[Proje]: HaneLife

Proje Adı:
HANELIFE KONUT PROJESİ

2019, NARLIDERE, İZMİR

Mimari: PINART MİMARLIK (PINAR KAYHAN)

İç Mimari: PINART MİMARLIK (PINAR KAYHAN)

Peyzaj Mimarisi: PINART MİMARLIK (PINAR KAYHAN)

İşveren: FİYAP İNŞAAT A.Ş.

Proje, İzmir’in son dönemlerde en çok değer kazanan ilçesi Narlıdere’de yer almaktadır. Dört yola cepheli, körfez manzaralı arsa, Narlıdere’de tali yol üzerinde kalan tek arsadır. Bu sebeple iyi çözümlenmiş, esnek kurguya sahip, kimliğini İzmir imgelerinden alan bir konut projesi tasarlanması amaçlanmıştır. Proje 4+1, 3+1, 2+1, 5+1 ve 4+1 dublexden oluşmak üzere 28 daire, 2 dükkan, sosyal alanlar (spa, kafe, lobby, fitness), kapalı otopark ve açık peyzaj alanlarından oluşmaktadır.

Manzara Yönelimi

Yönetmeliklerce yükseklik sınırının 24.8 metre (8 kat) olarak belirlendiği konut projesinde, kuzey yönünde yer alan deniz manzarasından en verimli şekilde yararlanılmak istenmiştir. Bu sebeple yapı kitlesi kuzey cephesine (uzun kenar) paralel olarak konumlandırılmıştır.

Düşey Bölüntümeler ve Yapının En – Boy İlişkisi

Yükseklik kısıtlaması ve manzara yönünü elverişli kullanmak için elde edilen kitlenin en – boy ilişkisini dengelemek ve yapıyı insan ölçeğine uyumlu hale getirmek için kuzey cephesi (manzaralı, uzun cephe) üç bölüme ayrılmış ve daireler kuzey – güney istikametinde konumlandırılmıştır. Kuzey cephesinde 3 cepheli olması bakımından ağırlıklı olarak köşelerde 4+1 daire (2 adet), orta kademede 2 cepheli (kuzey – güney) 2+1 daire (2 adet) tipleri yer almaktadır.

Mahremiyet

Kitlenin düşey olarak bölümlenip kademelendirildiği, aynı zamanda manzara yönünden ötürü yaşam mekanlarının kuzey cephesinde kurgulandığı projede, dairelerin birbirlerini görmesi engellenerek mahremiyet sağlanmaktadır. Diğer bakımdan daireler arası olabilecek gürültü engellenmektedir.

Esneklik

Yüklenici firmanın kullanıcı ihtiyaçlarına göre farklı daire tiplerinin elde edilmesi talebi projeye yön veren diğer unsurlardan biridir. Daire tipolojisinin büyüklüğüyle orantılı olarak manzara yönündeki mesken sayısı ve mesken uzunluğu belirlenmiştir. Tasarım süreçlerinden itibaren zamanla değişebilen müşteri taleplerine göre daire tipolojilerinde ve daire içi çözümlerinde esneklik kurgulanmıştır.

Katlar arası esneklik

Projede manzaraya hakim 2. ve 6. katlar arasında, yüklenici firmanın ağırlıklı olmasını istediği 4+1 ve 2+1 daire tipleri çözümlenmiştir. Birinci katın yeterli manzara görememesi ve 2 adet dükkanın galerili istenmesinden ötürü birinci katlarda 2+1 ve açık mutfaklı 3+1 olmak üzere küçük daireler çözümlenmiştir. Manzaranın en elverişli olduğu yedinci katta 5+1 dublex ve 4+1 dublex daireler çözümlenmiştir. Proje, konut tipolojilerindeki iki boyutlu kurgulara izin verir biçimde çözümlenmiştir.

Daire içi çözümlerinde esneklik

Kuzey – güney aksında kitle ortasında yer alan 2 adet 2+1 daireden, müşterilerden gelebilecek talebe göre birleştirilerek 4+1 daire tipi elde edilebilmektedir. Dairelerin esnek kurgulanması sayesinde daire içlerinde ara duvarlar kaldırılarak salon – mutfak, mutfak – oturma odası veya çocuk odaları birleştirilebilmektedir. Diğer yandan ebeveyn banyolarında soyunma odası çözümü değiştirilerek jakuzili banyo veya ebeveyn banyo bölümlenip hem ebeveyn hem çocuk odası banyosu elde edilebilmektedir.

Proje Kimliği – İzmir İmgeleri

Projenin İzmir’de yer alması beraberinde yoğun balkon kullanımını getirmektedir. İzmir’de balkon kültürü bir hayli önemli olduğundan proje kimliğinin balkonlarla sağlanmasına karar verilmiştir. Körfez, dalgalar, rüzgar, yelken ve martılardan yani İzmir imgelerinden esinlenerek tasarlanan balkonlar, kurgusunu ve formunu İzmir’den almaktadır.

Dinamik Cephe Kurgusu

Yapının ana karakterini oluşturan balkonların her biri birbirinden farklı tasarlandı. Böylece hem yapının dinamik mimari kurgusunun oluşturulması hem de daire sahiplerinin kendilerini özel hissetmesi amaçlanmıştır. Balkonlar yapıda baskın biçimde yatay süreklilik sağlayarak düşey olarak kademelendirilen yapı kitlesini ölçeklendirmektedir. Balkonlarda yer yer sürekliliği kıran boşluklar, yapının etkisini güçlendirmektedir.

Malzeme Kullanımı

Balkonların kimliğini oluşturduğu projede malzemeler hareketli cephe kurgusunu destekler biçimde kullanılmıştır. Biri korten görünümlü, ikisi renkli olmak üzere üç farklı kahverengi tonunda kompozit malzeme kullanılmıştır. Dinamik balkon formu yatay süreklilik sağlarken kompozit malzemeler hem yatay hem dikey süreklilik sağlayacak biçimde yer değiştirerek kullanılmıştır. Kompozit uzun ömürlü ve dayanıklı malzeme olması bakımından tercih edilmiştir. Ayrıca koyu tonlu kahverengi kompozit üzerinde düşey konumlandırılan profiller, cepheye üç boyutlu etki kazandırmaktadır.

Işık Etkisi

Yapının etkisini artırmak için iki farklı şekilde aydınlatma kurgulanmıştır.

İlki balkonlarda kompozit malzeme üzerinde yer alan 3d profiller ile sağlanmaktadır. Günün belirlenen zaman diliminde (akşamüstü – gece) profillerden tek yönlü ışık (gün ışığı renginde) verilerek malzeme ile kurgulanan yüzeyler üzerinde (yüzey hareketlerine bağlı olarak) yer değiştirmektedir. Böylece 3d profiller ile ışığın dolanımı sayesinde gece de yapıda yeni cepheler elde edilmektedir.

Ayrıca balkonlarla uyumlu ancak süreklilik sağlamayan balkon asma tavanında kurgulanan ışık, zemin kodunda yapının insan ölçeğinden algısının artmasını sağlamaktadır.


Cephe

 • Albond
 • Mitsubishi Kompozit [Alüminyum Profiller]
 • Linea Rossa [Alüminyum Doğrama]

Aydınlatma

 • Körfez Elektrik

Sirkülasyon

 • Kone [Asansör]

Mobilya

 • Tekelioğlu Mobilya

Islak Hacim

 • Metropol Seramik
 • Hansgrohe [Armatür]
 • Geberit [Klozet Kapağı]
 • Duravit [Klozet]
 • Coante [Tezgah]