilim ve Sanat Akademisi üyesidir. Son zamanlarda, geniş kapsamlı etkilere sahip küçük müdahalelerle sosyal yenilikler yaratma konusuyla ve kültürel turizm ile ilgilenmektedir. Hırvat dilinde yayınlanan kitaplarının yanı sıra çalışmaları Nigel Whiteleytarafından yazılan Penezić & Rogina. Digitalization of Reality kitabının konusu olmuştur.

En son kitabı R/IN Architectural Enchiridion in the Age of Virality yeni çağ için bir el kitabı niteliğindedir. Hızla değişen dünyamızda mimari pratiğimizle nasıl baş edebileceğimiz konusunda sorular sormaktadır. Etrafımızı çeviren vahşi dijital ormanda öncülük edebilmemiz ve yolumuzu bulmamız konusunda bizi düşündüren 69 düşünce öbeği sunar. Etkileşimli bir blueprint olarak tasarlanan kitap, zihin yapımızı yenilememiz, markamızı yeniden düşünmemiz ve kendimizi yeniden kurmamız için yollar sağlar.