(RIBA) + (VitrA) ile MİMAR SOHBETLERİ Yorkshire Heykel Parkı’nda…

Dünyanın en büyük heykel parklarından YSP’te mart sonunda açılan yeni ziyaretçi merkezi The Weston’ın mimarları Fergus Feilden ve Edmund Fowles, 22 Mayıs’ta VitrA’nın RIBA iş birliğiyle düzenlediği konuşma dizisine konuk olacak.

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül 2018’den bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin 10. buluşması Yorkshire Sculpture Park’ta (YSP) gerçekleştirilecek. Londra ve İstanbul’dan sonra Yorkshire’a taşınan etkinlik, 22 Mayıs’ta The Weston’da düzenlenecek. Mart sonunda açılan yeni ziyaretçi merkezi The Weston’ın mimarları Fergus Feilden ve Edmund Fowles, YSP Program Direktörü Clare Lilley ile birlikte sahne alarak proje hakkında ilk kez konuşma yapacak.

18.yüzyıldan kalma Bretton Malikanesi’ndeki tarihi bir taş ocağı alanında inşa edilen The Weston binası, ekolojik ve mimari açıdan çevresiyle uyum sağlayacak şekilde tasarlandı. 400 metrekarelik alana yayılan binada sergi alanları, restoran ve mağaza bulunuyor. Yalın ve aydınlık mimarisiyle dikkat çeken The Weston’ın, her yıl yarım milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan ödüllü heykel parkının kapasitesini daha da artırması bekleniyor.

RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri kapsamında bugüne kadar; 2010 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nin ilk kadın direktörü olan, Pritzker Ödülü sahibi Kazuyo Sejima, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 insanından biri olarak gösterilen Sir David Adjaye, Turner ödüllü mimarlık kolektifi Assemble, sosyal konut projeleriyle öne çıkan Kate Macintosh ve Mary Duggan, kâr amacı gütmeyen tasarım stüdyosu Mass Design Group, Londra’daki en etkili 30 mimar arasında gösterilen Frida Escobedo, 2018’de RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü kazanan, ülkemizin ünlü mimarlarından Emre Arolat, mimari ve kentsel tasarımda uluslararası bir figür olarak tanınan Daniel Libeskind konuk edildi. Eylül 2018’de başlayan ve iki yıl sürecek konuşma dizisi; topluma sosyal, ekonomik ve kültürel değerler katmayı amaçlayan ilham verici bir program sunmayı hedefliyor.


RIBA:
İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (Royal Institute of British Architects – RIBA), mimarlıkta mükemmelliği hedefleyen küresel bir profesyonel üyelik organıdır. Dönemin önce gelen mimarları tarafından 1834 yılında kurulan RIBA, 40 bini aşkın üyesiyle Birleşik Krallık çapında mimarlar odasının görevlerini yerine getiriyor. Ülke çapında ofisleri bulunan RIBA’nın Londra’daki 1930’lardan kalma merkez binasında; kitabevi, kafe, galeri ve konferans salonu da yer alıyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UNGC) imzalayan RIBA; daha iyi bina ve mekanlar, daha güçlü topluluklar ve sürdürülebilir bir çevre sağlamak için üyelerine ve topluma hizmet ediyor.