(PNR.istanbul), “Face to Face”, “Exchange” ve “Explore” Programları ile YAPI PROFESYONELLERİNİ Ağırladı!

Saffet Kaya Bekiroğlu. Fotoğraf: Metin Gürüz / Naturel Fotoğrafçılık

PNR.istanbul, ürün ve hizmet tedarikçileri ile İstanbul, Anadolu ve yurt dışından mimarlık ofislerinden oluşan yapı sektörü profesyonellerini, 26-27 Nisan’da “Face to Face”, “Exchange II: Journey” ve “Explore” programlarında bir araya getirdi. “Exchange II: Journey” konferansında Mimar Saffet Kaya Bekiroğlu ve T.C. Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Oğuz Tekindaş bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Gün boyu süren “Face to Face” etkinliğinde yapı ürünleri ve hizmetleri sunan firmalar görüşme fırsatı buldu. Explore kapsamında ise katılımcılar Deniz Müzesi’ni ve Sancaklar Camisi’ni mimarların rehberliğinde gezdi.

Binat İletişim&Danışmanlık ve Yapı Medya İletişim’in ortak projesi olarak hayata geçirilen PNR.istanbul (Professional Network and Research Platform Istanbul), yapı sektörüne yönelik bir profesyonel iletişim ağı ve araştırma platformu. PNR.istanbul malzeme firmaları ve mimarlık ofislerini bir araya getiren “Face to Face”, gündemdeki konuları odağına alarak tartışmaya açan “Focus”, yeni pazar olanaklarının konuşulduğu “Forum”, iş deneyimlerinin aktarıldığı “Exchange” ve kapsamlı araştırmaların raporlandığı “Research” gibi alt programlarıyla deneyime ve araştırmaya dayalı bilgi üretimini ve bu bilgilerin hızlı ve etkili bir şekilde profesyonellerle paylaşılmasını hedefliyor. PNR.istanbul, 3 Nisan’da SALT Galata-Oditoryum’da gerçekleşen ilk etkinliği “Exchange: New” ardından 26-27 Nisan’da üç farklı program ile ikinci ayağını gerçekleştirdi.

26 Nisan’da İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleşen “Exchange: Journey”de ilk olarak T.C. Ticaret Bakanlığı, Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Oğuz Tekindaş “Yurtdışı Mimarlık Faaliyetlerine ve Malzeme Üreticilerine Sağlanan Teşvikler” isimli sunumunda hizmet ihracatı ve mal ihracatı kapsamında sağlanan devlet yardımlarından ve bu yardımlardan nasıl yararlanılabileceğinden bahsetti; ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Sonrasında dünyanın  birçok farklı bölgesinde çalışan Mimar Saffet Kaya Bekiroğlu, Taşkışla’dan başlayarak Zaha Hadid ve Frank Gehry gibi mimarların ofislerine, ve sonra 2017 yılında kurduğu kendi mimarlık pratiği SKA’ya uzanan yolculuğu hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Bekiroğlu, “e-motion” isimli sunumunda Heydar Aliyev Center, London Aquatics Centre, CIU Foundation School, CIU Öğrenci Hizmet Binası, CIU Mühendislik Laboratuarları, Necat British College projelerinin tasarım ve inşa süreçlerinden bahsetti.

İstanbul Deniz Müzesi’nde tüm gün süren “Face to Face” etkinliği ise öğleden önce ve sonra olarak iki oturumda gerçekleşti. PNR.istanbul platformunu destekleyen Arkilight, BTM Yalıtım, Dalsan, durlum, Işıklar Yapı Ürünleri, kibrID Material, Lazzoni, OWA, Papatya, PETRA The Flooring Co., Sigma Mühendislik ve VitrA firmaları öğleden önce yurtdışı merkezli mimarlık ofisleri ve İstanbul’da ayağı olan global mimarlık ofisleri ile; öğleden sonra ise faaliyetlerini halihazırda yurtdışına taşımış İstanbul ve Anadolu merkezli 24 mimarlık ofisi ile yüz yüze görüşme fırsatı buldu. Etkinliğe AMA Design (Bükreş), Arıkoğlu Mimarlık (Adana), ARUP (İstanbul), Botam Yapı Grubu (Antalya), C60 Mimarlık (İstanbul), CMT Construction (Londra) , DGDDesign (İstanbul), Different Perspectives (Moskova), Dome + Partners (İstanbul), DP Architects (İstanbul), Güzel İşler Atölyesi (İstanbul), IND [Inter.National.Design] (Rotterdam), İkon Proje (Kayseri), Kontra (İstanbul), LOT Studio (İstanbul), MEES Mimarlık (İzmir), MeMALONDON (Londra) , MONAD Mimarlık (Konya), Özgüven Mimarlık (Ankara), Project Design Group (İstanbul), s,a Yalçıntaş Mimarlık (İstanbul), Swanke Hayden Connell Mimarlık (İstanbul), SKA (Londra) ve STARH (Varna) ofislerinden firma sahipleri ve proje yöneticileri katıldı. Gün sonunda tüm katılımcılar düzenlenen kokteylde bir araya geldi.

Explore kapsamında ise ilk gün yurtdışından gelen mimarlara özel olarak düzenlenen rehberli tur kapsamında İstanbul Deniz Müzesi gezildi. Müzenin tasarım ve projesini gerçekleştiren Teğet Mimarlık’tan Oğul Can Öztunç’un proje hakkında yaptığı kısa bir sunumun ardından geziye geçildi. Müze koleksiyonlar hakkında bilgi veren rehber Ece Çetin katılımcılara eşlik etti.

27 Nisan’da ise Sancaklar Camisi PNR.istanbul ağına dahil olan yapı profesyonellerinin katılımı ile EAA-Emre Arolat Architects’den  Zeynep Uşşaklı rehberliğinde gezildi. Gezi, son durağı olan Sirkeci Tren İstasyonu’nda bulunan tarihi Orient Express Restoran’da düzenlenen öğle yemeği ile sona erdi.

Arkilight, BTM Yalıtım, Caffe Nero, Dalsan, durlum, Işıklar Yapı Ürünleri, kibrID Material, Hollanda Başkonsolosluğu, Lazzoni, OWA, Papatya, PETRA The Flooring Co., Sigma Mühendislik, T.C. Ticaret Bakanlığı ve VitrA’nın katkılarıyla; Arredamento Mimarlık, Betonart, bi_özet gayrimenkul, bi_özet, mimarizm ve yapi.com.tr’nin medya desteği ile gerçekleşen PNR.istanbul etkinlikleri genişleyen iletişim ağı ile devam edecek.

PNR.istanbul projesi hakkında ayrıntılı bilgi için: www.pnristanbul.com


PNR.istanbul:
Binat İletişim&Danışmanlık ve Yapı Medya İletişim’in ortak projesi olarak hayata geçirilen PNR.istanbul, güçlü kültürel ve coğrafi bağlamıyla İstanbul’u merkez alarak Anadolu’dan Avrupa’ya ve dünyaya yayılan profesyonel iletişim ağı ve araştırma platformudur. Düzenlenen faaliyetlerle deneyime ve araştırmaya dayalı bilgi üretimini ve bu bilgilerin en hızlı, en etkili şekilde profesyonellerle paylaşılmasını hedefleyen PNR.istanbul; “Face to Face”, “Research”, “Focus”, “Forum” ve “Exchange” gibi alt programlardan oluşuyor.